نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران موافقت کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران با 135 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدقسیم عثمانی به‌عنوان طراح طرح مذکور با تاکید بر اینکه شرایط امروز شوراها با قانون منطبق نیست، گفت: باتصویب این طرح روح نظارتی شوراها زنده و نقش دخالتی آنها حذف می‌شود.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی تداخل کار شوراهای شهر با شهرداران مشکلات بسیاری ایجاد کرده است، افزود: انتخاب شهرداران توسط شوراها منجر به دخالت در امور اجرایی شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: از طرف دیگر بعضاً انتخاب شهرداران حاشیه‌های نادرستی را ایجاد می‌کند، از این‌رو اختیارات شوراها درخصوص انتصاب شهردار و عزل آن باید یک حیطه قانونی معقول و منطقی پیدا کند.