در دیدار «مهدی سنایی» سفیر ایران در مسکو با «ویکتور پتروویچ ایوانف»، مدیر سرویس فدرال کنترل مواد مخدر فدراسیون روسیه آخرین مسائل و زمینه‌های همکاری میان دو کشور در رابطه با مبارزه با مواد مخدر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،در ابتدای این دیدار، مدیر سرویس فدرال کنترل مواد مخدر فدراسیون روسیه به تماس و تبادل نظر مستمر روسای جمهور دو کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد که بتوان همکاری‌های موجود را با توجه به اراده رهبران دو کشور توسعه داد.
وی همچنین به وجود همکاری‌های دو کشور در سطح منطقه و جهان به ویژه در زمینه مبارزه با مواد مخدر و همکاری‌های پلیسی اشاره و ابراز کرد که روسیه علاقمند به توسعه این همکاری‌ها است.
مدیر سرویس فدرال کنترل مواد مخدر فدراسیون روسیه به تلاش کشورش برای برگزاری اجلاس وزرای مبارزه با مواد مخدر در مسکو اشاره و با پراهمیت خواندن نقش ایران در مقابله با این پدیده مذموم بین المللی، ابراز امیدواری کرد که ایران در آن مشارکت فعالی داشته باشد.
ایوانف با اشاره به سوابق علمی و کاری سفیر کشورمان پیرامون روسیه، ابراز اطمینان کرد که این ظرفیت در بستر سازی و ایجاد فضای مناسب همکاری دو کشور تاثیر زیادی خواهد داشت.
سفیر کشورمان در روسیه نیز ضمن اشاره به سوابق همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر، به مشکلات ناشی از مواد مخدر تولیدی در افغانستان و عوارض نامناسب آن بر ایران و دیگر کشورهای منطقه و جهان پرداخت و بر تلاش جمعی به منظور کاهش تولید مواد مخدر و تلاش برای کشت جایگزین، تاکید کرد. برای حل این مشکل باید با عزمی همگانی و با مساعدت و همراهی همه کشورها اقدام شود.
سنایی در پایان با تاکید به وجود اسناد همکاری و همچنین ظرفیت‌ها و تجارب میان دو کشور، تلاش مشترک و جلب نظر دیگر کشورها برای پیوستن به روند مبارزه با مواد مخدر و حل ریشه ای آن را خواستار شد.