به گزارش خبرنگار اعزامی برنا به مازندران ، محمود احمدی نژاد در دومین روز از سفر خود به این استان صبح امروز در دیدار با مدیران مازندران با بیان اینکه مدیران باید قدرشناس موقعیت خدمتگزاری باشند، گفت: فرصتی که امروز برای خدمت در اختیار ما است در طول تاریخ بی نظیر است .
 
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی حرکتی اتفاقی نیست و حاصل کار انبیاء و اولیاء در طول تاریخ است ، ثمره همه مجاهدت ها و تلاش ها در طول تاریخ ، وضعیت امروز جمهوری اسلامی است. 

رییس جمهور با اشاره به اینکه این موضوع مقدم بوده و سکوی پرشی به سمت قله سعادت و حکومت وعده داده شده الهی است، تصریح کرد: تردید ندارم بسیاری از اولیای خدا آرزو داشتند در فضایی مثل فضای امروز ایران باشند و البته این به آن معنا نیست که حکومت ما مشکلی ندارد، وضعیت ما مانند آن کوهنوردی است که به سمت قله ها حرکت کرده و هم اکنون در کمرکش کوه است و باید با تلاش بیشتر به قله برسد.
 
وی خاطر نشان کرد: البته معلوم است که جمهوری اسلامی امروز و حکومتی که در ایران است با حکومت های گذشته حاکم بر ایران تفاوت های بسیار دارد.
 
احمدی نژاد با بیان اینکه دوره تمامی اندیشه های مادی به پایان رسیده و دل ها به سمت حقیقت آفرینش می رود، اظهار داشت: در چنین شرایطی و در حضور بهترین مردم ، خداوند به ما فرصت خدمتگزاری داده که این موهبتی عظیم و لحظه به لحظه آن مهم است. 

وی در ادامه تصریح کرد: هنگامی که مسابقات ورزشی اخیر را می دیدم به این فکر کردم که زمان چقدر ارزش دارد، یک ثانیه و حتی یک دهم ثانیه هم مهم است و در همین زمان کوتاه می توان فکرهای زیاد و کارهای بزرگی انجام داد. 

رییس جمهور عمر را فرصت استثنایی دانست و افزود: خدا ما را خلق کرد و به ما فرصت کمال داد، خداوند به ما مسوولین لطف مضاعفی داشته که فرصت خدمتگزاری به خلق خودش را عنایت کرده است. 

احمدی نژاد با اشاره به اینکه باید در خدمتگزاری به مردم با عشق کار کنیم، بیان داشت: اگر در کارهای خود عاشق نباشید کار شما اثری ندارد ، کارهای مهم و اثرگذار درطول تاریخ ، کارهایی بوده که پشت آنها عشق سوزانی وجود داشته است. 

وی تاکید کرد: کسی که با عشق کار می کند هر روز جوان تر است و همتش بالاتر می رود، کار پیامبر(ص) و آل او چون عشق در آنها وجود داشت ماندگار و اثرگذار شد.
 
رییس جمهور با بیان اینکه اگر باور کنیم خادم و نوکر مردم هستیم خیلی موضوعات عوض می شود، خاطر نشان کرد: مردم ما را استخدام کردند و به ما حقوق می دهند تا برای آنها کار کنیم. 

احمدی نژاد ادامه داد: باید فرهنگ خدمتگزاری در جامعه آنطور که فرهنگ ائمه(ع) بود، نهادینه شود. بالاترین خدمتگزاران به مردم اهل بیت(ع) و اولیاء بودند و امروز هم بالاترین خدمتگزاری در اختیار امام زمان(عج) است چرا که خدمت به مردم بالاترین افتخار و ارزش برای اولیای الهی بوده است. 

وی گفت : اگر ما باور کنیم که خادم مردم هستیم آنوقت بسیاری از قوانین دست و پاگیر از بین می رود و قانون نویسی ها و آئین نویسی های ما متفاوت می شود. 

رییس جمهور افزود: باید باور کنیم مشکل مردم مشکل خود ما است. 

احمدی نژاد با بیان اینکه توقع مردم از دولت باید بالاترین توقع باشد، تصریح کرد: هرچه قدر ظرفیت مردم بالا باشد خداوند بهترین حکومت ها و خدمت ها را نصیبشان می کند.
 
وی با اشاره به اینکه توقع مردم از حکومت اسلامی ایران بسیار بالا است، این موضوع را یکطرفه ندانست و افزود: مردم ایران همان قدر که از حکومت خود متوقع اند، به همان اندازه حاضرند جان و فرزند خود را برای حفظ این نظام بدهند.
 
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در استان مازندران باید به کارها با سرعت بیشتری رسیدگی شود و حرکت خدمت به مردم باید پرشتاب تر از قبل انجام شود، خاطر نشان کرد: هیچ کس نباید مانع از برطرف شدن مشکل تک تک مردم حتی مشکلات خیلی کوچک شود، می شود بسیاری از گره ها را به سرعت باز کرد و باز کردن هر گره ممکن است خانواده ای را نجات دهد.
 
احمدی نژاد با اشاره به اینکه استان مازندران نزدیک به هزار و 400 مدیر دارد، گفت: اگر هر مدیر در این استان روزانه یک مشکل از مردم را حل کند در سال 400 هزار گره از کار مردم باز می شود، باید توجه کنیم و تصمیم بگیریم و این کارها شدنی است. 

وی با تاکید بر لزوم سازندگی در ایران بیان داشت: امروز تا رسیدن به جامعه الگو و مدل ، فاصله زیادی داریم. 

رئیس جمهور در ادامه با طرح این سوالات که الگو چیست و آیا همین مسیری که تابحال پیموده ایم مسیر درستی است و چه کسی این مسیر را تعیین کرده بر لزوم توجه به برنامه های فرهنگی و آرمانی در مدیریت برنامه ریزی کشور تاکید کرد و گفت: باید تصویر آینده معلوم باشد و اینکه مطرح شده الگوی اسلامی- ایرانی برای ساختن ایران به کار گرفته شود حکمتی در آن است.
 
احمدی نژاد با بیان اینکه برای ساختن کشور باید به دو شاخص توجه کنیم ، شاخص فرهنگی را به عنوان اولین موضوع دراین خصوص مطرح کرد و گفت: هر اقدام اجتماعی مبتنی بر اندیشه، تئوری فرهنگی است و مبنای فکری و اندیشه فرهنگی را دربر دارد.
 
وی ادامه داد: باید در فضای فرهنگی خودمان قدم برداریم ، هر اقدامی که می کنیم باید ببینیم چه تاثیری بر خانواده و اندیشه های فرهنگی اجتماع می گذارد. 

رییس جمهور با بیان این موضوع که یادم هست چندین سال پیش کسی در خطبه های نماز جمعه آمد و گفت افرادی هستند که تخلف کرده اند اما در عوض کار زیادی کرده اند، تصریح کرد: آیا ما این گونه افرادی را برای مدیریت می خواهیم که بگویند ما چون کار انجام می دهیم پس می توانیم تخلف هم انجام دهیم.
 
احمدی نژاد اظهار داشت: عواطف انسان ها، رفتار و اقدام فرهنگی مهم است ، ما جامعه لیبرال و سکولار نمی خواهیم و مقصد و هدف جامعه ما رسیدن به جامعه مهدوی است.
 
وی با بیان اینکه امروز در بخش های آموزشی و فرهنگی ما یکسری مطالب ترجمه شده از غرب به خورد ما داده می شود، گفت: ما باید مبتنی بر ارزش ها و فرهنگ خودمان کشور را بسازیم.
 
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برای ما خانواده، مسجد، عبودیت و اتصال به آسمان موضوعاتی مهم و کلیدی هستند. 

احمدی نژاد خاطر نشان کرد: امروز در غرب دچار بحران جمعیت شده اند و می خواهند این بحران را به ما منتقل کنند برای همین این موضوع را مطرح می کنند که در ایران افزایش جمعیت وجود دارد ، این حرف مال ما نیست که می گویند جمعیت موجب فقر است چرا که خیلی کشورهای وسیعی داریم که با جمعیت زیاد امروز به صورت مرفه زندگی می کنند.
 
وی در توضیح این موضوع ادامه داد: در غرب چون افراد می خواهند تا سنین 30- 40 سالگی الواتی کنند و بعد از ازدواج نیز می خواهند به کارهایشان ادامه دهند می گویند بچه مزاحم است اما خداوند می فرماید از ترس فقر فرزندان خود را نکشید چرا که روزی آنها را ما می دهیم. 

رییس جمهور با بیان اینکه باید مبانی موجود را تغییر دهیم دومین شاخص برای ساختن کشور را اتکا بر توانمندی های داخلی دانست و تصریح کرد: باید با اتکا بر توانمندی های بومی هر استان صنایع را وارد آن استان کنیم.
 
احمدی نژاد با اشاره به استعدادهای طبیعی استان مازندران افزود: باید در این استان برای گردشگری و توسعه کشاورزی سرمایه گذاری کنیم ، استان مازندران هم اکنون می تواند سه برابر وضع موجود بازدهی کشاورزی داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: امروز نزدیک به 350 هزار خانواده در روستاهای استان مازندران زندگی می کنند که می توان از آنها در گسترش دامداری استفاده کرد. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید ذهن خود را از قالب هایی که در 40- 50 سال پیش برای ما درست کرده اند، رها کنیم، بیان داشت: امروز باید بر توانمندی های بومی خود در ساختن ایران تکیه داشته باشیم و راه رفتن خودمان را انجام دهیم.
 
احمدی نژاد ادامه داد: اولین گام صنعتی در استان مازندران باید متکی بر صنایع حمایتی باشد. 

وی از بین رفتن بسیاری از فرهنگ های سنتی را برای کشور دارای خسارت تاریخی دانست و افزود: ما باید کشور را با الگوی خودمان و اتکا بر توانمندی های بومی بسازیم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه حداقل دو سوم آبی که در استان مازندران مدیریت می شود در حال هدررفتن است، خاطر نشان کرد: به جای ساختن سد باید سیستم های آبیاری را در این استان درست کنیم. 

وی با اشاره به اینکه استان مازندران این ظرفیت را دارد تا الگوی مدیریت ایرانی- اسلامی شود، تصریح کرد: باید استاندار با همفکری اساسی کارشناسان و علما فارغ از آنچه که تا به حال بوده سیستم های جدیدی را در مدیریت استان به کار گیرند و باید کاری کنیم تا ذهنیت های مدیریتی در کشور ما عوض شود.