به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهور، محمود -احمدی‌نژاد عصر شنبه در دیدار چهار تن از رهبران مذهبی مسیحی و مسلمان آمریكا با بیان اینكه بهترین سیاستمداران كسانی هستند كه حقیقتاً انسان‌هایی مذهبی باشند، گفت: حقیقت دین یكی است و همه پیامبران برای ابلاغ آموزه‌های یك دین واحد مبعوث شده اند و خداوند دین را برای صلح، دوستی و زندگی سعادتمند به انسان‌ها هدیه داده است.

رییس‌جمهوری با بیان اینكه مشكل امروز جامعه بشری این است كه حقیقت دین آن طور كه باید به بشر معرفی نشده و هیچ كس بهتر از رهبران مذهبی توانایی انجام این ماموریت مهم را ندارند، اظهار داشت: حقیقت دین تا به امروز فرصت اداره جهان را نیافته و رهبران مذاهب همه كشورها باید با كمك و همفكری یكدیگر این فرصت را برای آموزه‌های دینی فراهم كنند.

احمدی‌نژاد با استقبال از سفر رهبران مذهبی آمریكایی به تهران پیشنهاد داد این همكاری‌ها سازماندهی شده و كمیته مشتركی متشكل از رهبران و علمای مذهبی ایران و آمریكا تشكیل شود و همه ساله نشست‌های منظم و مشتركی در تهران و واشنگتن برگزار كنند.

رییس‌جمهوری با بیان اینكه سیاستمداران عمدتاً به دنبال منافع خود و احزاب متبوعشان هستند، اظهار داشت:‌ پیامبران اختلاف یا جنگی با یكدیگر نداشتند و اختلافات و درگیری‌ها تنها مربوط به طرفداران مذاهب است و این در حالیست كه اگر همه پیروان مذاهب در خط پیامبران حركت كنند مشكلات و ریشه‌های درگیری‌ها برطرف شده و جنگ از عرصه گیتی برچیده خواهد شد.

احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه همه پیامبران منادی صلح، عدالت و برادری بودند، تصریح كرد: پیروان مذاهب مختلف نباید درباره گذشته‌ها با یكدیگر به بحث بنشینند بلكه باید به آینده نگاه كرد و به فكر آن بود كه چگونه می شود آینده‌ای فارغ از جنگ و درگیری ساخت.

رییس‌جمهوری خاطر نشان كرد: ما همه پیامبران الهی را قبول داریم و به همه آنها احترام می‌گذاریم و اگر هر یك از آنها امروز در اینجا حاضر شوند از ایشان تبعیت می‌كنیم چرا كه معتقدیم همه پیامبران الهی یك هدف واحد را دنبال می‌كردند و ما هم می‌توانیم و باید از اختلافات پرهیز كرده و مسیر پیامبران را دنبال كنیم.

احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه همه جنگ‌ها و اختلافات موجود در عرصه بین‌المللی قابل برچیده شدن است، گفت: راه برچیدن جنگ و نزاع از جهان ، بازگشت به حقیقت راه پیامبران خداست و راه دیگری وجود ندارد؛‌ همه كسانی كه غیر از این راه دیگری را انتخاب كردند، شكست خوردند و شاهد آن بودیم كه ماركسیت‌ها به تاریخ پیوسته و می‌بینیم كه مكتب مقابل ماركسیسم هم بلایی بدتر از آنچه ماركسیست‌ها با بشر كردند بر سر آن آوردند.

رهبران مذهبی آمریكایی نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهاد رییس‌جمهوری كشورمان برای تشكیل كمیته مشترك رهبران مذهبی دو كشور اظهار داشتند: این پیشنهاد به طور غیرقابل باوری می‌تواند مشوق ما برای تداوم تلاش برای نزدیكی مذاهب مختلف و دو ملت ایران و آمریكا به یكدیگر باشد.
آنان همچنین با تاكید بر اینكه دیپلماسی مذهبی می‌تواند فراتر از موانع تعاملات و روابط سیاسی به نزدیكی كشورها و ملت‌ها به یكدیگر كمك كند، تصریح كردند: گفتگوی دائمی بین رهبران مذهبی تاثیر زیادی در ارتقای دوستی‌ها و استقرار صلح و عدالت در جهان دارد.

چهار رهبر مذهبی آمریكایی اظهار امیدواری كردند روند تحولات به گونه ای به پیش برود كه آنها بتوانند در بازگشت به آمریكا برای آزادی ایرانیان دربند در این كشور تلاش موثری صورت دهند.

این عده با اشاره به بازدید خود از شهرهای تهران و قم و گفتگو با علمای مذهبی در قم خاطر نشان كردند: پیشرفت‌های ایران و سطح بالای علمی مراكز دانشگاهی و دینی ایران بسیار ما را تحت تاثیر قرار داد و مشتاق آن هستیم تا خانواده و هموطنان خود را برای دیدار از ایران ترغیب كنیم.