به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، محمود احمدی نژاد در نشست خبری امروز (دوشنبه) خود با رسانه های داخلی و خارجی درپاسخ به سئوال خبرنگار برنا درباره آخرین اطلاعات بحث مکان یابی سایت ها و اینکه آیا دشمنان می توانند با تحریم مانع از دستیابی ایران به اهداف هسته‌ای شوند، گفت: خرابکاری هایی در گذشته انجام داده اند که خوشبختانه کشف شد و علت نیز برطرف شد.

وی با اشاره به اینکه تلاش کردیم که راهها را بسته و از خرابکاری جلوگیری کنیم، افزود: آنها تلاش کردند بعضی سانتریفیوژها را از طریق نرم افزارها در قطعات الکترونیکی دچار مشکل کنند که این کار بداخلاقی بود و خوشبختانه متخصصان ما آن را کشف کردند.

رییس جمهور تصریح کرد: امروز آنها دیگر قادر به این کار نیستند و راهشان برای همیشه بسته شد. 

احمدی نژاد درباره مکان‌یابی سایت های مخرب تأسیسات هسته ای نیز اظهار داشت: این روند مسیر کارشناسی خود را طی می کند.

هیچ‌کسی نمی تواند نقش ایران را در مدیریت جهانی نادیده بگیرد

رییس جمهور اظهار داشت: باور من این است که همه دلسوزان، پاکان و مصلحان در جهان دست به دست هم داده اند تا نظمی برپا کنند که در آن آحاد انسان ها از حقوق برابر و کرامت انسانی برخوردار باشند.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: نظمی که در آن انحصار در قدرت و ثروت در هم شکسته شود. باور ما این است که چاره ای جز اینکه جهان به سرعت به سوی نظم عدالت محور حرکت کند، وجود ندارد.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه دیپلماسی ایران اخیرا بسیار فعال شده است، به ویژه با سفر نخست وزیر الجزایر و لبنان و دیدار رییس جمهور با سران کشورهای حاشیه دریای خزر که مصداقی بر دیپلماسی فعال ایران در منطقه است، توصیه شما به غرب که به ادعای خود به دنبال منزوی کردن ایران در منطقه است، چیست، اظهار داشت: در ادبیات سلطه مفاهیم آنها با مفاهیم فرهنگ لغات ما متفاوت است. وقتی آنها می گویند ایران را منزوی کردند، یعنی خودشان منزوی شده اند؛ اگر ایران در منطقه قدرت کسب کند، یعنی آنها ضعیف شده اند.

وی با اشاره به اینکه قدرت های سلطه گر غربی برای رسیدن به اهداف خود شخصیت انسان ها و هویت انسانی را له می کنند، خاطرنشان کرد: هیچ کسی نمی تواند نقش ایران را در مدیریت جهانی نادیده بگیرد، ملت ایران ملت بزرگی است که با همه ملت ها دوست بوده و تنها مثالی از هفت ماه اخیر که مبادلات کشورهای اروپایی حداقل چهار درصد اضافه شده است، نشانگر توسعه و شکوفایی ایران در میان کشورهای منطقه و جهان است.

رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در گزارش اخیر آژانس به مدالیته ایران و آژانس اشاره شده است، و برخی آن را به عنوان شاخص مثبت در گزارش های آژانس ارزیابی می کنند، نظر خود را اینگونه بیان کرد:تعامل ما با آژانس همیشه مثبت و سازنده بوده است؛ ولی آژانس در دوره های مختلف تحت فشار سیاسی اربابان قدرت تصمیم گیری می کند.

وی با اشاره به اینکه گزارش فعلی نسبت به گزارش های پیشین بهتر است، خاطرنشان کرد: میتوان گفت آژانس در این گزارش یک قدم به حقیقت نزدیک شده است. امیدوارم آژانس خودرا از فشارهای سیاسی بیرون آورد و عادلانه قضاوت کند.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: البته گزارشات اخیر هم اشکالاتی دارد از جمله اینکه همه اطلاعات هسته ای کشور ما را منتشر کرده است این اطلاعات سری است و نباید در اختیار عموم قرار گیرد، با این وجود امیدواریم در آینده آژانس عادلانه تر در گزارش هایش قضاوت کند.

رییس جمهور در واکنش به اسناد منتشر شده اخیر ویکی لیکس آن را یک شیطنت خواند و گفت: این گزارش فاقد ارزش حقوقی است. کشورهای منطقه با هم دوست هستند و این گونه گزارش ها نمی تواند خللی در روابط آنها وارد کند.

احمدی نژاد در پاسخ به اینکه آیا درمذاکرات آتی ایران با غرب ترکیه و برزیل حضور خواهند داشت، اظهار داشت: هنوز مذاکراتی آغاز نشده است و جلسات اولیه مذاکرات برای
انتشار اسناد در ویکی لیکس یک شیطنت و این گزارش ها فاقد ارزش حقوقی است
تعیین چارچوب گفت و گو هاست نه محتوای آن؛ ولی من فکر می کنم ترکیه و برزیل در مذاکرات آتی ایران و غرب حضور خواهند داشت.

درباره حقوق مسلم خود مذاکره نمی کنیم

رییس جمهور در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات رییس MI6 که اعلام کرده باید در مورد ایران فعالیت های امنیتی صورت بگیرد و تلاش این دولت برای توقف روند مذاکرات غرب با ایران درباره موضوع هسته ای ،گفت: در این باره که انگلیس برای به بن بست کشاندن مذاکرات تلاش می کند ،الان نمی توانم قضاوتی داشته باشم.


وی با اشاره به  ترور امروز صبح دو استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: تروری که اتفاق افتاد بدون تردید در دست دولت های غربی و رژیم صهیونیستی است و امیدواریم مسوولان امنیتی هرچه زودتر عاملان این ترور را پیدا و به مردم معرفی کنند.


رییس جمهور با اشاره به اینکه باید به واژه ها دقت کنیم، تصریح کرد: وقتی صحبت از بحث های امنیتی می کنند باید بدانیم این اتفاقات پیش می آید. آنها بدانند در آینده ای نزدیک که زمان حساب کشی می رسد پرونده سنگینی خواهند داشت.


احمدی نژاد درباره اسناد ویکی لیکس و اینکه بخشی از این اسناد مربوط به برنامه هسته ای ایران است، گفت: من در ابتدا باید عبارات را اصلاح کنم اطلاعات ویکی لیکس درز پیدا نکرده بلکه به صورت منظم منتشر و اهداف سیاسی را پیگیری می کند و به همین دلیل فاقد هرگونه ارزش حقوقی است.


وی افزود: دولت آمریکا اسنادی را تولید و منتشر می کند که فاقد ارزش حقوقی است و هیچ ثمر سیاسی به شکلی که آنها می خواهند نخواهد داشت. ملت ها آگاه شده اند و این مناسبات تاثیری ندارد. این اسناد آنقدر بی ارزش است که حتی ارزش صرف وقت را هم ندارند.


رییس جمهور کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی درباره هدفمندی یارانه ها با اشاره به اینکه خود نیز در انتظار روزی که قرار است خبر آغاز هدفمندی یارانه ها را اعلام کنم، هستم.


وی افزود: هدفمندی بخش مهمی از تحول اقتصادی دولت است که هم بهره وری را بالا می برد و هم تولید ملی به لحاظ کمی و کیفی بالا خواهد رفت.


رییس جمهور با اشاره به اینکه هدفمندی یارانه ها از اتلاف منابع جلوگیری می کند، گفت: این قانون گام بلندی به سمت عدالت است و بهبود قابل توجه و ملموسی در زندگی مردم و رفاه آنها خواهد داشت.


وی خاطر نشان کرد: باید موانع را از پیش پای حرکت پرشتاب سازندگی مردم برداریم تا قطار حرکت سازندگی در ریل صحیح خود به سمت مقصد گام بردارد.


رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه شرکت های ژاپنی در پی فشار آمریکا از ایران خارج شده اند و تصور شما این است که شرکت های چینی نیز از کشور خارج می شوند یا جایگزین شرکت های ژاپنی خواهند شد، گفت: من فکر می کنم این سوال را باید از شرکت های ژاپنی بپرسیم بازار چیزی نیست که کسی التماس دیگری را کند. ما علاقمند به توسعه روابط با ژاپنی ها هستیم البته شرایط ژاپن را درک می کنیم اما فکر می کنیم زمان آن رسیده که دولت و ملت ژاپن در برابر این فشارها بایستد. مشکلی پیش نمی آید و قطعا آمریکا نمی تواند کاری انجام دهد.


وی همچنین درباره فعالیت های غنی سازی و مذاکرات گفت: ما همیشه آماده همکاری های هسته ای بوده ایم، اما درباره حقوق مسلم خود وارد مذاکره نمی شویم.هم اکنون نیز آماده ایم درباره تبادل هسته ای مذاکره کنیم. این فرصت برای 1+5 فراهم شده که خود را از دامی که شیطان پهن کرده است نجات دهد.


بدهی دولت به بانک مرکزی از ابتدای دولت نهم روند نزولی داشته است

رییس جمهور در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه حقوق مسلمی که ایران اعلام کرده است، در خصوص آن در مذاکرات هسته ای درباره آن گفت و گو نخواهد کرد، چیست؟ گفت: اساسنامه آژانس انرژی اتمی معلوم است و در معاهده NPT نیز به این حقوق اشاره شده است.


وی افزود: یکی از این حقوق حق بهره مندی از چرخه غنی سازی و تولید سوخت است، همان حقوقی که در قانون مشخص شده است قابل مذاکره نیست.


رییس جمهور با تاکید براینکه ما در موضوعات مهم جهانی و همکاری هسته ای مذاکره خواهیم کرد درباره

دولت های غربی و رژیم صهیونیستی در ترورهای امروز نقش دارند
زمان و مکان مذاکرات، اظهار داشت: ما دو زمان را پیشنهاد دادیم و آنها یک زمان را پذیرفتند و راجع به مکان گفت و گوها در حال گفت و گو هستیم.


احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره انتظارات دولت از مردم در طرح هدفمندکردن یارانه ها و نقش رسانه ملی در این باره افزود: صدا و سیما طی ماه های اخیر برنامه های بسیار خوبی در این باره تهیه کرده و این طرح را به خوبی تبیین کرده است.


وی اضافه کرد: این طرح مهمترین طرح اقتصادی کشور است و همه باید مشارکت کنند تا کشور از سود آن بهره ببرد.


رییس جمهور با بیان اینکه تولیدکنندگان باید تولید خود را مدیریت کنند و مصرف کنندگان هم درست مصرف کنند، تاکید کرد: اگر کسی در اجرای این طرح خطا کرد این بهانه خطاکاری دیگران نیست و آن خطا باید اصلاح شود زیرا هزینه این کار بسیار پایین تر از آن است که این خطا را با خطاهای دیگر پاسخ دهیم.


وی همچنین اعلام کرد: به زودی به طور جزئی تر و با مثال های معین تر درباره این طرح در یک گفت و گو تلویزیونی با مردم گفت و گو خواهم کرد.


احمدی نژاد درباره نشست وحدت اصولگرایان و روند ادامه آن نیز اظهار داشت: ما همیشه دعوت کننده به وحدت بین کسانی که دلشان برای کشور می سوزد، بوده ایم و امیدوارم خداوند کمک کند این وحدتی که بین همه ملت است، گسترده تر کند.


رییس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون تلاش برخی جریان ها در لبنان برای نمایش چهره منفی از ایران تصریح کرد: در سفر اخیری که به لبنان داشتم همه گروه های سیاسی از این سفر استقبال کردند و با برگزاری جلسات از تلاش های جمهوری اسلامی تشکر کردند.


وی افزود: گروه های لبنانی خیلی از دخالت های دولت آمریکا و غربی ها ناراحت بودند و اعلام کردند که غربیها اصرار دارند بین گروه های لبنانی تفرقه بیاندازند.


احمدی نژاد درباره مصوبه مجلس برای حذف رییس جمهور از مجمع عمومی بانک مرکزی نیز گفت: البته این مصوبه با تذکر قانون اساسی به کمیسیون تلفیق برگشت و انشاءالله اصلاح خواهد شد.


وی ادامه داد: بعضی ها در خصوص این مصوبه از واژه استقلال بانک مرکزی استفاده می کنند.


رییس جمهور با بیان اینکه در کشور ما سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه و مقام معظم رهبری وجود دارند، گفت: معنای مستقل بودن از قوا یعنی خارج از چارچوب حاکمیت فعالیت کردن و این در برخی از کشورهای سرمایه داری که همه چیز دست سرمایه داران است وجود دارد که هیأت امنای بانک مرکزی را بگونه ای می چینند که منافع سرمایه داران را تامین کند.


احمدی نژاد اضافه کرد: ما نظام سرمایه داری و سرمایه داران نیستیم ما نظام مردمی هستیم و دولت نماینده ملت است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اصلاح مصوبه از سوی کمیسیون تلفیق گفت: برخی می خواهند با طرح مسائلی همچون استقلال بانک مرکزی آن را از دست حاکمیت که نماینده ملت است خارج کنند تا به دست خودشان بیافتد.

رییس جمهور همچنین به بدهکار بودن همه دولت های قبلی به بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت نهم این بدهی ها روند نزولی دارد و دولت در حال اصلاح روند پولی و مالی کشور است.


دولت به کمک مردم هدفمند کردن یارانه ها را اجرا می کند

رییس جمهور در ادامه نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعد از انتصاب سعیدلو تحولات چشمگیری در ورزش کشور به وقوع پیوسته و اقبال عمومی به ورزش افزایش یافته است ، اظهار داشت: در هنگام مدیریت آقای سعیدلو در سازمان تربیت بدنی رویدادهای شیرینی افتاد اما این اتفاقات حاصل کار جمعی است و مدیریت ایشان حاصل تلاش های گذشتگان است.

وی در ادامه افزود: من آینده درخشانی را برای ورزش کشور مشاهده می کنیم و در هفته آینده نیز در جشنی از ورزشکاران تجلیل کرده و برنامه آینده ورزش کشور را مشخص خواهیم کرد.

رییس جمهور در ادامه نشست در پاسخ به این سوال که موضع شما در مقابله با جریان سازمان یافته ای که قصد به شکست کشاندن طرح هدفمند کردن یارانه ها دارند چیست ، اظهار داشت :ما بسیار هوشمندانه در حال حرکت به جلو هستیم و روی عنصر اصلی متمرکز هستیم .

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چه اطمینانی را به مردم می دهید که طرح هدفمند کردن یارانه ها در اجراء موفق خواهد بود و برای کاهش سوء استفاده چه تدابیری را پیش بینی کرده اید ، گفت : ما بالاترین اطمینان را به مردم خواهیم داد و دولت به کمک مردم هدفمند کردن یارانه ها را اجرا خواهد کرد که مطمنا الگوی مناسبی برای کشورهای دیگر نیز خواهد شد.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره خواسته برخی از سران کشورهای عربی جهت حمله به ایران از آمریکا که در ویکی لیکس منتشر شده بود ، اظهار داشت : روابط ما با کشورهای همسایه بسیار خوب است ، ما با هم برادریم و روابط رو به رشد ما در حال افزایش است اینها شیطنت است و سطح آگاهی مردم بالاتر از این هاست که به این مطالب اهمیت دهند من فکر نمی کنم این مسائل ارزش آنچنانی داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا بهتر نبود به جای پرداختن به خروج کارمندان از تهران و یا مطرح کردن بحث زلزله به مسائل مهمتری همچون مترو و حمل و نقل مردم بپردازیم ، بیان داشت: طرح های ما بسیار موفق و کارشناسی شده است من فکر نمی کنم جمعیتی که طی سی سال شکل گرفته باشد بتوان طی زمان کوتاهی کاهش پیدا کند ما فکر می کنیم انتقال کارمندان در سطح انتظار ما بوده است ما تا به حال 20 هزار نفر را از تهران به شهرستان ها منتقل کردیم و این جریان ادامه خواهد داشت.

رئیس‌جمهور در خصوص اقدامات دولت در توسعه مترو خاطرنشان كرد: مترو باید ساخته شود و به همین دلیل دولت‌های نهم و دهم بیش از 4 برابر دولت‌های قبلی به مترو كمك كردند و باید بهره بیشتری از این منابع ببریم.

وی افزود: همین امروز هم بخش مهمی از صنعت مترو توسط دولت تأمین می‌شود و همچنین در خصوص كمك به حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس‌ها دولت نقش مهمی ایفا می‌كند.

بیش از 70 درصد نیروهای شرکتی قرار دادی شده اند

محمود احمدی نژاد رییس جمهور اسلامی ایران در ادامه نشست خبری با رسانه های خارجی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در حال حاضر فرصت های شغلی در ایران کم شده است و دولت چه برنامه ای برای کاهش بیکاری در میان جوانان دارد، اظهار داشت: مشکل بیکاری در حال حاضر مشکل بیکاری تنها منحصر به ایران نیست. در حال حاضر نرخ بیکاری در آمریکا به 11 درصد رسیده است و در اتحادیه اروپا هم نزدیک به 10 درصد شده است که بخش مهم آن حاصل بحران اقتصادی اروپا است.

وی افزود: در سال جاری علاوه بر تولید اشتغال جاری در کشور یک میلیون و صد هزار فرصت شغلی مورد حمایت دولت قرار گرفته که تا الان بیش از 800 هزار شغل آن ایجاد شده و امیدوارم تا پایان سال از این 400 هزار هم عبور کنیم.

احمدی نژاد گفت: از ابتدای سال آینده بخش مهمی از توان اجرایی دولت بر اشتغال متمرکزخواهد شد و امیدوارم تا قبل از پایان دولت دهم معضل بیکاری در ایران از بین برود.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا در دولت دهم توجه به توسعه حمل و نقل عمومی در اولویت قراردارد، اظهار داشت: قطعا توجه دولت دهم بیش از دولت نهم است. پشتیبانی ما پشتیبانی دولت از حمل و نقل عمومی که بخش مهم آن به تهران برمی گردد بیش از پیش خواهد بود.

وی با اشاره به احداث دو خط مترو خاطر نشان کرد: دولت ازاین طرح ها پشتیبانی می کند و قرار است در جلسه ای با حضور مدیران و کارشناسان راه های تسریع عملیات بررسی شود.

رییس جمهور گفت: دولت هم درتهران زندگی می کند من و خانواده ام در منطقه ای زندگی می کنیم که بیشترین سطح آلودگی در تهران در آنجا قرار دارد و ما مشکل را لمس می کنیم.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا ناشی از چند عامل است. سرعت رشد حمل و نقل عمومی همیشه کمتر از سرعت رشد و تقاضا برای سفر است. این بدین معنا است که شهر به سرعت جلو می رود و ایجاد تسهیلات با سرعت کمتری پیش می رود.

احمدی نژاد گفت: ما باید کاری کنیم که تقاضای سفر با وسایل حمل و نقل خصوصی کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به طرح هدفمندکردن یارانه ها این طرح را بسیار مبنایی دانست و گفت: از طرفی شاهد هستیم که حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس ها و تاکسی ها با ظرفیت کمتری نسبت به ظرفیت واقعی خود کار می کنند یعنی مردم اگر از استفاده از وسایل نقلیه خود خودداری کنند ،تقاضای مازاد به حمل و نقل عمومی منتقل شود، هم سرعت رسیدن به مقصد بالا می رود و هم توان حمل و نقل عمومی بالا می رود و آلودگی هم کاهش پیدا می کند.

رییس جمهور کاهش جمعیت تهران را از دیگر موارد مهم کاهش آلودگی عنوان کرد و گفت: باوجود هشت میلیون نفر در تهران حتی اگر هیچ خودرویی هم حرکت نکند حتی بازدم این تعداد چه میزان منوکسیدکربن در هوا وارد می کند. به علاوه در برخی از فصل های سال به ویژه هوای سرد وقتی هوا ساکن می شود پدیده ای اتفاق می افتد گویی که پوسته ای  روی شهر کشیده می شود و به محیط بسته ای تبدیل می شود؛ در این محیط بسته حتی نفس کشیدن هم آلودگی تولید می کند. با این وجود امیدوارم با کمک همه بخش ها بتوانیم ظرف سه الی چهارسال وضعیت آلودگی هوا در تهران را بهبود ببخشیم.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگر مبنی براینکه آمریکا اخیرا شرایط ایران را برای گفت وگوهای هسته ای پذیرفته است و اینکه انگلیس تلاش می کند این مذاکرات صورت نگیرد، در این شرایط آیا ایران چراغ سبزی از آمریکا دریافت کرده است، اظهار داشت: ما دنبال چراغ سبز این و آن نیستیم. ما شرایط را به طور واقع می بینیم و براساس آن تصمیم می گیریم.

وی افزود: واقعیت این است که آنها در بن بست هستند. ایران کشوری نیست که کسی بتواند آن را از مبادلات جهانی کنار بگذارد هرکس اینگونه فکر کند خود را از مبادلات جهانی کنار گذاشته است.

رییس جمهور با مقایسه حجم تجارت خارجی در واردات و صادرات کشور با تجارت خارجی در کشورهای اروپایی اظهار داشت: این مقایسه نشان می دهد اگر آنها نخواهند معامله کنند خودشان از بازار تجارت جهانی حذف می شوند.

ایران یک عامل موثر فرهنگی و عدالتخواه در تمام مناسبات جهان است

احمدی نژاد گفت: در عرصه سیاسی هم همینطور است. ایران یک عامل موثر فرهنگی و عدالتخواه در تمام مناسبات جهان است و هرکسی فکر کند می تواند ایران را ندید بگیرد در واقع این فرصت را از خودش دریغ می کند. ما امیدواریم غربی ها متوجه شده باشند و با درک شرایط بیایند تا یک برنامه مشارکتی درازمدت برای مدیریت جهانی را طراحی کنیم به طوریکه همه ملت ها و دولت ها به طور عادلانه و با احترام در شرایط مناسب در آن مشارکت داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما سابقه خوبی ازاین دولت ها نداریم، ولی امیدواریم آنها هم شرایط را درک کرده باشند و بفهمند که تعامل با ایران به نفع شان و تقابل با ایران به ضررشان است. ما فکر می کنیم آنها متوجه شده باشند البته در خود آنها هم رقابت وجود دارد. آنها هم هرکدام می خواهند خودشان نفع ببرند اینطور نیست که 1+5 گروهی متحد باشد که در مقابل ایران بایستد، با این وجود ما امیدواریم نگاه کشورها نگاهی جهانی باشد و با درک منافع ملی خود و شرایط بین المللی تصمیم عاقلانه بگیرد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی دیگری مبنی براینکه آیا بحث مذاکرات آتی ایران و کشورهای غربی تنها بر بیانیه تهران تمرکز دارد و آیا ایران انعطاف بیشتری برای انجام مذاکرات ضروری نمی بیند، اظهار داشت: مهمترین بحث های جزئی رسیدن به ضرورت گفت و گو است اگر 1+5 به این ضرورت رسیده باشد بقیه مسائل قابل حل و فصل است.

وی با اشاره به اینکه بیانیه تهران پایه مناسبی برای شروع مذاکرات است، گفت: این بیانیه مبتنی بر قانون، عدالت و همچنین مبتنی بر دوستی، صلح و امنیت در جهان است. این پایه بسیار مناسبی است ولی شرایط نسبت به زمان صدور بیانیه تهران تا حدودی عوض شده است. در آن بیانیه پیش بینی شده بود که شرط بیانیه این است که طرف های مذاکره دشمنی نکنند ولی آنها دشمنی کردند. بنابراین فکر می کنیم مسائل جدیدی هم علاوه بر بیانیه تهران باید در مذاکرات مطرح شود.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی براینکه انتظار مردم برای زمان اصلاح قیمت ها طولانی شده است و آیا این مسأله به تورم دامن نمی زند، گفت: نه. این مسأله باعث افزایش تورم نمی شود البته من قبول دارم که اقلیتی هستند که به دنبال بهره برداری از این شرایط هستند ولی آنها برنامه ما را نمی دانند.

وی افزود: اقتصاد حلقه های متصل به هم است و ما فکر نمی کنیم این مسأله به تورم دامن بزند.

رییس جمهور در رابطه با محتوای مذاکرات خود با مدمدوف رییس جمهور روسیه در حاشیه اجلاس باکو گفت: حرف هایی که یک نفر از طرف ملت ایران باید می زد، زده شد. ما می خواهیم با کشورها دوست باشیم ولی دوستی باید دوجانبه باشد.

وی با تاکید براینکه ایران تاکنون هیچ اقدامی علیه روسیه انجام نداده است، گفت: انتظار داریم از طرف کشور مقابل هم همین رفتار صورت گیرد. در آن دیدار به طورکل بر همکاری و دوستی و توسعه روابط تاکید شد.ما فکر می کنیم شرایط منطقه و جهان مسیر درستی طی می کند.

محمود احمدی نژاد همچنین در پاسخ به سئوالی  مبنی بر اینکه آیا دولت همانند مجلس نظرات خود را درباره اختلاف نظرهای دوقوه به صورت مستقل از دیدگاه شورای نگهبان ارائه می کند یا نامه این شورا به رهبر معظم انقلاب را درباره نتایج کارگروه می پذیرد،گفت: در قانون اساسی سه قوه وجود دارد که طبق اصل 75 مستقل از یکدیگر بوده و زیر نظر رهبرفرزانه انقلاب فعالیت می کنند و تفوقی نیز بر یکدیگر  ندارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اصل 113 رئیس جمهور مجری قانون اساسی بوده و همچنین بعد از رهبری بالاترین مقام رسمی کشور محسوب می شود،افزود: آنجایی که رئیس جمهور  رئیس قوه مجریه است بالاتر از دیگر قوا محسوب نمی شود، اما در جایی که مجری قانون اساسی است و همچنین بعد از مقام رهبری ، بالاترین مقام رسمی کشور محسوب می شود جایگاه دیگری دارد.

احمدی نژاد تصریح کرد: بنده به عنوان مجری قانون اساسی دربرخی از اظهارات و تفاسیر به مواردی برخوردم که لازم دانستم برداشت های گوناگون را محدود کرده و برای اعلام نظر مقام معظم رهبری به ایشان منعکس کنم.

وی ادامه داد: رهبرمعظم انقلاب نیز نامه را به آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ارسال کردند و درآن تصریح کردند که پس از بررسی نظرات خود را به ایشان منعکس کنند. در پی این دستور مقام معظم رهبری، آقای جنتی نیز طرفین موضوع را دعوت و سخنان آنان را شنیدند و همچنین جمع بندی خود را به رهبری فرستادند.

رئیس جمهور تصریح کرد: صرف نظر از اینکه آن چیزی که مد نظر من بود برای مشخص شدن مرزها محقق نشده است ولی روند، روند درستی بود ومن تعجب می کنم که عده ای نسبت به آن اعتراض  کردند آیا آنها دررابطه با نص صریح قانون اساسی که اختیار تذکر به رئیس جمهور را داده است اعتراض می کنند؟

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری که سوال کرد شما در مورد به کارگیری نیروهای کارشناس در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی تاکید کرده بودید اما امروز بعد از 4 سال از پرداختن به این مسئله شاهد عمل نشدن به این موضوع هستیم ، آیا اقدام مفیدی در این خصوص انجام خواهید داد ، اظهار داشت : تا به حال بیش از 70 درصد از نیروهای شرکتی قرار دادی شده ، اما برخی از دستگاه های غیر دولتی کم کاری کرده اند که دنبال آن نیز هستیم تا این مسائل را حل کنیم .

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه یکی از اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی گفته بود مسوولان در ایران کم کاری می کنند تصریح کرد : در ایران آزادی بیان وجود دارد و هر کس می تواند اظهار نظر داشته باشد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت کارگران در دولت نهم و دهم نسبت به دولت های گذشته چگونه است، گفت : قبل از دولت های نهم و دهم 6 میلیون نفر تحت پوشش بودند اما در دولت نهم این رقم به بالای 9 میلیون رسید .

وی در ادامه بیان داشت: گروه ها و شوراهای کارگری فعال هستند و اختلاف میانشان به حداقل رسیده است .

احمدی نژاد در خصوص شکواییه یکی از خبرنگاران در خصوص تذکرات بی دلیل و خلاف قانون معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، گفت: اگر تذکری داده شده به بنده انتقال دهید تا آنرا پیگیری کنیم.