به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، رییس جمهور در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه حقوق مسلمی که ایران اعلام کرده است، در خصوص آن در مذاکرات هسته ای درباره آن گفت و گو نخواهد کرد، چیست؟ گفت: اساسنامه آژانس انرژی اتمی معلوم است و در معاهده NPT نیز به این حقوق اشاره شده است.


وی افزود: یکی از این حقوق حق بهره مندی از چرخه غنی سازی و تولید سوخت است، همان حقوقی که در قانون مشخص شده است قابل مذاکره نیست.


رییس جمهور با تاکید براینکه ما در موضوعات مهم جهانی و همکاری هسته ای مذاکره خواهیم کرد درباره زمان و مکان مذاکرات، اظهار داشت: ما دو زمان را پیشنهاد دادیم و آنها یک زمان را پذیرفتند و راجع به مکان گفت و گوها در حال گفت و گو هستیم.


احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره انتظارات دولت از مردم در طرح هدفمندکردن یارانه ها و نقش رسانه ملی در این باره افزود: صدا و سیما طی ماه های اخیر برنامه های بسیار خوبی در این باره تهیه کرده و این طرح را به خوبی تبیین کرده است.


وی اضافه کرد: این طرح مهمترین طرح اقتصادی کشور است و همه باید مشارکت کنند تا کشور از سود آن بهره ببرد.


رییس جمهور با بیان اینکه تولیدکنندگان باید تولید خود را مدیریت کنند و مصرف کنندگان هم درست مصرف کنند، تاکید کرد: اگر کسی در اجرای این طرح خطا کرد این بهانه خطاکاری دیگران نیست و آن خطا باید اصلاح شود زیرا هزینه این کار بسیار پایین تر از آن است که این خطا را با خطاهای دیگر پاسخ دهیم.


وی همچنین اعلام کرد: به زودی به طور جزئی تر و با مثال های معین تر درباره این طرح در یک گفت و گو تلویزیونی با مردم گفت و گو خواهم کرد.


احمدی نژاد درباره نشست وحدت اصولگرایان و روند ادامه آن نیز اظهار داشت: ما همیشه دعوت کننده به وحدت بین کسانی که دلشان برای کشور می سوزد، بوده ایم و امیدوارم خداوند کمک کند این وحدتی که بین همه ملت است، گسترده تر کند.


رییس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون تلاش برخی جریان ها در لبنان برای نمایش چهره منفی از ایران تصریح کرد: در سفر اخیری که به لبنان داشتم همه گروه های سیاسی از این سفر استقبال کردند و با برگزاری جلسات از تلاش های جمهوری اسلامی تشکر کردند.


وی افزود: گروه های لبنانی خیلی از دخالت های دولت آمریکا و غربی ها ناراحت بودند و اعلام کردند که غربیها اصرار دارند بین گروه های لبنانی تفرقه بیاندازند.


احمدی نژاد درباره مصوبه مجلس برای حذف رییس جمهور از مجمع عمومی بانک مرکزی نیز گفت: البته این مصوبه با تذکر قانون اساسی به کمیسیون تلفیق برگشت و انشاءالله اصلاح خواهد شد.


وی ادامه داد: بعضی ها در خصوص این مصوبه از واژه استقلال بانک مرکزی استفاده می کنند.


رییس جمهور با بیان اینکه در کشور ما سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه و مقام معظم رهبری وجود دارند، گفت: معنای مستقل بودن از قوا یعنی خارج از چارچوب حاکمیت فعالیت کردن و این در برخی از کشورهای سرمایه داری که همه چیز دست سرمایه داران است وجود دارد که هیأت امنای بانک مرکزی را بگونه ای می چینند که منافع سرمایه داران را تامین کند.


احمدی نژاد اضافه کرد: ما نظام سرمایه داری و سرمایه داران نیستیم ما نظام مردمی هستیم و دولت نماینده ملت است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اصلاح مصوبه از سوی کمیسیون تلفیق گفت: برخی معتقدند که بانک مرکزی باید از استقلال دربیاید و به دست آنها بیافتد.

رییس جمهور همچنین به بدهکار بودن همه دولت های قبلی به بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت نهم این بدهی ها روند نزولی دارد و دولت در حال اصلاح روند پولی و مالی کشور است.