به گزارش خبرنگار پارلمانی برنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز، سه‌شنبه در جریان بررسی جزئیات طرح الحاق موادی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در آموزش و پرورش متنی را به عنوان ماده 16 به این قانون الحاق کردند.

بر اساس مصوبه مجلس معلمانی که در سال تحصیلی 88-89 از طریق شرکت‌های خدماتی در وزارت آموزش و پرورش تدریس کرده‌اند در صورتی که قبل از سال تحصیلی 88- 89 نیز سابقه حق التدریس در وزارت آموزش و پرورش و یا نهضت سواد آموزی داشته اند و یا با حکم وزارت آموزش و پرورش در دارالقرآن‌ها تدریس کرده‌اند و یا با حکم وزارت آموزش و پرورش به عنوان معلمان حق التدریس «دانش آموزان بازمانده از تحصیل» خدمت کرده‌اند و همکاری آنها در سال تحصیلی 88-89 با وزارت آموزش و پرورش به صورت مستمر بوده، با احتساب سال تحصیلی 88-89 منطبق بر ضوابط ماده (2) این قانون برای مدرک کارشناسی و بالاتر و منطبق بر ضوابط ماده (3) برای مدرک فوق دیپلم با رعایت سایر شرایط مندرج در این قانون استخدام می‌شوند.

در ماده(3) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین آمده است که استخدام این معلمان در سقف 60 هزار نفر معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی، موضوع ماده (1) است و در صورت کامل شدن ظرفیت 60 هزار نفر، در اولویت استخدام بعدی که مجوز قانونی داشته باشد، قرار گرفته اند.


به موجب این تبصره مصوب، معلمانی که دارای مدرک دکترا یا کارشناسی ارشد هستند، در اولویت قرار دارند. در تبصره (2) این ماده آمده است که معلمانی که بر اساس این ماده با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته‎اند در صورت نیاز وزارت آموزش و پرورش می‌توانند تا استخدام پیمانی یا رسمی، همکاری خود به صورت حق التدریس را ادامه دهد.