به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور اسلامی ایران در نشست خبری با رسانه های خارجی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در حال حاضر فرصت های شغلی در ایران کم شده است و دولت چه برنامه ای برای کاهش بیکاری در میان جوانان دارد، اظهار داشت: مشکل بیکاری در حال حاضر مشکل بیکاری تنها منحصر به ایران نیست. در حال حاضر نرخ بیکاری در آمریکا به 11 درصد رسیده است و در اتحادیه اروپا هم نزدیک به 10 درصد شده است که بخش مهم آن حاصل بحران اقتصادی اروپا است.

وی افزود: در سال جاری علاوه بر تولید اشتغال جاری در کشور یک میلیون و صد هزار فرصت شغلی مورد حمایت دولت قرار گرفته که تا الان بیش از 800 هزار شغل آن ایجاد شده و امیدوارم تا پایان سال از این 400 هزار هم عبور کنیم.

احمدی نژاد گفت: از ابتدای سال آینده بخش مهمی از توان اجرایی دولت بر اشتغال متمرکزخواهد شد و امیدوارم تا قبل از پایان دولت دهم معضل بیکاری در ایران از بین برود.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا در دولت دهم توجه به توسعه حمل و نقل عمومی در اولویت قراردارد، اظهار داشت: قطعا توجه دولت دهم بیش از دولت نهم است. پشتیبانی ما پشتیبانی دولت از حمل و نقل عمومی که بخش مهم آن به تهران برمی گردد بیش از پیش خواهد بود.

وی با اشاره به احداث دو خط مترو خاطر نشان کرد: دولت ازاین طرح ها پشتیبانی می کند و قرار است در جلسه ای با حضور مدیران و کارشناسان راه های تسریع عملیات بررسی شود.

رییس جمهور گفت: دولت هم درتهران زندگی می کند من و خانواده ام در منطقه ای زندگی می کنیم که بیشترین سطح آلودگی در تهران در آنجا قرار دارد و ما مشکل را لمس می کنیم.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا ناشی از چند عامل است. سرعت رشد حمل و نقل عمومی همیشه کمتر از سرعت رشد و تقاضا برای سفر است. این بدین معنا است که شهر به سرعت جلو می رود و ایجاد تسهیلات با سرعت کمتری پیش می رود.

احمدی نژاد گفت: ما باید کاری کنیم که تقاضای سفر با وسایل حمل و نقل خصوصی کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به طرح هدفمندکردن یارانه ها این طرح را بسیار مبنایی دانست و گفت: از طرفی شاهد هستیم که حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس ها و تاکسی ها با ظرفیت کمتری نسبت به ظرفیت واقعی خود کار می کنند یعنی مردم اگر از استفاده از وسایل نقلیه خود خودداری کنند ،تقاضای مازاد به حمل و نقل عمومی منتقل شود، هم سرعت رسیدن به مقصد بالا می رود و هم توان حمل و نقل عمومی بالا می رود و آلودگی هم کاهش پیدا می کند.

رییس جمهور کاهش جمعیت تهران را از دیگر موارد مهم کاهش آلودگی عنوان کرد و گفت: باوجود هشت میلیون نفر در تهران حتی اگر هیچ خودرویی هم حرکت نکند حتی بازدم این تعداد چه میزان منوکسیدکربن در هوا وارد می کند. به علاوه در برخی از فصل های سال به ویژه هوای سرد وقتی هوا ساکن می شود پدیده ای اتفاق می افتد گویی که پوسته ای  روی شهر کشیده می شود و به محیط بسته ای تبدیل می شود؛ در این محیط بسته حتی نفس کشیدن هم آلودگی تولید می کند. با این وجود امیدوارم با کمک همه بخش ها بتوانیم ظرف سه الی چهارسال وضعیت آلودگی هوا در تهران را بهبود ببخشیم.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگر مبنی براینکه آمریکا اخیرا شرایط ایران را برای گفت وگوهای هسته ای پذیرفته است و اینکه انگلیس تلاش می کند این مذاکرات صورت نگیرد، در این شرایط آیا ایران چراغ سبزی از آمریکا دریافت کرده است، اظهار داشت: ما دنبال چراغ سبز این و آن نیستیم. ما شرایط را به طور واقع می بینیم و براساس آن تصمیم می گیریم.

وی افزود: واقعیت این است که آنها در بن بست هستند. ایران کشوری نیست که کسی بتواند آن را از مبادلات جهانی کنار بگذارد هرکس اینگونه فکر کند خود را از مبادلات جهانی کنار گذاشته است.

رییس جمهور با مقایسه حجم تجارت خارجی در واردات و صادرات کشور با تجارت خارجی در کشورهای اروپایی اظهار داشت: این مقایسه نشان می دهد اگر آنها نخواهند معامله کنند خودشان از بازار تجارت جهانی حذف می شوند.

احمدی نژاد گفت: در عرصه سیاسی هم همینطور است. ایران یک عامل موثر فرهنگی و عدالتخواه در تمام مناسبات جهان است و هرکس فکر کند می تواند ایران را ندید بگیرد در واقع این فرصت را از خودش دریغ می کند. ما امیدواریم غربی ها متوجه شده باشند و با درک شرایط بیایند تا یک برنامه مشارکتی درازمدت برای مدیریت جهانی را طراحی کنیم به طوریکه همه ملت ها و دولت ها به طور عادلانه و با احترام در شرایط مناسب در آن مشارکت داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما سابقه خوبی ازاین دولت ها نداریم، ولی امیدواریم آنها هم شرایط را درک کرده باشند و بفهمند که تعامل با ایران به نفع شان و تقابل با ایران به ضررشان است. ما فکر می کنیم آنها متوجه شده باشند البته در خود آنها هم رقابت وجود دارد. آنها هم هرکدام می خواهند خودشان نفع ببرند اینطور نیست که 1+5 گروهی متحد باشد که در مقابل ایران بایستد، با این وجود ما امیدواریم نگاه کشورها نگاهی جهانی باشد و با درک منافع ملی خود و شرایط بین المللی تصمیم عاقلانه بگیرد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی دیگری مبنی براینکه آیا بحث مذاکرات آتی ایران و کشورهای غربی تنها بر بیانیه تهران تمرکز دارد و آیا ایران انعطاف بیشتری برای انجام مذاکرات ضروری نمی بیند، اظهار داشت: مهمترین بحث های جزئی رسیدن به ضرورت گفت و گو است اگر 1+5 به این ضرورت رسیده باشد بقیه مسائل قابل حل و فصل است.

وی با اشاره به اینکه بیانیه تهران پایه مناسبی برای شروع مذاکرات است، گفت: این بیانیه مبتنی بر قانون، عدالت و همچنین مبتنی بر دوستی، صلح و امنیت در جهان است. این پایه بسیار مناسبی است ولی شرایط نسبت به زمان صدور بیانیه تهران تا حدودی عوض شده است. در آن بیانیه پیش بینی شده بود که شرط بیانیه این است که طرف های مذاکره دشمنی نکنند ولی آنها دشمنی کردند. بنابراین فکر می کنیم مسائل جدیدی هم علاوه بر بیانیه تهران باید در مذاکرات مطرح شود.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی براینکه انتظار مردم برای زمان اصلاح قیمت ها طولانی شده است و آیا این مسأله به تورم دامن نمی زند، گفت: نه. این مسأله باعث افزایش تورم نمی شود البته من قبول دارم که اقلیتی هستند که به دنبال بهره برداری از این شرایط هستند ولی آنها برنامه ما را نمی دانند.

وی افزود: اقتصاد حلقه های متصل به هم است و ما فکر نمی کنیم این مسأله به تورم دامن بزند.

رییس جمهور در رابطه با محتوای مذاکرات خود با مدمدوف رییس جمهور روسیه در حاشیه اجلاس باکو گفت: حرف هایی که یک نفر از طرف ملت ایران باید می زد، زده شد. ما می خواهیم با کشورها دوست باشیم ولی دوستی باید دوجانبه باشد.

وی با تاکید براینکه ایران تاکنون هیچ اقدامی علیه روسیه انجام نداده است، گفت: انتظار داریم از طرف کشور مقابل هم همین رفتار صورت گیرد. در آن دیدار به طورکل بر همکاری و دوستی و توسعه روابط تاکید شد.ما فکر می کنیم شرایط منطقه و جهان مسیر درستی طی می کند.

محمود احمدی نژاد همچنین در پاسخ به سئوالی  مبنی بر اینکه آیا دولت همانند مجلس نظرات خود را درباره اختلاف نظرهای دوقوه به صورت مستقل از دیدگاه شورای نگهبان ارائه می کند یا نامه این شورا به رهبر معظم انقلاب را درباره نتایج کارگروه می پذیرد،گفت: در قانون اساسی سه قوه وجود دارد که طبق اصل 75 مستقل از یکدیگر بوده و زیر نظر رهبرفرزانه انقلاب فعالیت می کنند و تفوقی نیز بر یکدیگر  ندارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اصل 113 رئیس جمهور مجری قانون اساسی بوده و همچنین بعد از رهبری بالاترین مقام رسمی کشور محسوب می شود،افزود: آنجایی که رئیس جمهور  رئیس قوه مجریه است بالاتر از دیگر قوا محسوب نمی شود، اما در جایی که مجری قانون اساسی است و همچنین بعد از مقام رهبری ، بالاترین مقام رسمی کشور محسوب می شود جایگاه دیگری دارد.

احمدی نژاد تصریح کرد: بنده به عنوان مجری قانون اساسی دربرخی از اظهارات و تفاسیر به مواردی برخوردم که لازم دانستم برداشت های گوناگون را محدود کرده و برای اعلام نظر مقام معظم رهبری به ایشان منعکس کنم.

وی ادامه داد: رهبرمعظم انقلاب نیز نامه را به آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ارسال کردند و درآن تصریح کردند که پس از بررسی نظرات خود را به ایشان منعکس کنند. در پی این دستور مقام معظم رهبری، آقای جنتی نیز طرفین موضوع را دعوت و سخنان آنان را شنیدند و همچنین جمع بندی خود را به رهبری فرستادند.

رئیس جمهور تصریح کرد: صرف نظر از اینکه آن چیزی که مد نظر من بود برای مشخص شدن مرزها محقق نشده است ولی روند، روند درستی بود ومن تعجب می کنم که عده ای نسبت به آن اعتراض  کردند آیا آنها دررابطه با نص صریح قانون اساسی که اختیار تذکر به رئیس جمهور را داده است اعتراض می کنند؟

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری که سوال کرد شما در مورد به کارگیری نیروهای کارشناس در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی تاکید کرده بودید اما امروز بعد از 4 سال از پرداختن به این مسئله شاهد عمل نشدن به این موضوع هستیم ، آیا اقدام مفیدی در این خصوص انجام خواهید داد ، اظهار داشت : تا به حال بیش از 70 درصد از نیروهای شرکتی قرار دادی شده ، اما برخی از دستگاه های غیر دولتی کم کاری کرده اند که دنبال آن نیز هستیم تا این مسائل را حل کنیم .

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه یکی از اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی گفته بود مسوولان در ایران کم کاری می کنند تصریح کرد : در ایران آزادی بیان وجود دارد و هر کس می تواند اظهار نظر داشته باشد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت کارگران در دولت نهم و دهم نسبت به دولت های گذشته چگونه است، گفت : قبل از دولت های نهم و دهم 6 میلیون نفر تحت پوشش بودند اما در دولت نهم این رقم به بالای 9 میلیون رسید .

وی در ادامه بیان داشت: گروه ها و شوراهای کارگری فعال هستند و اختلاف میانشان به حداقل رسیده است .

احمدی نژاد در خصوص شکواییه یکی از خبرنگاران در خصوص تذکرات بی دلیل و خلاف قانون معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، گفت: اگر تذکری داده شده به بنده انتقال دهید تا آنرا پیگیری کنیم.