«روح الله بیگی» نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تشریح عوامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه گفت: رشد 2درصدی ارزش افزوده از 6 به 8 و افزایش نرخ سود بانکی تا 25 درصد شاخص بورس را در هفته های اخیر منفی کرد.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل از خانه ملت،نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه عوامل مختلفی در تغییرات شاخص بورس تاثیرگذار است گفت:به دلیل افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال 91 و 92 ورشد قیمت فروش محصولات تولیدی شاخص بورس رشد بالای 100 درصدی را تجربه کرد.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در تشریح عوامل موثر بر بازار سرمایه گفت: با تثبیت نرخ ارز و مصوبه افزایش 5 برابری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و عوارض 30 درصدی معادن تردید‌ها بر بازار بورس حاکم شد و فضای حمایت از تولید جای خود را به جبران بودجه از تولید داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: در اواخر سال 92 با زمزمه اجرای مرحله دوم هدفمندی و با توجه به سابقه اجرای نامناسب فاز اول و لطمات وارد شده به تولید و اقتصاد کشور، نگرانی ها در این زمینه افزایش پیدا کرد.

بیگی ادامه داد: افزایش 2 درصدی ارزش افزوده از 6 به 8 و افزایش نرخ سود بانکی تا 25 درصد از عوامل موثر دیگر در سقوط شدید شاخص بورس بود.

وی با تاکید براینکه حمایت‌های مسئولان از بورس در حد حرف باقی مانده و عملا مکانیزم مناسبی جهت کنترل بازار به کار گرفته نشد و فرآیند کمک و تقویت آن عملیاتی نشده است ، تصریح کرد: افزایش نرخ سود بانکی تا 25 درصد در کوتاه مدت باعث کنترل نقدینگی و کاهش تورم می‌ شود.

بیگی با اشاره به گردش مالی اقتصاد افزود:اما حبس گردش‌ مالی اقتصاد در بانکها به صورت سپرده در میان مدت و بلندمدت مشکل آفرین است به طوری که رکود، کاهش ساخت و ساز و تولید خود نیز در میان مدت از آسیب‌های این سیاستگذاری است که باعث رکود تورمی شدید در آینده خواهد شد. 

این نماینده ادامه داد: باید توجه داشت که زمزمه‌های اجرای فاز دوم هدفمندی با ذهنیت اجرای فاز اول بر بار روانی مسئله موثر بوده به طوری که این موضوع بر افزایش نرخ ارز و برخی کالاها تاثیر مستقیم داشته است.

بیگی گفت: متاسفانه تمرکز دولت به سمت انصراف از دریافت یارانه نقدی باعث شده تا مسئولان توجه کمتری به بازارهای دیگر داشته و به خوبی سایر بازارها را رصد نکنند تا از انتظارات تورمی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: دولت باید در اجرای فاز دوم هدفمندی بسیار مدبرانه عمل کند و ضمن توجه به مسائل فنی، به تبعات روانی نیز توجه کنند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآورشد: سیاستگذاری مناسب درتعیین نرخ سود بانکی می‌تواند مشکلات بخش تولید و صنعت را کاهش دهد و نباید فراموش کرد که نرخ تسهیلات بالای 20 درصدی، بخش تولید و صنعت را زمین‌گیر کرده، این در حالی است که افزایش 2 درصدی در عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و همچنین نرخ حاملهای انرژی بخش تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.