«مسعود میرکاضمی» رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: گزارش تفریغ بودجه 90 و 91 درباره وصول نشدن 1.5 میلیارد دلار بهای نفت خام و و میعانات گازی از سوی شرکت ISOبا حضور مسئولان دیوان محاسبات و مسئولان شرکت نفت تا پایان اردیبهشت بررسی می شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل خانه ملت،با اشاره به گزارش تفریغ بودجه 90 و 91 دیوان محاسبات مبنی بر" تخلف 1.5 میلیارد دلاری یکی از زیرمجموعه‌های شرکت نفت درباره وصول نشدن بهای نفت خام و میعانات گازی به شرکت ISO" افزود: گزارش دیوان محاسبات هنوز در کمیسیون انرژی مجلس بررسی نشده اما این موضوع با دعوت از مسئولان دیوان محاسبات و شرکت نفت در کمیسیون انرژی بررسی می شود و اگر تخلفات باشد هم از سوی دیوان محاسبات و هم از طرف کمیسیون انرژی مورد بررسی قرار می گیرد.

نماینده مردم، تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی گزارش دیوان محاسبات در دستور کمیسیون انرژی مجلس است، تاکید کرد: مسئولان دیوان محسابات باید گزارش تفریغ بودجه 90 و 91 را در کمیسیون تشریح کنند تا به یک جمع بندی دست یابیم.

میرکاظمی تصریح کرد: بررسی گزارش تفریغ بودجه 90 و 91 دیوان محاسبات باید حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه به پایان برسد که در این راستا در جلسه ای با حضور مسئولان دیوان محسابات و مسئولان شرکت نفت در کمیسیون انرژی مجلس تشکیل می شود تا آنها در یک جلسه مشترک توضیحات خود را ارائه دهند. 

همچنین وی اعلام کرد: پرونده بابک زنجانی تا زمان بازگشت بیت المال در مجلس باز است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی نیز با بیان اینکه پرونده وی در قوه قضاییه در حال پیگیری است، گفت: با تحقیق و تفحص از پرونده بابک زنجانی گزارشاتی که نیاز بود از سوی کمیسیون انرژی مجلس به قوه قضاییه ارسال شده است و همکاری ما با قوه قضاییه همچنان ادامه دارد.

وی همچنین افزود: پرونده تحقیق و تفحص در مورد پرونده بابک زنجانی فعلا مسکوت مانده و در صورتی که پول بیت المال به خزانه دولت بازگردد نیازی به ادامه تحقیق و تفحص نیست اما تا مادامی که این بدهی به خزانه برنگردد پرونده در مجلس باز است.

میر کاظمی همچنین تاکید کرد: سوال از پرونده کرسنت در مجلس پابرجاست.

این نماینده مردم در مجلس نهم در بخش دیگری از اظهاراتش درباره پرونده کرسنت نیز با بیان اینکه طرح سوال از کرسنت امنیتی و دفاعی نیست، افزود: اعتقاد قاطبه نمایندگان مجلس این است که پرونده کرسنت یک مسئله فساد اقتصادی است اما اگر تشخص داده شود این موضوع امنیتی و دفاعی است مجلس می‌تواند این سوال را در یک جلسه غیر علنی مطرح کند؛ اما این سوال همچنان پابرجاست.

میرکاظمی تاکید کرد: در دولت فعلی احساس می شود جدیدیت سابق برای پیگیری پرونده کرسنت وجود ندارد که باید این پرونده جدی‌تر پیگری شود و دولت نیز باید راسا وارد بررسی این موضوع شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس همچنین درباره مخالفت هیأت رئیسه با طرح سؤال از کرسنت نیز گفت: عده‌ای از نمایندگان طرح سوال از کرسنت را امضای کردند و کمیته ای در این راستا نیز تشکیل شده است که پیگری می‌شود.

لازم به ذکر است، بر اساس گزارش تفریغ بودجه 90 و 91 دیوان محاسبات کشور، شرکت ملی نفت ایران از طریق یکی از شرکت های زیرمجموعه این شرکت طی سال 1391 اقدام به فروش چند محموله نفت خام و میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و 4 میلیون و 609 هزار و 167 دلار با سررسید قبل از دی ماه سال 1391 به شرکت ISOمی نماید. شرکت مذکور، در تاریخ سررسید، بهای نفت خام و میعانات گازی مذکور را وصول نمی نماید. متعاقباً شرکت ISOدر تاریخ 1391.10.4 از جانب اتحادیه اروپا تحریم شده و بهای نفت خام و میعانات گازی مذکور وصول نشده است.