به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مهدی غضنفری روز چهارشنبه در جلسه رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی صنعت،معدن وتجارت که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، تصریح کرد: تولید صادرات گرا و تحقق صادرات بیشتر ازاهداف سال جهاد اقتصادی وسال های آتی است.

وی با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی براینکه ایشان آرزو دارند که روزی درچاه های نفت بسته شود ، گفت: امیدواریم وزارتخانه جدید بتواند آرزوی مهم ایران را محقق کند و زمینه کارو اشتغال زایی بیشتری را فراهم کند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن وتجارت در بخش دیگری ازسخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری در89.1.9 و جریان بازدید یکی از کارخانجات خودروسازی گفت: ایشان یکی از شرایط توسعه اقتصادی کشور را استقلال صنعتی عنوان کردند .

غضنفری با نقل این جمله رهبری که فرمودند یک مسئله مهم صادرات است ، تولید بدون صادرات اصلا جا نخواهد گرفت کاری کنید که باب صادرات باز شود ، یعنی ازاول فکر شود ، افزود: در لبیک به ندای ایشان باید دوباره کار را در وزارتخانه جدید آغاز کنیم.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت ، توجه بیشتر به تولید و تولید صادرات گرا و کشور کاملا صادراتی را مورد تاکید دوباره قرارداد و افزود: وزارتخانه جدید 41 درصد سهم اقتصاد کشور را بر عهده دارد که نشان می دهد کار سنگینی در پیش است و باید تعامل بیشتری با مجلس شورای اسلامی صورت گیرد.

غضنفری ادامه داد : همانگونه که در دو سال دوران مسئولیت در وزارت بازرگانی همکاری زیادی با مجلس شورای اسلامی همکاری داشته ام ، در چارچوب قانون اساسی خود را در قبال مجلس شورای اسلامی ، ریاست جمهوری پاسخگو می دانم.

وی تاکید کرد: در صورت کسب رای اعتماد همچنان تعامل بیشتر با کمیسیون های تخصصی ، نمایندگان مجلس خواهم داشت.

غضنفری از ادغام به عنوان نیازهای حوزه اقتصاد ،صنعت ، معدن و بازرگانی نام برد و گفت: برای ورود به دهه پیشرفت و توسعه نیازمند وزارتخانه چابک هستیم ، وزارتخانه ای که باید افق دید خود را به سمت صادرات سوق دهد.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت با طرح این موضوع که باید با همت های مشترک ،صنعت و تجارت را درمرحله صادرات قرار دهیم ، تصریح کرد : ادغام به دلیل انسجام و یکپارچگی میان دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی برای گذر از تحریم بسیار موثر است.

وی با قدردانی از رییس جمهوری برای اعتماد دوباره به وی برای تصدی وزارت صنعت ، معدن وتجارت گفت : از مخالفان عزیزی که ثبت نام کرده بودند اما ازطرح موضوعات خود انصراف دادند نیز تشکر می کنم ، مطمئنا تمام فرمایشات از سر دلسوزی است و باید در فرصتی مناسب به موضوعات مطرح شده از سوی آنها رسیدگی کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن وتجارت سپس بابیان اینکه ادغام چند وزارتخانه در سال جهاد اقتصادی کاربزرگی بوده ، اظهار داشت: ادغام نتیجه تعامل مثبت و اثر گذار میان مجلس و دولت بود، موضوع به سرعت درمجلس پیگیری و تصویب شد و هم اکنون نیز وزرا برای دریافت رای اعتماد معرفی شده اند.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن وتجارت در بخش دیگری ازسخنان خود به تشریح خلاصه ای از برنامه های خود در سه حوزه صنعت ، معدن وتجارت و فرصت ها و چالش های پیش روی پرداخت.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری های خوبی در بخش صنعت صورت گرفته ، افزود: توان تولید در برخی حوزه ها بالا است و نیروهای متخصص نیز آمادگی کافی را دارند اما متاسفانه ظرفیت های خالی صنعت یکی از چالش های فراروی است که منجربه آن شده تا قیمت تمام شده بالا رود.

غضنفری ، کمبود نقدینگی و سرمایه درگردش واحدها را از دیگرمسائل بر شمرد و گفت : برخی واحدهای صنعتی دراین بخش با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن وتجارت گفت : باید با صیانت از بنگاه ها و تولید موجود تلاش های بسیاری را برای حفظ سرمایه گذاری ها داشت تا زمینه بهره وری بیشتر و اشتغال پایدار بیش از گذشته فراهم شود.

وی تامین نقدینگی و سرمایه در گردش را از جمله کارهایی دانست که باید در حوزه صنعت بیش از پیش مورد توجه قرارگیرد.

به اعتقاد غضنفری، بسته های حمایتی قانون هدفمندی یارانه ها باید اجرایی شود زیرا که از نظر او تولید کنندگان انتظار بیشتری برای حمایت دارند.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت گفت : تولید کنندگان در فضای هدفمندی یارانه ها با کنترل حاشیه سود دولت را کمک کردند حال نوبت ماست تا به یاری آنها بشتابیم.

غضنفری ادامه داد : پرکردن ظرفیت های خالی با استفاده از بازاریابی و بازاریابی صادراتی ، تکمیل طرح های نیمه تمام در سطح ملی و استانی ، توسعه صنایع مادر ، کوچک و متوسط وارتباط ارگانیک میان این دو، توجه به صنایع فناوری بالا چون ارزش افزوده ، تقویت شهرک های صنعتی و توجه بیشتر به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از طریق سازمان های توسعه ای ازجمله برنامه هایی است که باید در بخش صنعت اجرایی شود .

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن وتجارت می گوید : باید در مناطق کمتر توسعه یافته ایجاد و توسعه کارخانه های تولیدی بیش از گذشته دنبال شود.

غضنفری ، مهمترین موضوع را حضور بخش خصوصی از طریق اجرای اصل 44 قانون اساسی و پذیرش مالکیت و مدیریت آنها دانست و گفت : علاوه براین تشکل ها و اتاق ها باید مسئولیت بیشتری را بپذیرند.

وی در باره بخش معدن نیز اظهار داشت : این بخش به علت تجدید ناپذیری و ثروت بین نسلی اهمیت بالایی در اقتصاد کشور دارد .شناسایی 60 نوع ماده معدنی و 55 میلیارد تومان ذخایر شناخته شده وسرمایه گذاری هایی مختلفی که در کارخانه های معدنی و تولید معدن صورت گرفته بیانگر اهمیت بالایی بخش معدن است.

غضنفری با تاکید براینکه ضروری است ارزش افزوده معدن در داخل کشور ایجاد شود ، تصریح کرد: باید درحوزه اکتشاف سرمایه گذاری ها صورت گیرد زیرا که بخش خصوصی رغبت چندانی به حضوردراین قسمت از کار ندارد از سویی طرح های نیمه تمام نیز باید تکمیل شود.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن وتجارت ، درباره بخش سوم برنامه های خود درحوزه تجارت نیز توضیح داد : ازاهداف توسعه صادرات غیرنفتی ،بهبود فضای کسب و کار باید به گونه ای باشد که از تمام تولیدداخل استفاده کنیم.

غضنفری ابراز امیدواری کرد درسال جهاد اقتصادی و همراهی دولت و مجلس گام های بزرگ تر و بیشتری برای جهاد اقتصادی برداشته شود.