به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه 7 دی ماه در سخنان پیش از دستور خود با اشاره به حوادث عاشورای سال گذشته و راهپیمایی مردم در روز نهم دی ماه همان سال، گفت: در چنین روزی مجلس به حرکت ضد انقلابی روز عاشورا پاسخ قاطع داد و با راهپیمایی نمادین و سخنرانی به اقدامات غیرقانونی پس از انتخابات پاسخ روشن داد و همین حرکت آغاز خیزش ملت در 9 دی ماه سال گذشته شد که بار دیگر عزت انقلاب را كه بر سه رکن اهل بیت، امامت امت و هوشیاری ملی استوار است، به جهان نشان داد.


رییس قوه مقننه كشور تاکید کرد: پس از چند ماه ماجراجویی دول غربی پس از دهمین انتخابات ریاست جمهوری و اقدامات غیرقانونی عناصر داخلی، قیام 9 دی آتشفشان غیرت دینی و عزتمندی ملتی بود که برای صیانت از انقلاب اسلامی و حمایت از رهبری به خیابان‌ها شتافتند.


نماینده مردم قم با بیان اینكه پیام این راهپیمایی عظیم کاملا روشن بود و انتظار می‌رفت که دسیسه‌گران دریافت درستی از آن پیدا کرده باشند، یادآور شد: پیام 9 دی، پیام عاشورای حسینی بود که احیاء سنت نبوی و علوی در زندگی فردی و اجتماعی در آن موج می‌زد و دست رد ملت بر جسارت‌کنندگان بر ساحت قدسی عاشورا بود و پایبندی جوهری ملت را با معارف اهل بیت نشان داد و کسی نباید تصور کند می‌تواند با ارکان فکری جامعه بازی کند.


رییس مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: پیام قیام 9 دی ایستادگی و پایداری ملی بر میثاق انقلاب خمینی بود که عزت و شرف ملت را در این سه دهه تسکین کرد، پیام قیام 9 دی، حمایت از ولایت فقیه و پیشوای انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود که در تمام فرازها و فرودهای پس از انقلاب، سنگر نگهبانی حقوق ملت بوده است.


لاریجانی ادامه داد: پیام قیام 9 دی، سیلی محکمی بر صورت ایالات متحده آمریکا و چند کشور غربی بود که با همه پلشتی‌های اقدام ضد انقلاب در روز عاشورا به عنوان مراسم مذهبی، به دفاع از آن پرداختند.


وی تاكید كرد: آخر این که پیام قیام 9 دی این بود كه ادامه رفتار فتنه گرانه و ماجراجویانه در کشور با اراده ملت مواجه است.


رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: حرارت پس از انتخابات عاملی برای سوءاستفاده بیگانگان شد که محاسبات غلطی برای طرح‌ریزی علیه ایران پیدا کنند اما قیام 9 دی این محاسبات غلط را فرو ریخت و آمریکا متوجه شد با ملتی فرهیخته و هوشیار مواجه است.


وی افزود: تاسف از این است که در این یکسال برخی افراد همچنان بر مدار گذشته خود، سخن تکراری سر می‌دهند و بیانیه می‌نویسند؛ این ناشنوایی عمومی از پیام ملت چیزی جز لجاجت نیست که نهایت آن ندامت است.


لاریجانی گفت: تصور باطل از هر جانب این است که فکر شود با هر انتخابات انقلابی حادث می‌شود؛ انتخابات وسیله تکامل انقلاب اسلامی است نه ابزاری برای به هم ریختگی.


رییس قوه قانونگذاری به رهنمودهای پیامبر گرامی اسلام اشاره  و تاکید کرد: از رسول الله نقل است که فرمود: "زنهار از لجاجت كه آغازش جهالت و پایانش ندامت است، خردمندی در تصلب رای نیست كه انسان را به استبداد می‌ كشاند. كسی كه موجب به رای خویش باشد دچار سقوط در كیش شخصیت می‌شود."


رییس مجلس بار دیگر از پیامبر اسلام نقل کرد و گفت: پیامبر اسلام فرمود: "در دانایی آدمی همین بس كه در مسیر تبعیت و پرستش خداوند باشد و در جهل آدمی همین بس كه از رأی خود خوشش آید".


وی با بیان اینكه مدارا با مردم، توصیه پیامبر(ص) و اولیای دین است نه ایجاد كشمكش، متذكر شد: در اینگونه كشمكش‌ها حق ظاهر نمی‌شود، بلكه میدان جدال و مراء فراهم می‌شود.


لاریجانی تأکید کرد: چه از منظر دینی و چه از منظر ملی، امروز بیش از هر زمانی کشور نیازمند آرامش و وحدت جهت آبادانی و آسایش ملت است نه جدالگری که از پیامبر نقل است، "باپرواترین مردم کسی است که جدالگری را رها کند".


رییس قانونگذاری کشور گفت: در میدان مبارزه استکبار با ملت ایران، تضعیف وحدت ملی کشور هر چند كم‌وزن، بهره‌دهی مجانی به دشمنان خلق و ظرفیت‌سوزی توان ملی کشور است.


لاریجانی با بیان اینكه در این یک‌سال ملت و فرهیختگان در پناه راهنمایی رهبر فرزانه انقلاب آب‌دیده‌تر و آماده‌تر برای حرکت انقلاب شدند، خاطرنشان ساخت: اکنون همه دلسوزان انقلاب باید فضا را میدان مسابقه در خیرات برای خدمت به خلق بدانند و وقت خویش را برای آبادانی و حل مشکلات ملت صرف کنند و از بحث‌ها و کشمکش‌های غیراصیل پرهیز کنند.


رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: حرارت پس از انتخابات عاملی برای سوءاستفاده بیگانگان شد که محاسبات غلطی برای طرح‌ریزی علیه ایران پیدا کنند، اما قیام 9 دی این محاسبات غلط را فرو ریخت و آمریکا متوجه شد با ملتی فرهیخته و هوشیار مواجه است.


وی افزود: تاسف از این است که در این یک‌سال برخی افراد همچنان بر مدار گذشته خود، سخن تکراری سر می‌دهند و بیانیه می‌نویسند؛ این ناشنوایی عمومی از پیام ملت چیزی جز لجاجت نیست که نهایت آن ندامت است.


لاریجانی گفت: تصور باطل از هر جانب این است که فکر شود با هر انتخابات انقلابی حادث می‌شود؛ انتخابات وسیله تکامل انقلاب اسلامی است نه ابزاری برای به هم ریختگی.


رییس مجلس به رهنمودهای پیامبر گرامی اسلام اشاره و تاکید کرد: از رسول الله نقل است که فرمود: "زنهار از لجاجت كه آغازش جهالت و پایانش ندامت است، خردمندی در تصلب رأی نیست كه انسان را به استبداد می‌ كشاند. كسی كه موجب به رأی خویش باشد دچار سقوط در كیش شخصیت می‌شود".


رییس مجلس بار دیگر از پیامبر اسلام نقل کرد و گفت: پیامبر اسلام فرمود: "در دانایی آدمی همین بس كه در مسیر تبعیت و پرستش خداوند باشد و در جهل آدمی همین بس كه از رای خود خوشش آید".


وی با بیان اینكه مدارا با مردم، توصیه پیامبر(ص) و اولیای دین است نه ایجاد كشمكش، متذكر شد: در اینگونه كشمكش‌ها حق ظاهر نمی‌شود بلكه میدان جدال و مراء فراهم می‌شود.


لاریجانی تأکید کرد: چه از منظر دینی و چه از منظر ملی، امروز بیش از هر زمانی کشور نیازمند آرامش و وحدت جهت آبادانی و آسایش ملت است نه جدالگری که از پیامبر نقل است "با پرواترین مردم کسی است که جدالگری را رها کند".


وی گفت: در میدان مبارزه استکبار با ملت ایران، تضعیف وحدت ملی کشور هر چند كم وزن، بهره دهی مجانی به دشمنان خلق و ظرفیت‌سوزی توان ملی کشور است.


لاریجانی با بیان اینكه در این یک‌سال ملت و فرهیختگان در پناه راهنمایی رهبر فرزانه انقلاب آب‌دیده‌تر و آماده‌تر برای حرکت انقلاب شدند، خاطرنشان ساخت: اکنون همه دلسوزان انقلاب باید فضا را میدان مسابقه در خیرات برای خدمت به خلق بدانند و وقت خویش را برای آبادانی و حل مشکلات ملت صرف کنند و از بحث‌ها و کشمکش‌های غیراصیل پرهیز کنند.


رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان پیش از دستور خود به اقدامات تجاوزکارانه مجدد رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر علیه مردم مظلوم فلسطین در دومین سالگرد جنگ غزه اشاره كرد و یادآور شد: بعد از فضاحت در پروسه مذاکرات صلح، این اقدامات همراه با برخی نکات ناشیانه در لبنان، ماجراجویی شکست خورده‌ای است و مطمئنا آمریکا و رژیم صهیونیستی در این برهه با میدان‌های مین مواجه خواهند شد.


لاریجانی تصریح کرد: 2 سال محاصره مردم مظلوم غزه از یک‌سو و مقاومت شجاعانه فلسطین از سوی دیگر باید برای غرب درس عبرت باشد که با آتش خشم فلسطینی‌ها بازی نکنند.


رییس قوه مقننه كشورمان با اشاره به آغاز سال نو میلادی، تصریح كرد: امیدواریم در سال جدید میلادی با تأسی به آموزه‌های حضرت مسیح(ع)، غرب مسیحی، خود را دستاویز ماجراجویی شنیع صهیونیسم نسازد.


لاریجانی همچنین در پایان سخنان خود درگذشت "محمدعلی عربی" نماینده مردم کاشمر در دور دوم مجلس شورای اسلامی را به مردم این شهر و خراسان تسلیت گفت.


لاریجانی در پایان سخنان پیش از دستور خود درگذشت "محمدعلی عربی" نماینده مردم کاشمر در دور دوم مجلس شورای اسلامی را به مردم این شهر و خراسان تسلیت گفت.