وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس گفت: ترکیب مدیریت و نظارتی صندوق توسعه ملی به‌ صورت فراقوه‌ای طراحی شده است و وزیر اقتصاد اختیارات کافی در این حوزه را ندارد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، علی طیب‌نیا در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی که برای پاسخ به سوال نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس حضور یافته بود، ضمن تبریک به مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر گفت: ضمن احترام به جایگاه نظارتی مجلس شورای اسلامی و تاکید بر ضرورت اعمال نظارت بر عملکرد وزرا، یادآوری می‌کنم که پاسخگویی محدود به حوزه وظایف و مسئولیت‌های اشخاص است.

وی ادامه داد: در شرع مقدس اسلام و سایر نظام‌های حقوقی نیز خارج از حوزه اختیارات اشخاص و خارج از حوزه وظایف و مسئولیت‌ها، جوابگویی منتفی دانسته شده است.

طیب‌نیا با یادآوری اصل 88 قانون اساسی افزود: مقید بودن به پاسخ به سوال منوط به ارتباط سوال به حوزه وظایف وزیر می‌باشد و در مواد 208 و 209 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در باب سوال موضوع مقید بودن به مسئول بودن وزیر در آن موضوع و وظایف وزیر تاکید شده است.

وی تصریح کرد: سوالاتی که تاکنون در صحن مجلس از بنده شده است، ارتباط مستقیم و نزدیک با حوزه مسئولیت‌ها و وظایف وزیر اقتصاد نداشته و عمدتاً به دلیل عدم امکان طرح این سوالات از سایر مسئولان مطرح شده است.

این وزیر کابینه یازدهم گفت:‌من فکر می‌کنم عدم امکان طرح سوال از سایرین مبنای قانونی مناسبی برای طرح سوال از وزیر نمی باشد و در مورد حال حاضر نیز نمایندگان استحضار دارند که ترکیب مدیریتی و نظارتی صندوق به صورت فراقوه‌ای و مستقل از مراکز تصمیم‌گیری اقتصادی دولت طراحی شده و وزیر اقتصاد مسئولیت مستقیم و اختیارات کافی دراین حوزه ندارد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی تاکید کرد: با این وجود ضمن تشکر از گزارش بسیار مثبت و سازنده‌ای که کمیسیون ارائه کرده‌اند و همچنین ضمن تشکر از آقای قاضی‌پور که دغدغه عملکرد دقیق صندوق را به‌عنوان یکی از ارکان اصلی اصلاحات ساختاری کشور برعهده داشتند، و به دلیل احترامی که به جایگاه نظارتی مجلس شورای اسلامی قائل هستم در جلسه حاضر شدم و به‌عنوان عضوی از دولت در خدمت شما هستم.