به گزارش سرویس سیاسی برنا، علی لاریجانی در نشست خبری خود با خبرنگاران که عصر امروز دوشنبه در محل تالار مدرس ساختمان مشروطه مجموعه بهارستان برگزار شد گفت:‌ مجلس در سال 69 قانونی را تحت عنوان حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین تصویب كرد كه این قانون نشانگر اراده جمهوری اسلامی و ملت در دفاع از انقلاب فلسطین بود. این قانون به هیات رییسه مجلس تكلیف می‌كند كه از طرق مختلف من‌جمله تشكیل كنفرانس‌هایی با حضور نمایندگان پارلمان‌های كشورهای اسلامی و صاحب‌نظران این حمایت را بروز دهند.

وی افزود: اولین همایش حمایت از ملت فلسطین در تهران در مهر سال 70 و زمانی كه كنفرانس مادرید شكل گرفته بود، برگزار شد. كنفرانس دوم در اردیبهشت 80 و بعد از انتفاضه الاقصی صورت گرفت. كنفرانس سوم فروردین 85 در حالی برگزار شد كه بخش‌هایی از اطراف مسجدالاقصی را تخریب كرده بودند و این كنفرانس در حمایت از قدس شریف صورت گرفت. كنفرانس چهارم نیز در اسفند 87 و بعد از تهاجم سنگین رژیم صهیونیستی به غزه و ایستادگی ملت فلسطین صورت گرفت.

لاریجانی با بیان این‌كه سازمان ملل به زودی درباره عضویت فلسطین در این سازمان تصمیم‌گیری می‌كند، خاطرنشان كرد: هدف از برگزاری همایش حمایت از فلسطین در تهران، صیانت از حقوق مردم فلسطین و دفاع از روشی است كه آنها به عنوان مقاومت برگزیده‌اند. در واقع این همایش كه نهم و دهم مهرماه در تهران برگزار می‌شود حلقه‌ای از زنجیره همایش‌های فلسطین است كه شعار اصلی آن «فلسطین، وطن فلسطینیان و تاثیر انقلاب‌های منطقه‌ای بر روی آن است».

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دبیر همایش حمایت از فلسطین آقای شیخ‌الاسلام است و هیات‌هایی از پارلمان‌های اسلامی و شخصیت‌های برجسته سیاسی و فرهنگی در این كنفرانس حضور دارند كه در روز اول مراسم افتتاحیه و در سه نیمروز دیگر سخنرانی سخنرانان را خواهیم داشت.

وی با اشاره به فعالیت پنج كمیسیون جانبی این كنفرانس گفت: كمیسیون پارلمانی این كنفرانس، فعال‌سازی ظرفیت حمایت بین‌المللی از مساله فلسطین را دنبال خواهد كرد، كمیسیون احزاب و گروه‌های سیاسی تحولات منطقه‌ای و انتفاضه فلسطین را بررسی می‌كند، كمیسیون سازمان‌های مردم‌نهاد حامی فلسطین نیز مساله آوارگان و بازگشت آنها و كمیسیون علما و رهبران دینی، موضوع قدس را مورد پی‌گیری قرار می‌دهند. علاوه بر این كمیسیون رسانه‌های گروهی نیز رفع محاصره فلسطین و غزه را دنبال خواهند كرد.

لاریجانی در ادامه با بیان این‌كه مساله فلسطین باید در انقلاب‌های منطقه‌ای از درخشندگی خاصی برخوردار باشد، تاكید كرد: ملت فلسطین توقع دارند گام‌های عمیق و عملی‌تری برداشته شود. علاوه بر این با توجه به بررسی طرح عضویت فلسطین در سازمان ملل، انتظار می‌رود رسانه‌های گروهی از این فرصت استفاده كرده و عمق موضوع را برای مردم و ملل دیگر باز كنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با ابراز تاسف عمیق از حوادث روزهای گذشته در یمن خاطرنشان كرد: متاسفانه با حملات وحشیانه بیش از 700 نفر از مردم یمن مجروح یا شهید شده‌اند و امروز هم خبرهای ناگواری شنیده می‌شود كه با سلاح‌های عجیب و غریب به جان مردم افتاده‌اند.

وی با بیان این‌كه احتمالا كشورهای غربی به این موجودات درنده چراغ سبز نشان داده‌اند، گفت: جای تعجب است كه چرا آنها از لیبی درس نگرفتند. در لیبی هزاران نفر را كشتند اما قذافی مجبور شد خود را مفتضحانه مخفی كند و این تنها شعله‌ورتر كردن آتشی است كه به عمیق‌تر شدن انقلاب یمن می‌انجامد.

به موضوع اختلاس 3000 میلیاردی قبیله‌ای نگاه نشود
علی لاریجانی در ادامه كنفرانس خبری خود در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی به اینكه در موضوع اختلاس سه هزار میلیاردی برخی شائبه انتخاباتی بودن آن را مطرح كرده و آن را اهرمی برای بیرون راندن رقیب از صحنه انتخابات می‌دانند گفت: در این رابطه برداشت خاصی ندارم چون معلوم نیست در این رابطه چه كسی نفع می‌برد.

رییس مجلس در ادامه موضوع اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را فساد بزرگی خواند و اظهار كرد: باید در این رابطه رسیدگی‌های لازم انجام شود.

لاریجانی با اشاره به جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس برای رسیدگی به موضوع اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گفت: روز گذشته مجلس از مسوولان در قوای مجریه و قضاییه برای توضیح در این رابطه در مجلس دعوت كرده بود تا ابعاد موضوع را مشخص كنند؛ در این جلسه نمایندگان مجلس متوجه شدند كه این موضوع ابعاد گوناگونی دارد كه باید رسیدگی شود.

وی افزود: البته در همین رابطه قوه قضاییه با انتخاب آقای اژه‌ای دادستان كل كشور به طور جدی موضوع را رسیدگی می‌كند و ما نیز از آن حمایت می‌كنیم، در این رابطه باید همه موضوعات و افرادی كه دخیل بودند مورد رسیدگی قرار گیرند.

رییس قوه مقننه خاطرنشان كرد: اهتمام قوای سه گانه برای رسیدگی به این پرونده نقطه مثبتی است كه آقای اژه‌ای می‌تواند از آن استفاده كند.

وی با تاكید به اینكه كسی نباید در رابطه با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی به دنبال فرافكنی باشد گفت: نظام جمهوری اسلامی سیستمی برای رفع اشكال درونی خود دارد كه در همین رابطه نمایندگان مردم به عنوان حافظان حقوق ملت نگاه همه جانبه‌ای به این موضوع دارند از این رو نباید به این مساله به شكل قبیله‌ای نگاه كرد.

لاریجانی هم‌چنین تاكید كرد: باید به این پرونده به شكل پروژه ملی نگاه كرد تا ریشه این فسادها برچیده شود.

در ادامه این نشست، خبرنگاری ارزیابی رییس مجلس را از موضع جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بحث عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد جویا شد كه لاریجانی پاسخ داد: این موضوع كه در رسانه‌ها مطرح شده است این مطلب را می‌رساند كه همه خواست و حقوق مردم فلسطین در این رابطه لحاظ نشده است .

وی افزود: البته بر اساس موضع ایران در رابطه با فلسطین، ما از هر اقدامی كه در راستای احقاق حقوق ملت فلسطین باشد حمایت می‌كنیم.

وی طرح عضویت فلسطین در سازمان ملل را با پیچیدگی ها و حواشی‌ همراه ‌دانست و گفت: ‌همین طور كه در رسانه‌ها شنیده‌اید آمریكایی‌ها با سر و صدایی مطرح كردند كه می‌خواهند این طرح را وتو كنند، بنابراین اینكه قرار است چگونه این موضوع در سازمان ملل پیش رود و چقدر می‌تواند از حقوق مردم فلسطین دفاع كند جای بحث دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی، همچنین تاكید كرد: سیاست جمهوری اسلامی آن است كه از حقوق فلسطین حمایت كند اگر در درون این طرح فریبكاری برای عقب نگاه داشتن مقاومت باشد، نباید گول این موضوع را خورد.

خبرنگار ی نیز با اشاره به برگزاری دو اجلاس جداگانه در رابطه با بیداری اسلامی و اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین در هفته اول مهرماه از رییس مجلس پرسید كه برگزاری این چنین اجلاس‌هایی چه تاثیری در آینده فلسطین خواهد داشت كه لاریجانی در پاسخ به این پرسش گفت: حادثه‌ای كه در درون كشورهای اسلامی در حال رخ دادن است اتفاق بزرگی است كه شاید به دلیل سرعت تحولات نتوان آن را كاملا مكشوف كرد.
 
وی در ادامه توضیح داد: دیكتاتورها و عاملین آمریكا و كشورهای غربی، با سرزنش و اعتراضات مردمانشان روبرو شده‌اند كه باید از این حوادث بزرگ حمایت كرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اجلاس بیداری اسلامی این فرمایشات را دقیق و موشكافانه خواند و گفت: همانطور كه رهبری فرمودند انقلابیون در كشورهای مختلف از تجربیات كشورهای دیگر استفاده می‌كنند تا به اهدافشان برسند؛این گونه موارد در كنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران مطرح خواهد شد و در این كنفرانس در رابطه با انقلاب‌های منطقه و احیای حقوق فلسطینیان نیز بحث خواهد شد.

وی افزود: البته موضوع فلسطین باید دقیق‌تر و شفاف‌تر از قبل مورد بررسی قرار گیرد كه در این رابطه همه صاحب‌نظران از كشورهای مختلف در قالب هیات‌های پارلمانی و سیاسی حضور خواهند داشت و نسبت به احقاق حقوق مردم فلسطین بحث‌های لازم را انجام می‌دهند.

موضوع احیای حقوق مردم فلسطین باید در سازمان ملل مطرح شود
رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات سوریه اظهار داشت: در ایران اختلاف نظری در این زمینه وجود ندارد. برخی تحولات سوریه را به تحولات بحرین و یمن شباهت می‌دهند و این امر ساده‌انگاری است.

دكتر علی لاریجانی در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان این‌كه ما در صیانت از حقوق مردم تاكید داریم، گفت: ما به مسئولان سوری نیز اعلام كردیم كه به دموكراسی پایبندیم و در این راستا معتقدیم كه پایداری امنیت در منطقه موجب سعادت مسلمانان است، ولی این‌كه گفته شود از مرزهای سوریه سلاح وارد می‌شود ما در این مورد تحقیق كردیم.

رییس مجلس با بیان این‌كه طبق تحقیقات مشخص شد سلاح به سوریه وارد می‌شود، این پرسش را مطرح كرد كه آیا كشورهایی كه بویی از دموكراسی نبرده‌اند می‌خواهند با سلاح دموكراسی ایجاد كنند.

وی افزود: كشورهایی كه نمایندگان مجلس آنها را سلاطین آن‌ها منصوب می‌كنند و هنوز حقوق ملت خود را استیفا نكرده‌اند برای دیگران نسخه می‌نویسند.

وی این امر را ملعبه دانست و گفت: شنیده‌ایم كه در این كشور اقدامات اصلاحی شروع شده است البته كسانی كه با تبلیغات خود بنزین در این موضوع می‌ریزند و به سوریه سلاح می‌فرستند باید پاسخگو باشند. نمی‌توان با فرستادن نیرو و سلاح به یك كشور، در آن دموكراسی ایجاد كرد. این در حالی است كه خود این كشورها حتی برای رانندگی بانوان نیز در كشورشان ممنوعیت دارند.

وی در مورد پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گفت: تا جایی كه اطلاع داریم بحث این نیست كه آدم‌های دون پایه فقط در آن نقش داشته باشند.

به گفته وی، باید به نقش همه كسانی كه در این پرونده قصور و یا تخلف داشته و یا تبانی كرده‌اند، رسیدگی شود و این موضوع از مسائلی نیست كه نسبت به آن اغماض وجود داشته باشد.

وی با اشاره به بررسی موضوع این اختلاس در مجلس گفت: بررسی‌های اولیه در مجلس نشان داد كه فقط افراد دون پایه در این موضوع نبوده‌اند و دست‌های دیگری در كار بوده است. قوه قضائیه باید این موضوع را رسیدگی كند.

رییس مجلس هم‌چنین به ارجاع موضوع به كمیسیون‌های مجلس جهت ایفای نقش نظارتی خود در این پرونده اشاره كرد و گفت: این موضوعی اساسی است كه باید ریشهابی شود كه از چه روش‌ها و دست‌هایی استفاده شده است تا برخورد صورت گیرد.
وی در خصوص بخش دیگری از سوال یكی از خبرنگاران در خصوص اجرایی شدن مصوبات مجلس گفت: بسیاری از مصوبات مجلس اجرا شده البته برخی موارد اجرایی نشده است كه این موارد تخلف است و هر كدام در جای خود در حال پیگیری است.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدامات مجلس در قبال تحولات منطقه با بیان این‌كه مجلس جزء اولین نهادهایی بود كه در خصوص این تحولات اعلام موضع كرد، گفت: ما با ملل انقلابی منطقه ارتباط نزدیكی داریم و معتقدیم دفاع از حقوق آن‌ها در مجامع بین‌المللی ضروری است. در این راستا در كنفرانسی كه در امارات برگزار شد و همزمان با انقلاب مردم تونس بود ما از ملت تونس دفاع كردیم البته برخی به ما خرده گرفتند كه چرا این دفاع در این مقطع زمانی انجام شد.

رییس مجلس تاكید كرد: ما معتقدیم اگر این موضوع هزینه داشته باشد جمهوری اسلامی ایران آن را پذیراست چرا كه موضوع مهمی است.

به گفته وی، مجلس از همه امكانات برای دفاع از انقلاب‌هایی كه در منطقه رخ داده استفاده خواهد كرد.

جلالی نماینده‌ بنده در گروه ‌8+7 نیست
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ كنفرانس مطبوعاتی خود تاكید كرد: فتنه باید ذاتا خاموش یا اداره شود. در فتنه 88 عده‌ای دنبال تجارت سیاسی بودند.

علی لاریجانی در ادامه كنفرانس مطبوعاتی خود با خبرنگاران گفت: در فتنه 88 عده‌ای فقط داد زدند و حرف زدن پیرامون آن را دنبال كردند. در واقع این عده فقط دل خود را خنك كردند؛ در حالی كه فتنه ظلم به نظام بود كه باید داهیانه حل می‌شد.

وی افزود: فتنه سال 88 با دو سبك مورد برخورد قرار گرفت؛ فتنه باید ذاتا خاموش یا اداره شود اما گویا عده‌ای در فتنه 88 دنبال تجارت سیاسی بودند، تا حل اصولی آن.

رییس فراكسیون اصولگرایان مجلس تاكید كرد: حاشیه‌هایی نظیر كوی دانشگاه، كوی سبحان و كهریزك مسائل كوچكی نبود كه از دید عده‌ای كه فقط سر و صدا ایجاد می‌كردند، مغفول بماند. مجلس در موضوع فتنه 88 متن و حواشی را با هم دید. مجلس نشان داد سیستم حكومتی اشكالات خود را می‌بیند و درصدد رفع آن برمی‌آید.

لاریجانی تاكید كرد: فكر می‌كنم كسانی كه ابعاد این فتنه را ندیدند بصیرت كافی نداشتند. باید نگاه حل فتنه را داشت، نه تجارت سیاسی.

نماینده مردم قم با اشاره به برخی انتقادها برای معرفی نماینده به گروه 8+7 اصولگرایان گفت: در مجلس طیف‌های مختلفی از اصولگرایان حضور دارند كه عده‌ای از آنها به گروه 8+7 نماینده معرفی كردند و بعضی از طیف‌های كوچك‌تر در این گروه نماینده نداشتند. از این رو عده‌ای از بنده خواستند تا از جانب گروه‌های كوچك اصولگرای مجلس نماینده‌ای به گروه 8+7 معرفی شود. بنده نیز آقای جلالی را به این گروه معرفی كردم. پس ایشان نماینده بنده در این گروه نیست.

وی با اشاره به سوالی درخصوص دانشگاه آزاد و واكنش مجلس به آن گفت: مجلس و نمایندگان حق اظهارنظر در مورد مسائل مختلف كشور از جمله دانشگاه آزاد را دارند. عده‌ای در مجلس هشتم گیری نمی‌بینند بنابراین در پی مساله‌سازی برای این مجلس هستند. طبق آیین‌نامه مجلس، اخطار قانون اساسی باید به رای نمایندگان گذاشته شود و رای مجلس نمی‌تواند موضوع را كنار بگذارد. در موضوع دانشگاه آزاد نیز بنده همین روش را در پیش گرفتم.

لاریجانی تاكید كرد:‌ مجلس هشتم نشان داده است نگاه متعادلی برای اداره كشور دارد و هرگز گرفتار هیجانات كاذب نمی‌شود. كسی هم نمی‌تواند با این رفتارها آن را مخدوش كند. در مجلس عقاید مختلفی وجود دارد ولی اكثریت روش اداره آزاد مجلس را می‌پسندند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روش‌های مختلف روسای مجالس هفتم و هشتم گفت: برخی در مجلس معتقدند روش اداره مجلس هفتم روش خوبی بود. عده‌ای دیگر غیر این نظر را دارند تا جایی كه برخی از نمایندگان می‌گفتند مجلس هشتم فرمان ندارد. بنده معتقد نیستم كه فرمان مجلس در دست هركسی قرار گیرد. روش بنده اداره آزاد مجلس است. رای‌گیری‌هایی كه در مجلس انجام می‌شود آن را نشان می‌دهد. اكثریت مجلس آن را می‌پسندند. از ابتدا هم با قرار گرفتن فرمان مجلس در دست عده‌ای خاص مخالف بودم.

وی در پاسخ به سوالی كه درخصوص سرنوشت طرح نظارت مجلس پرسیده بود، گفت: ظرف دو هفته رسیدگی به طرح نظارت مجلس بر مجلس انجام و این طرح به اجرا درمی‌آید. یقینا طی هشت، نه ماه باقی‌مانده از عمر مجلس هشتم، این طرح به اجرا درمی‌آید.

لاریجانی با ابراز گلایه از برخی رسانه‌ها و صدا و سیما درخصوص طولانی شدن فرآیند رسیدگی به طرح نظارت مجلس بر مجلس گفت: از برخی رسانه‌ها و صدا و سیما به دلیل این‌كه می‌گویند این طرح در مجلس عقب افتاده است، گلایه دارم. طرح فوق در دست بررسی است و طی دو هفته آینده در مرحله رسیدگی قرار خواهد گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال كه آیا بهتر نبود دیوان محاسبات به عنوان دستگاه مرجع از سوی مجلس انتخاب می‌شد، گفت: دیوان محاسبات بخش‌های دولتی را رسیدگی می‌كند ولی برخی بخش‌ها مربوط به دولت نیست. بنابراین دیوان محاسبات نمی‌تواند به آنها ورود كند. در پرونده اخیر بخش‌های دولتی از سوی دیوان محاسبات و بخش‌های خصوصی از سوی سایر مراكز مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. كمیسیون اصل 90 محل مناسبی برای رسیدگی است. افزون بر آن كمیسیون‌های حقوقی و اقتصادی نیز از مراجع مختلف اطلاعات را دریافت و مورد رسیدگی قرار می‌دهند. 


اصولگرایان زیر چتر آیت‌الله مهدوی كنی، می‌توانند به وحدت برسند
در ادامه نشست خبری رییس‌ مجلس، خبرنگاری از لاریجانی سوال كرد كه با توجه به ممنوعیت فعالیت بسیاری از احزاب سیاسی اصلاح‌طلب و همچنین شخصیت‌های اصلاح‌طلب و حتی ممنوعیت انتشار اخبار مربوطه به آنها، اصولگرایان با چه كسی می‌خواهند در انتخابات رقابت كنند گفت : شما نباید موضوعات سیاسی را غیرواقع‌بینانه ببینید.

به گزارش برنا،‌ علی لاریجانی ادامه داد: آیا در حال حاضر اصلاح‌طلب‌ها در صحنه رسانه‌های مكتوب و سایت‌ها حرف‌شان را نمی‌زنند؟ آنها حرف‌شان را می‌زنند، سخنرانی می‌كنند و مقاله می‌نویسند و تعداد روزنامه‌های اصلاح‌طلب كه نظرات آنها را مطرح می‌كنند كم نیست.

وی گفت: اصلاح‌طلبان در مجلس هم حضور دارند و سایت رسمی دارند، بنابراین این طور كه شما موضوع را بزرگ می‌كنید واقع‌بینانه نیست و به رفتار سیاسی خودتان هم لطمه می‌زند.

رییس مجلس با بیان اینكه نقایص در این رابطه باید رفع شود یادآور شد: تا جایی كه من اطلاع دارم نظر آقای كدخدایی سخنگوی شورای نگهبان این است كه تصمیمات این شورا قانونی و نه قبیله‌ای است و ممكن است برخی از اصولگرایان هم از نظر این شورا پذیرفته نباشند، این شورا معتقد است افراد را بررسی می‌كند و اگرشرایطشان طبق قانون باشد، می‌توانند به عرصه انتخابات وارد شوند.

رییس مجلس ادامه داد: فضایی كه شما ترسیم كرده‌اید را من حس نمی‌كنم پس رقابت وجود دارد و وحدت اصولگرایان هم یك امر عقلایی است، گرچه ممكن است اختلاف نظری هم باشد اما اصولگرایان شخصیتی محوری مثل آیت‌الله مهدوی كنی را دارند و می‌توانند زیر چتر ایشان وحدت داشته باشند.

علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد اظهارات اخیر احمد توكلی مبنی بر تخلفات مالی نمایندگان گفت: من فكر می‌كنم مركز پژوهش‌های مجلس جایی نیست كه به این كارها بپردازد، بلكه باید تحقیقات عالمانه كند و طرح و لایحه در اختیار مجلس قرار دهد اگر هم اطلاعاتی وجود دارد باید به رییس و حراست مجلس ارائه شود.

وی افزود: البته آقای توكلی برادر خوبی است و برای مركز پژوهش‌ها هم مناسب است اما من با این عقیده ایشان موافق نیستم این امور روال خود را دارد و به نمایندگانی كه زحمت می‌كشند لطمه می‌زند، ضمن اینكه گفتن این سخنان به این نحو تصورات دیگری را به وجود می‌آورد كه برای خود ایشان خوب نیست.

لاریجانی با بیان اینكه مجلس از استوانه‌های خوب و افراد صاحب‌نظر و فعالی بهره‌مند است گفت: مثلا این مجلس هشتم بود كه طرحی را در مورد اموال مسوولین تصویب كرد و با وجود ایراد شورای نگهبان، با اصرار بر این طرح آن را به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داد، لذا من این رفتار را درست نمی‌دانم و با تعبیر ایشان كه گفتند مجلس بیمار است نیز موافق نیستم البته من از ابتدای مجلس با ایشان اختلاف نظر داشتم ولی معتقد بودم ایشان می‌توانند مركز پژوهش‌ها را اداره كنند البته اگر در مجلس یك بیماری است باید به رییس مجلس گفته شود چرا كه این الفاظ باعث تحقیر كسانی می‌شود كه همكاران خود ایشان نیز هستند.