آرمان قدس و حمایت از مقاومت هیچگاه از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران خارج نخواهد شد و معتقدیم هر كس به دنبال انسانیت است باید در پی محو رژیم صهیونیستی به عنوان نماد ظلم و تبعیض جهانی باشد.

به گزارش سرویس سیاسی برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد شامگاه چهارشنبه در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبكه المنار لبنان در پاسخ به سوالی درباره اولویت سیاست‌ خارجی ایران در برابر آرمان قدس و مقاومت با توجه به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار داشت: مساله قدس فقط مساله جمهوری اسلامی ایران و یا كشورهای عربی و حتی كشورهای اسلامی نیست، بلكه یك مساله جهانی است.

رییس جمهور خاطرنشان كرد: قدس قلب منطقه خاورمیانه است و هركس بر قدس مسلط باشد، می‌تواند تحولات منطقه را مدیریت كند. سلطه‌گران، برده‌داران و استعمارگرانی كه بیش از 300 سال جنگ و تهدید و تبعیض را به جهان تحمیل كرده بودند، قبل از جنگ جهانی اول به این نتیجه رسیدند كه باید شیوه جدیدی برای ادامه تسلط خود بر منطقه خاورمیانه كه كلید تسلط بر جهان بوده و هست، انتخاب كنند. آنان در جنگ اول جهانی و با استفاده غفلت و خیانت حاكمان برخی كشورها و ضعف حكومت عثمانی به منطقه هجوم آوردند و غیر از ایران تقریباً همه منطقه را تحت سلطه خود قرار دادند و بدین وسیله پایه‌های تشكیل حكومتی نژادپرست و خشونت طلب را بنا نهادند.

رییس‌جمهور افزود: رژیم صهیونیستی مبتنی بر اندیشه مادی تأسیس شده و نماینده دنیای استكباری كسانی است كه قصد دارند دنیا را بر اساس فریبكاری و خودپرستی اداره كنند.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه تمام ماهیت اندیشه مادی را می‌توان در رفتار رژیم صهیونیستی مشاهده كرد، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی ماموریت دارد كه مدام در منطقه ناامنی ایجاد كند تا بدین وسیله زمینه و بستر لازم را برای حضور و دخالت مستكبران در منطقه ایجاد كند از این رو مقابله با این رژیم، مقابله با نظام سلطه و ظالمان جهانی و برده‌داران محسوب می‌شود.

رییس‌جمهور تصریح كرد: آرمان قدس و حمایت از مقاومت هیچگاه از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران خارج نخواهد شد و معتقدیم هر كس به دنبال انسانیت است باید در پی محو رژیم صهیونیستی به عنوان نماد ظلم و تبعیض جهانی باشد. جمهوری اسلامی ایران هم این موضوع را با قاطعیت دنبال می‌كند و هیچگاه آن را از برنامه‌ها و سیاست‌های خود كنار نخواهد گذاشت.

احمدی‌نژاد درباره تلاش فلسطینیان در مجامع بین‌المللی برای به رسمیت شناخته شدن مرزهای 1967 اظهار داشت: كشور فلسطین از ابتدا وجود داشته است و نظام سلطه به خیال خود، تلاش كرده ملت و كشوری را حذف و رژیم جدیدی را بجای آن جعل كند. ایران همیشه سرزمین فلسطین را متعلق به فلسطینیان دانسته است.

وی خاطر نشان كرد: مستكبران در گام اول خواهان تثبیت رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین بودند اما در دستیابی به این هدف شكست خوردند و امروز به عنوان تاكتیك مساله دو دولت را مطرح كرده‌اند و البته اگر تشكیل دولت فلسطینی گامی در جهت آزادی كل سرزمین فلسطین و فرصتی برای فلسطینیان باشد، جمهوری اسلامی ایران از این منظر از تشكیل دولت فلسطینی استقبال می‌كند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی جمهوری اسلامی ایران از تحولات كنونی منطقه و تفكیك میان انقلاب و توطئه اظهار داشت: در اینكه ملت‌های منطقه از وضعیت موجود ناراضی هستند، تردیدی وجود ندارد. تمام نظرسنجی‌های چند ماه قبل، نشان می‌دهد كه ملت‌های منطقه از شرایط حاكم تهدید نظام سلطه و از نبود آزادی، عدالت و حق تعیین سرنوشت و بخصوص دخالت مستكبران و در رأس آنها آمریكا در امور خود ناراضی هستند، بنابراین تلاش ملت‌ها برای برپایی عدالت، موضوعی طبیعی و مقدس محسوب می‌شود و هر تحلیلگر سیاسی این انتظار را داشت كه در منطقه تحولاتی رخ دهد.

احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه باید بین حركت‌های مردمی و مدیریت این حركت‌ها تفاوت قائل شد، اظهار داشت: بسیاری از اوقات ممكن اگر چه جنس جنبش و تحولات كاملا مردمی باشد اما موضوع مهم و تعیین‌كننده مدیریت این جنبش‌ است.

رییس‌جمهور تصریح كرد: بین سیاست داخلی و سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی هر كشوری باید فصل مشترك وجود داشته باشد به نحوی كه این سیاست‌ها هماهنگ و در طول هم قرار داشته و همدیگر را تقویت ‌كنند. بر این اساس هر كسی كه در داخل كشور خود آزادی، عدالت و انتخاب آزاد را مطالبه می‌كند حتماً باید در سیاست خارجی هم در مقابل استكبار بایستد چون در غیر این صورت مداخله گران بیگانه اجازه نمی‌دهند ‌آزادی و حق تعیین سرنوشت آن ملت تحقق پیدا كند.

احمدی‌نژاد تاكید كرد: همه ملت‌ها باید مراقب باشند كه مطالبه آزادی، عدالت و حق تعیین سرنوشت هم‌راستا با مقابله با استكبار و رژیم صهیونیستی است. كسی نمی‌تواند ادعای آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی داشته باشد و بگوید مخالف رژیم صهیونیستی نیست زیرا رژیم صهیونیستی عامل اصلی بی‌عدالتی،‌ظلم و تحدید آزادی بشمار می‌رود.

رییس‌جمهور خاطر نشان كرد: ملت‌هایی كه به دنبال آزادی و عدالت‌طلبی هستند، نباید این مطالبه آنها مقابله با رژیم صهیونیستی و سلطه غربی‌ها را تضعیف كند بلكه این مطالبات باید ضدیت این ملت ها با مستكبران را هر چه بیشتر تقویت كند.
دكتر احمدی‌نژاد افزود: معیار انقلابی بودن این است كه فرد تا چه اندازه مخالف موجودیت رژیم صهیونیستی و سلطه آمریكا و غرب بر منطقه است. نمی‌شود كسی ادعای انقلابی بودن داشته باشد و از سوی دیگر با موجودیت رژیم صهیونیستی و سلطه غرب موافق باشد.

رییس‌جمهور تصریح كرد: نباید اجازه داد كه غربی‌ها بر منطقه مسلط شوند و اگر مشكلی در كشوری وجود دارد، مردم و مسئولین آن باید با گفتگو و تفاهم و با راه‌حل انسانی مشكلات را برطرف كنند و باید توجه داشت كه توسل به درگیری داخلی و كشتار از هر طرف كه باشد به سود صهیونیست‌ها است. كشورهای منطقه با فرهنگ اسلامی و تاریخی غنی خود می‌توانند مسایل خود را با تفاهم حل و فصل كنند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره تلاش برای وقوع درگیری داخلی در سوریه اظهار داشت: آرزوی غربی‌ها این است كه همان اتفاقی كه در لیبی رخ داد در آنجا هم بیفتد. سلطه‌گران هیچگاه به دنبال حل مشكل در لیبی نبودند و برای خدا و انسانیت كاری نمی‌كنند، برای آنها فقط پول، نفت و سلطه سیاسی اهمیت دارد و از این رو مردم و دولت سوریه هم باید هوشیار باشند و تلاش كنند در كنار هم و با تفاهم مسایل را برطرف كنند و اصلاحاتی را كه لازم است، خودشان انجام دهند و توجه داشته باشند كه غربی‌ها برای هیچ‌كس اصلاحات، آبادانی و عزت نخواهند آورد، آنها صرفاً به دنبال مدیریت حركت‌های مردمی منطقه هستند و برای این كار حتی به اقدامات نظامی نیز متوسل می‌شوند. همه بدبختی‌های ملت‌های منطقه بخاطر دخالت‌های غربی‌هاست.

احمدی‌نژاد گفت: به دولت‌ها منطقه توصیه می‌كنم كه آزادی، عدالت و حق انتخاب ملت های خویش را به رسمیت بشناسند و با برنامه زمان‌بندی شده در مسیر تفاهم گام بردارند و اجازه ندهند غربی‌ها در امور داخلی كشورشان دخالت كنند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره مواضع غافلگیركننده اخیر تركیه در خصوص تحولات منطقه اظهار داشت: ایران به صورت مداوم با دوستان تركیه‌ای خود در خصوص مهمترین مسایل منطقه‌ای در حال مذاكره و تبادل‌نظر است اما همه باید آگاه باشند كه توطئه‌های غربی ها بسیار پیچیده است، برای آنها تركیه، ایران، سوریه، مصر و عربستان اهمیت ندارد و نمی‌خواهند هیچكدام از این كشورها پیشرفته و قدرتمند باشند، لذا همه كشورها باید مراقبت كنند كه در كوتاه‌مدت از هیچكدام از آنها علیه دیگری استفاده نشود.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه غربی‌ها به دنبال تسلط بر منطقه هستند و قصد دارند هزینه این تسلط را از جیب ملت‌های منطقه تامین كنند، گفت: در موضوع لیبی به جای اینكه برای برقراری مذاكره و تفاهم بین گروه معارض و دولت لیبی تلاش شود، متاسفانه عده‌ای در خط دشمن قرار گرفتند و البته سازمان ملل هم در این خصوص اشتباه تاریخی مرتكب شد و نشان داد كه ابزار دست استعمارگران است. شورای امنیت نباید اجازه دخالت نظامی در لیبی را صادر می‌كرد و باید گروه میانجیگری انتخاب می‌شد و از ظرفیت‌های سیاسی برای رفع مشكل استفاده می‌كرد. اقدام آنها نشان داد كه نمی‌خواهند مشكل حل شود و قصد دارند دشمنی و كینه باقی بماند تا بهانه‌ای برای تسلط آنها وجود داشته باشد.

رییس‌جمهور خاطر نشان كرد: هدف غربی‌ها از حوادث اخیر و دخالت در مسایل منطقه، نجات رژیم صهیونیستی است و طرح موضوع دو دولت یك حركت تاكتیكی در این خصوص محسوب می‌شود و یقیناً نجات رژیم صهیونیستی بستگی به این دارد كه طرح دو دولت را بپذیرد. البته این رژیم در ظاهر نقش بازی می‌كند اما مدیران پشت صحنه آمریكا تصمیم خود را در این خصوص اتخاذ كرده‌اند، رژیم صهیونیستی امكان ادامه حیات ندارد مگر اینكه به رسمیت شناخته شود و این موضوع هم در سایه طرح دو دولت امكان‌پذیر است و آنان با این طرح در حقیقت امتیاز كوچكی می‌دهند تا در دراز مدت خود را بازسازی كنند.

احمدی‌نژاد تصریح كرد: دولت ها و ملت‌های منطقه باید مراقب باشند كه در تحولاتی كه اتفاق می‌افتد خط مقاومت تضعیف نشود چرا كه در این صورت همه كشورها و ملت‌های منطقه حتی تركیه، عربستان و مصر در خطر خواهند بود.

رییس‌جمهور خطاب به ملت‌های منطقه گفت: باید تمركز همه شعارها علیه رژیم صهیونیستی و غلبه آمریكا بر منطقه باشد چرا كه اگر اینان تضعیف شوند، تمام دیكتاتوری‌، تبعیض و بی‌عدالتی در دنیا از بین خواهد رفت.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره صف‌بندی‌های جدید در منطقه با توجه به خروج آمریكا از افغانستان و عراق خاطر نشان كرد: فكر نمی‌كنم غربی‌ها بخواهند از عراق و افغانستان خارج شوند چرا كه آنها فشار سنگینی به دولت عراق وارد می‌كنند تا حضورشان را در این كشور تمدید كنند و در افغانستان هم آقای اوباما نیروهای نظامی جدیدی وارد كرده است. چنین احساس می‌شود كه نوعی بازگشت به دوره استعمار كه با نیروی نظامی مناطق و سرزمین‌ها را اشغال می‌كردند در حال وقوع است با این تفاوت كه این بار قصد دارند هزینه اقدامات نظامی را از ملت‌ها دریافت كنند. به طور مثال در لیبی دو طرف جبهه درگیری لیبیایی بودند و به واسطه اقدامات آنها زیرساخت‌های لیبی از بین رفت و در نهایت غربی ها درصدد هستند با كمترین هزینه در جایگاه مدیریت تحولات قرار گرفته و در اصل ثمره این تحولات در اختیار غربی‌ها قرار بگیرد.

رییس‌جمهور گفت: همه باید آگاه باشند كه سلطه‌گران قصد دارند به نام دینداری، آزادیخواهی و تفاوت‌های مذهبی همه را به جان هم بیندازند لذا هر كس، حتی اگر حقوق قانونی خود را مطالبه می‌كند باید به گونه‌ای رفتار كند كه به نفع آمریكا و رژیم صهیونیستی نباشد و این نیازمند هوشمندی است.

احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: معیار سنجش هر گروه، حزب و شخصیت سیاسی برای آزدیخواهی و عدالت‌طلبی این است كه اگر با رژیم جنایتكار صهیونیستی و سلطه گرای آمریكا مخالفت مبنایی دارد، شعار او برای عدالت و آزادی صادقانه است اما چنانچه با رژیم صهیونیستی و سلطه آمریكا مخالفت مبنایی و سازش‌ناپذیر ندارد، شعارهایش هم درست نیست و اسلام آمریكایی را دنبال می كند زیرا اسلام ناب نمی‌تواند با رژیم صهیونیستی و آمریكا سازش كند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره مواضع ایران در خصوص تحولات بحرین و لزوم توقف سركوب و كشتار تظاهر كنندگان اظهار داشت: ملت ایران به همه ملت ها علاقه مند است و هر جا انسانی كشته می شود متاثر می‌شود. در خصوص بحرین هم معتقدیم كه دولت و مردم این كشور باید با گفت و گو و تفاهم مسائل خود را حل كنند و آزادی و عدالت و انتخاب آزاد را به رسمیت بشناسند. البته در موضوع بحرین واقعا نیازی به دخالت عربستان نبود و از این موضوع متاثر شدیم. انتظار داشتیم دولت عربستان، برادرانه به حل مشكل كمك كند و این انتظار همچنان وجود دارد كه مردم بحرین را برادران خود بدانند و در مسیر ایجاد تفاهم گام بردارند نه اینكه با نیروی نظامی به دنبال سركوب مردم باشند.

احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه همه مسائل را نمی توان با توسل به خشونت و نیروی نظامی حل و فصل كرد، تصریح كرد: همه باید مراقب باشند كه غربی ها از برادر علیه برادر استفاده نكنند. اطلاعات دقیقی وجود دارد كه سلطه گران برای همه كشورهای عربی برنامه دارند لذا این كشورها باید ضمن تقویت اتحاد و برادری، اصلاحات مورد نیاز را انجام دهند و به مطالبات مردم خود احترام بگذارند تا مجال دخالت به بیگانگان داده نشود.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران با عربستان و سایر كشورهای عربی منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند است با همه كشورها به ویژه كشورهای منطقه روابط برادرانه ای داشته باشد و در این راستا بارها به كشور عربستان سفر و در جلسه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس شركت كرده و دست‌ برادری به سوی آنها دراز كردیم. البته دشمنان نمی‌خواهند بین كشورهای منطقه اتحاد و همدلی وجود داشته باشد ولی با این وجود، جمهوری اسلامی ایران همچنان به رایزنی‌های خود ادامه می‌دهد و حداكثر تلاش را بكار می‌گیریم كه منطقه مجدداً تحت سلطه غربی‌ها قرار نگیرد و از طرف دیگر ملت‌ها به حق خود برسند و معتقدیم در فضای دوستانه می‌توان همه این اقدامات را انجام داد.

احمدی‌نژاد گفت: ملت‌ ایران با همه ملت‌ها رابطه دوستانه داشته و با كسی جز رژیم صهیونیستی دشمنی ندارد و مخالف بی‌عدالتی، ظلم، وابستگی و تحقیر است.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر برقراری روابط نزدیك بین ایران و مصر اظهار داشت: مصر كشوری بزرگ با تمدنی كهن و ملتی با فرهنگ است و اگر ایران و مصر كنار هم قرار بگیرند، رژیم صهیونیستی و سلطه‌گران جایگاهی در منطقه نخواهند داشت.

احمدی‌نژاد افزود: ملت‌های اسلامی از ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی گسترده‌ای برخوردار هستند كه اگر در كنار هم باشند، می‌توانند قدرت بزرگی تشكیل دهند. البته رذالت‌ غربی‌ها این است كه با تزویر و فریبكاری اجازه ندهند این ملت‌ها در كنار هم قرار گیرند. آنان در حالی كه خودشان از اختلافات تاریخی و مذهبی عمیقی برخوردار هستند با هم اتحاد دارند اما با فتنه‌گری و اختلاف‌افكنی نمی‌گذارند كشورهای اسلامی كه از اصول مشتركی برخوردار هستند در كنار هم قرار بگیرند.

رییس‌جمهور تصریح كرد: اگر كشورهای اسلامی منطقه در كنار هم قرار بگیرند هیچ قدرتی نمی‌تواند با آنها مقابله كند و در چنین صورتی می‌توانند مناسبات دنیا را به نفع صلح و عدالت اصلاح كنند.

احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: ایران و مصر از نقش محوری برخوردار هستند كه اگر كنار هم باشند كل منطقه آزاد و رژیم صهیونیستی از منطقه حذف خواهد شد. در كنار هم قرار داشتن ایران و مصر به این معناست كه كل منطقه با هم هستند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: با توجه به تحولات كنونی، موضع غربی‌ها درباره موضوع هسته‌ای ایران را هم می‌توان در چارچوب اهداف نظام سلطه برای منطقه تحلیل كرد. رژیم صهیونیستی بیش از 200 كلاهك اتمی در اختیار دارد اما هیچ‌ ایرادی به آن گرفته نمی‌شود برخورد آنها با فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ملت ایران نشاندهنده این است كه نمی‌خواهند هیچ یك از كشورهای اسلامی پیشرفته و قدرتمند باشند.

احمدی‌نژاد با تأكید بر اینكه موضوع هسته‌ای ایران، مساله‌ای تمام شده است، گفت: سلطه‌گران همه توان خود را بكار گرفتند كه ایران هسته‌ای نشود اما امروز ایران هسته‌ای است و اگر آنها بخواهند همان مسیر گذشته را كه با شكست مواجه شده مجدداً ادامه دهند بی‌تردید باز هم شكست خواهند خورد.

رییس‌جمهور افزود: ملت ایران در موضوع هسته‌ای طلبكار است چرا كه با وجود عمل كردن به تمام تعهدات خود از حقوق خود محروم بوده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بجای كمك به ایران، مزاحمت ایجاد كرده و برخلاف قوانین، كشورمان را تحریم كرده است.

احمدی‌نژاد تصریح كرد: در موضوع هسته‌ای ایران، عقب‌نشینی معنا ندارد و هیچ‌گاه از اصول خود عقب‌نشینی نخواهیم كرد و معتقدیم كه غربی‌ها باید تقابل را به تعامل تبدیل كنند در این‌صورت ملت ایران از آن استقبال خواهد كرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام كرده كه برای پیشبرد سیاست خارجی خود احتیاجی به بمب اتم ندارد. ملت ایران با اندیشه، فرهنگ و انسانیت امور خود را جلو می‌برد و پیروزی را در این مسیر می‌دانیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره همكاری جمهوری اسلامی ایران با روسیه در موضوع هسته‌ای علی‌رغم رأی مثبت این كشور به تحریم علیه ایران، گفت: البته روس‌ها تلاش می‌كنند اقدامات مثبتی در موضوع هسته‌ای ایران انجام دهند و ایران از آن استقبال می‌كند اما بدون تردید حد و مرز ملت ایران در همكاری با سایر كشورها حقوق و استقلال كشورشان است و در این چارچوب تا جایی كه حق اساسی و استقلال كشورمان آسیب نبیند، همكاری خواهیم كرد.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره دلایل پیشرفت‌ها و موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران به‌رغم اعمال فشارها و تحریم‌های گوناگون، گفت: هر ملتی با اعتماد به نفس می‌تواند در مسیر پیشرفت و عزت گام بردارد مهم این است كه یك ملت به قدرت و توان خود باور داشته و با اتكا به خدا حركت كند.

وی افزود: خدا انسان‌ها را بدون یاور قرار نداده است و در هر مقطع تاریخی ولی و نصیر برای مؤمنین قرار داده است و انسان می‌تواند از این ظرفیت استفاده كنند ضمن اینكه باید خود را باور كرده و با توكل به خدا و یاری از ولی خدا در مسیر پیشرفت و عزت گام برداشت چرا كه عزت و قدرت حقیقی متعلق به خداست.

احمدی‌نژاد در ادامه در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله نظامی رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران تصریح كرد: صهیونیست‌ها و اربابان اصلی كه پشت پرده آمریكا هستند، آرزو دارند به ایران ضربه بزنند. ایران و ملت‌های منطقه برای آنان به كابوس تبدیل شده‌اند چرا كه ملت ایران خط سیر سلطه و استعمار آنان را شكسته است، آنها برای تسلط 300 ساله بر منطقه نقشه كشیده بودند اما بیداری ملت‌های منطقه و قدرت ملت ایران همه طراحی آنها را خنثی كرده است.

رییس‌جمهور تاكید كرد: صهیونیست‌های ورشكسته، بی‌فرهنگ و جنایتكار آرزو دارند كه به ایران ضربه بزنند و در فكر آن هم هستند اما می‌دانند كه پاسخ ایران به هرگونه اقدام آنها كوبنده و پیشمان كننده خواهد بود. ایران با 75 میلیون جمعیت، سرزمینی بزرگ، كشوری ثروتمند و قدرتمند است و اگر اشاره كند همه آنها را پشیمان خواهد كرد.