به گزارش سرویس سیاسی برنا ، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار ظهر امروز خود با اعضای فراکسیون مبارزه با مواد مخدر، دخانیات و سوء مصرف مواد، با اشاره به ابعاد گسترده و زیان آور این موضوع وجود چنین فراکسیونی را قابل تقدیر دانست .
لاریجانی  با اشاره به اینکه مجاورت جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان که اولین تولید کننده مواد مخدر سنتی در جهان به شمار می‌رود، موجب قاچاق گسترده مواد مخدر به کشور شده است، افزود: متاسفانه کشورهایی که داعیه مبارزه با مواد مخدر دارند، بجای اینکه بصورت واقعی با مصرف مواد مبارزه کنند، تنها به برگزاری همایش و سخنرانی بسنده کرده‌اند و با اینکه سال‌ها از اشغال افغانستان می‌گذرد، شاهد هیچ تغییری در افغانستان نبوده‌ایم، در صورتیکه جمهوری اسلامی به تنهایی در برابر جبهه گسترده قاچاق مواد مخدر ایستادگی می‌کند.

وی با بیان اینکه تولید مواد مخدر در افغانستان از سالی که از سوی آمریکا اشغال شده، چهار برابر بیشتر شده است، گفت: در سال 2001 که افغانستان از سوی آمریکا اشغال شد در این کشور 2هزار تن مواد مخدر تولید می‌شد، در حالیکه امروز بعد از گذشت هشت سال از اشغال این کشور و سخنرانی های مکرر مقامات آمریکایی در مورد مبارزه با مواد مخدر، تولید این مواد در افغانستان چهار برابر شده و به 8 هزار تن رسیده است.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: مقدار قابل توجهی از قاچاق مواد مخدر به بیرون از افغانستان از طریق ترانزیت هوایی و از فرودگاه های تحت اختیار ناتو صورت می‌گیرد که این موضوع نشان می‌دهد دست مافیای قاچاق مواد مخدر از آستین ناتو بیرون آمده و در حال گسترش مواد مخدر به کشورهای جهان است.

لاریجانی در ادامه بر لزوم دیپلماسی فعال برای درگیر کردن سایر کشورها در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: فراکسیون مبارزه با مواد مخدر و مصرف دخانیات باید در مورد کشاندن سایر کشورها به صحنه مبارزه با مواد مخدر و تحرکات دیپلماسی در این زمینه فعال شود.
وی با بیان اینکه قانون جامع مبارزه با مواد مخدر اخیرا در مجمع تشخیص مصلحت نظام اصلاح شده است، تصریح کرد: نگاه قانون جدید در مورد مواد مخدر و مخصوصا مواد مخدر صنعتی پویا است و سعی شده تا در قانون جدید نواقص و کمبودهای قوانین قبلی رفع شود.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فراکسیون مبارزه با مواد مخدر، دخانیات و سوء مصرف مواد باید نواقص قانونی در مورد مبارزه با مواد مخدر را شناسایی کند تا در اسرع وقت این نواقص برطرف شود.
 
لاریجانی با بیان این مطلب که نباید در مورد تمام مصرف کنندگان مواد مخدر یک نسخه پیچید، افزود: برخی از مصرف کنندگان مواد مخدر بیمار هستند و در این شکی نیست، اما برخی دیگر از این مصرف کنندگان بواسطه آلوده سازی جامعه مجرم هستند و باید برخورد قاطع با آنان صورت گیرد تا جلوی اشاعه مواد مخدر گرفته شود.

وی گفت: نیروی انتظامی باید قاطعانه با باندهایی که به توزیع مواد مخدر اقدام می کنند برخورد و آنها را از میان بردارد.


رییس مجلس در ادامه سخنان خود به نقش مهم رسانه‌ها در بازدارندگی افراد نسبت به مصرف مواد مخدر و دخانیات اشاره کرد و افزود: در مبارزه با مواد مخدر جنبه بازدارندگی مهمتر از درمان،تنبیه و مجازات است از همین رو رسانه ها نقش مهمی در جلوگیری از شیوع مصرف مواد مخدر و دخانیات دارند، اما متاسفانه ما در این زمینه نقص داریم و توجه نمی کنیم، به گونه ای که افراد از هزینه ها و لطمات مصرف مواد مخدر و دخانیات آگاه نیستند، در صورتیکه رسانه های ما باید مردم را طوری آگاه کنند که بدانند ورود به وادی اعتیاد یعنی ساقط شدن از هستی.

لاریجانی بیان کرد: باید از ظرفیت‌های هنری و اعتباراتی که صدا و سیما در اختیار دارد برای ساختن برنامه ها و مجموعه های قوی در جلوگیری از شیوع مصرف مواد مخدر و دخانیات استفاده شود و نمایندگان نیز همواره باید بر این موضوع نظارت کنند.
وی در پایان سخنان خود به این فراکسیون پیشنهاد کرد تا در هر کدام از جلسات خود یکی از موضوعات مهم  و مربوط به حوزه فعالیت این کمیسیون را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانند با تمرکز و برنامه‌ریزی کامل به اهداف خود برسند.

در این نشست علاوه بر اعضای فراکسیون مبارزه با مواد مخدر، دخانیات و سوء مصرف مواد، "مرتضوی" رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رییس سازمان دخانیات کشور و برخی از اعضای جمعیت مبارزه با مصرف دخانیات و مواد مخدر هم حضور داشتند. 
رنجبر زاده، رییس فراکسیون مبارزه با مواد مخدر، دخانیات و سوء مصرف مواد، در ابتدای این جلسه با بیان این مطلب که بیش از 10 میلیون نفر ایرانی در ارتباط مستقیم با تبعات مصرف کنندگان مواد مخدر در کشور قرار دارند، هدف چنین نشست هایی را جلوگیری از گسترش مصرف مواد مخدر و دخانیات اعلام کرد .