عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان گفت: وجود دولتی مقتدر در افغانستان به نفع ایران است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل از خانه ملت «عباسعلی منصوری آرانی»درباره انتخابات افغانستان و موضوعاتی که هم اکنون در این کشور در جریان است، اظهار داشت: کشور مسلمان فارسی زبان افغانستان به دلیل مراودات تجاری و حضور افغانی ها در ایران برای کشورمان بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه اتفاقات اخیر در افغانستان برای مردم و دولت ایران بسیار اهمیت دارد، تصریح کرد: مواردی توسط عبدالله عبدالله درباره انتخابات اخیر افغانستان مطرح شده اما این موضوع باعث نمی شود که هرکدام از این دو فرد به ریاست جمهوری این کشور برسند، روابط خوبی با ایران نداشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: ما به عنوان کشور همسایه افغانستان معتقدیم که نباید در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت کرد، زیرا سرنوشت کشورها به دست مردم آن کشور رقم خواهد خورد.

وی با تاکید بر اینکه برای ایران ثبات و امنیت در کشورهای منطقه از جمله افغانستان اهمیت دارد، خاطر نشان کرد: امیدواریم رییس جمهوری مورد نظر مردم در این کشور قدرت را هرچه زودتر در دست گیرد تا ثبات و آرامش به این کشور بازگردد.

نماینده مردم کاشان در مجلس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با استقرار دولت جدید در این کشور مشکلات فی مابین ایران و افغانستان کمتر و سطح همکاری و دوستی افزایش یابد، اظهار داشت: هرچه دولت افغانستان مقتدرتر باشد برای ایران مطلوب تر است.

وی در پاسخ به سوالی درباره همکاری بین ایران و آمریکا در عراق برای مبارزه با داعش خاطر نشان کرد: این همکاری یک بار در گذشته در مبارزه با القاعده و طالبان در افغانستان صورت گرفته، بنابراین آمریکا تاثیرگذاری ایران در منطقه برای حل مشکلات گذشته را درک کرده و بدیهی است که دوباره از ایران برای حل مشکلات جدید در منطقه درخواست کمک کند.