به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی در همین راستا حمایت کامل مجلس شورای اسلامی از سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران را در زمینه توسعه همه جانبه روابط با کشورهای آفریقایی از جمله سومالی مورد تاکید قرار داد.
 
رییس مجلس در ادامه با اشاره به اوضاع ناگوار سومالی افزود: قدرت های بین المللی نمی خواهند کشورهای اسلامی مستقل زندگی کنند و با دسیسه ها و دخالت های خود سعی در ایجاد بحران های سیاسی، اقتصادی و امنیتی برای آنها دارند. 

وی دخالت های خارجی را یکی از عوامل عمده تشدید بحران سومالی دانست و یادآور شد تروریسم و مداخلات خارجی دو روی یک سکه اند. 

شریف حسن شیخ آدم رئیس مجلس سومالی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، این سفر را فرصتی برای گفت و گو و مذاکره با مقامات کشورمان پیرامون یافتن راه حل هایی برای حل مشکلات و شرایط دشوار کشورش دانست و افزود: دخالت های بیگانه و تروریسم مشکلات بزرگی برای مردم سومالی ایجاد کرده که مانع برقرای آرامش و ثبات شده است.
 
وی پیشرفت فناوری، علمی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را پشتوانه ای برای کشورهای اسلامی خواند وابراز امیدواری کرد گفت وگوهایش با مقامات ایران چشم انداز نوینی فراروی روابط دو کشور قرار دهد. رئیس مجلس سومالی مشکلات عمیق اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی، گسترش تروریسم و ناامنی و گرسنگی در منطقه شاخ افریقا را ناشی دخالت های قدرت های بیگانه دانست.
 
لازم به یادآور است رئیس مجلس سومالی و هیات همراه صبح امروز برای دیداری چهار روزه از کشورمان وارد تهران شد. 

وی در این سفر علاوه بر دیدار با وزرای امور اقتصادی، جهاد و کشاورزی و دادگستری با رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور اسلامی ایران نیز دیدار و گفت و گو خواهد کرد.