نمایندگان مجلس با افزایش سهم توسعه مناطق کمتر توسعه یافته از دو درصد به چهار درصد منابع عمومی دولت موافقت کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه ) مجلس شورای اسلامی با 141 رای موافق، 30 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر با دو فوریت اصلاح ماده 180 قانون برنامه پنجم موافقت کردند.

جلیل جعفری بنه خلخال به عنوان طراح این طرح گفت: اگر این قانون به درستی اریه می‌شد اکنون شاهد حل بسیاری از مشکلات مناطق کمتر توسعه یافته بودیم.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی افزود: از مدت اتمام قانون برنامه پنجم توسعه تنها یک سال باقی مانده و می توان در همین یکسال جبران گذشته کرد و منابع بیشتری را در اختیار مناطق محروم قرار داد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: از این رو با ارائه یک طرح دو فوریتی ماده 180 قانون برنامه پنجم را برای یک سال باقی مانده از این قانون اصلاح کنیم.

وی تصریح کرد: در این طرح دو فوریتی که حدود 180 نفر از نمایندگان در خانه ملت انرا امضا کردند پیشنهاد شده که در بودجه سال 1394 به جای 2 درصد ، 4 درصد از منابع عمومی دولت برای توسعه مناطق محروم در کاهش فاصله میان فقیر و غنی اختصاص یابد.

نماینده مردم خلخال و کوثر تاکید کرد: این طرح هیچ مغایرت و مخالفتی با اصول قانون اساسی نداشته و بار مالی جدید ایجاد نمی‌کند چرا که این پول از منابع عمومی دولت برداشت می‌شود.

جعفر قادری نیز در مخالفت با این طرح گفت: در قانون اساسی جایگاه نماینده قانون گذاری و نظارت است و بنده معتقدم این افزایش 2 درصدی تنها باعث افزایش توقع مردم از نمایندگان می‌شود.

محمد اسماعیلی نماینده مردم زنجان نیز در موافقت با این طرح گفت: علی رغم خدماتی که طی 35 سال اخیر به روستائیان شده باز هم شاهد خروج کشاورزان از روستاها هستیم و تصویب این ماده باعث کاهش فاصله فقر و غنا شده و قطعا مفید خواهد بود.

قاسم جعفری در مخالفت با این پیشنهاد گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به خوبی تفکیک قوا را انجام داده و وظیفه نمایندگان قانون گذاری و نظارت است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: تصویب ماده 180 در راستای رسیدگی به روستائیان بوده اما آیا خروجی 2 درصد تخصیص یافته در سال گذشته آش نخورده و دهن سوخته نشد.

محمد قسیم عثمانی به عنوان موافق دیگر این طرح نیز گفت: ما هم موافق توزیع منابع از سوی نمایندگاه هستیم اما در این طرح آمده که با جای 2 درصد از منابع عمومی دولت 4 درصد به مناطق توسعه یافته اختصاص یابد.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی افزود: به عقیده بنده اگر این سهم 10 درصد هم می‌شد باز هم قابل قبول بود چرا که این افزایش باعث کاهش فاصله میان مناطق توسعه یافته و کمتر توسعه یافته می‌شود.