"بیژن نامدار زنگنه" وزیر نفت از خرید 2 میلیون تن ورق از خارج از کشور برای تبدیل آنها به لوله توسط پیمانکاران داخلی خبر داد و گفت:در سال ۷۶ ما یک متر نمی‌توانستیم در دریا لوله گذاری کنیم، ولی الآن قدرت اول منطقه در لوله گذاری در خلیج فارس هستیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، زنگنه در نشست علنی امروز سه‌شنبه (27 خرداد) مجلس شورای اسلامی که برای پاسخگویی به سوالات مشترک نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب حاضر شده بود، افزود: این سوال یک بار دیگر سال 91 و در صحن مطرح شده بود و وزیر نفت وقت به آن پاسخ داده بود.

وزیر نفت کابینه یازدهم عنوان کرد: من در پاسخی که روز یکشنبه گذشته در صحن علنی تقدیم نمایندگان کردم تعهد خود و وزارت نفت را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حمایت از ساخت و تولید داخل قاطعاً و مصراً اعلام کردم و سابقه کاری من هم در وزارتخانه‌هایی که بودم حکایت از این دارد که همیشه از تولید داخلی نهایت حمایت را داشته‌ام و برای ارتقای فناوری ملی و ایجاد ظرفیت‌های ساخت داخل حداکثر تلاش خود را کرده‌ام.

وی در ادامه افزود: بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که در دوره‌‌های وزارت قبلی بنده در وزارتخانه نفت، تدوین و عملیاتی شده است، بیان‌کننده این موضوع است که من همیشه از تولید داخلی حمایت کامل را داشته‌ام.

زنگنه خاطر نشان کرد: اگر سوال این دو نماینده مربوط به عملکرد بنده در 10 ماه گذشته باشد حتما در توضیح سوالات خود مطرح خواهند کرد که چه کالاهایی در دوره وزارت بنده از خارج خریداری شده در حالی که امکان ساخت آن در داخل وجود داشته است تا بنده توضیحات لازم را ارائه کنم.

زنگنه ادامه داد:من بارها تعهد خود را برای توسعه و پیشرفت فناوری ملی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی اعلام کردم ود ر اینجا لازم است که موفقیت‌های کشور در زمینه پیشرفت صنعت داخل اشاره کنم.

وزیر نفت تصریح کرد: در سال 76 و زمان اولین قرارداد شرکت پارس جنوبی با شرکت توتال تنها 30 درصد از ساخت داخل را می‌توانستیم داشته باشیم که در میانه سال 84 این رقم به 60 درصد رسید و در حال حاضر می‌توان گفت که 70 درصد از عملیات ساخت داخل را برعهده داریم که این یک موفقیت است.

وی بیان کرد: در حال حاضر قدرت اول در لوله گذاری در خلیج فارس از آن ایران است و در حفاری در دنیا به ظرفیت های خوبی دست پیدا کردیم و همچنین در ساخت تجهیزات و برج های سنگین مورد نیاز پتروشیمی پیشرفت های بسیاری را بدست آوردیم اما این موضوع به آن معنی نیست که همه نیازهای صنعت نفت از داخل تامین می‌شود.

زنگنه افزود: در حال حاضر بسیاری از اقلام نظیر کمپرسورها و الکترو موتورها در آینده نزدیک در ایران تامین می‌شود و برای اینکه بتوانیم مشکلات را حل کنیم باید از شرکت های پیمانکاری عمومی حمایت کنیم.

وزیر نفت در پایان افزود: در ساخت داخل باید به دو موضوع کیفیت و رقابت توجه کرد در حال حاضر 2 میلیون ورق خریداری شده که باید تبدیل به لوله شود و نباید تولید داخل با رانت به سمت جلو حرکت کند. از این رو ما از ساخت داخل در همه چیز حمایت می‌کنیم اما باید به این نکته اشاره کرد که در مواردی ناچار به واردات هستیم.