نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد محمدمهدی مفتح مبنی بر سلب فوریت از طرح بازنشسته کردن کسانی که در سن بازنشستگی بوده و هنوز حق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر پرداخت می ‌کنند، مخالفت کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به جزییات طرح بازنشسته کردن کسانی که در سن بازنشستگی بوده و هنوز حق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر پرداخت می ‌کنند، پیشنهاد سلب فوریت از طرح مذکور را رد کردند.

محمد مهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان مبنی بر سلب فوریت از طرح مذکور را با 110 رای مخالف، رد کردند.

در جریان بررسی این طرح، نماینده مردم ارومیه از ورشکستگی قریب‌الوقوع صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به نقل از مسئولان دولتی خبر داد و نایب رییس مجلس نیز خطاب به وی گفت: شما که راضی به ورشکسته شدن این صندوق نیستید؟

نادر قاضی پور با استناد به اصل 29 قانون اساسی گفت: این اصل بر از کارافتادگی، بازنشستگی و بیمه عموم مردم تاکید دارد و دولت بر اساس این اصل موظف به بیمه کردن آحاد جامعه است. 

وی در ادامه تصریح کرد: دولت مکلف است از محل درآمدهای عمومی و مشارکت مردمی خدمات اجتماعی و بیمه‌ای مناسبی به مردم ارایه دهد بنابراین روستاییان و عشایر باید بیمه شوند و این وظیفه دولت است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از نمایندگان خواست تا از طرح مذکور ایراد نگیرند. دولتمردان با توزیع کاغذ در مجلس گفته‌اند صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر با تصویب این طرح ورشکسته خواهد شد.

باهنر در پاسخ به تذکر قاضی پور خطاب به وی گفت: شما که راضی به ورشسکسته شدن صندوق به قیمت تصویب این طرح نیستید.

نماینده مردم تویسرکان در پیشنهادی خواستار سلب فوریت از طرح بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر شد ولی محمدرضا باهنر این درخواست را نپذیرفت. 

محمد مهدی مفتح با استناد به ماده 143 آیین نامه داخلی مجلس متذکر شد: این ماده رسیدگی به طرح‌ها را یک فوری می‌داند و نظر کمیسیون مبنی بر رد یک طرح در یک کمیسیون باید در کمیسیون دوم رسیدگی شود. 

عضو کمیسیون اجتماعی گفت: طرح بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در جلسه علنی مجلس تصویب شد ولی این طرح در کمیسیون بهداشت و درمان به دو دلیل رد شد. بنابراین رسیدگی به جزئیات طرح مذکور باید در کمیسیون دوم انجام شود.

باهنر در واکنش به تذکر مفتح گفت: تذکر شما وارد نیست چرا که رسیدگی به طرح‌های فوریتی بر اساس ماده 164 انجام می‌شود. ناچارا باید رسیدگی به طرح‌ها را به صورت یک‌فوریتی انجام دهیم.

به گزارش برنا،پس از طرح پیشنهاد و تذکر نماینده تویسرکان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا با آن مخالفت کرد.