به گزارش خبرنگار پارلمانی برنا، رییس مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر دیروز 14 آذر در دیدار ابراهیم جعفری، رییس فراکسیون ائتلاف ملی در پارلمان عراق با ایشان با ابراز خرسندی از روند رو به بهبود اوضاع عراق و شکل گیری دولت و نهادهای حکومتی در این کشور گفت: ملت عراق آینده‌ای روشن و رو به پیشرفت دارد.

علی لاریجانی با تاکید بر شکست سیاست‌های اشغالگران عراق افزود: ملت عراق با هوشیاری و انسجام اشغالگران را با شکست مواجه کرد و موجب ناامیدی دشمنان این کشور شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته از هیچ کمکی برای پیشرفت، توسعه و آبادانی عراق دریغ نخواهد کرد، اظهار داشت: توانمندی‌های صنعتی، اقتصادی و علمی جمهوری اسلامی ایران پشتوانه توسعه و پیشرفت عراق خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه اهمیت تحکیم و تقویت همکاری های اقتصادی دو کشور در بخش‌های گوناگون به ویژه صنعت نفت و گاز، سرمایه‌گذاری مشترک در بخش انرژی، رفع موانع همکاری‌های بانکی را یادآور شد و افزود: تقویت پیوندهای بخش خصوصی دو کشور و تسهیل در رفت و آمدهای مردمی و توریستی گام مهمی در تحکیم همکاری‌های فی مابین خواهد بود.

وی وحدت و انسجام گروه‌های عراق را مهمترین عامل در عبور از شرایط حساس کنونی در این کشور دانست.

بر اساس این گزارش ابراهیم جعفری، رییس فراکسیون ائتلاف ملی در پارلمان عراق نیز در این دیدار ضمن تقدیر از کمک‌ها و حمایت‌های ملت ایران در شرایط مختلف از مردم عراق گفت: هیچ عاملی نمی‌تواند کمترین خللی در مناسبات برادرانه دو ملت ایجاد کند.

وی روابط دو کشور را برخاسته از مراودات عمیق، دیرینه و تاریخ، فرهنگ مشترک دو ملت دانست.

طرفین در این دیدار در خصوص آخرین تحولات عراق و راهکارهای تحکیم همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصادی، مراودات پارلمانی گفت و گو و تبادل نظر کردند.