«حسن دانایی فر» عصر (شنبه) در کارگروه صادرات غیر نفتی در استانداری ایلام اظهار کرد: بازار عراق از توانایی لازم برای جذب 500 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش خدمات فنی و مهندسی برخوردار است که تجار، بازرگانان و شرکت های ایرانی می توانند از این امکان برای حضور در این کشور استفاده کنند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، وی اظهار کرد: دولت عراق در سال های پس از سرنگونی رژیم صدام سرمایه گذاری بسیار گسترده ای را برای بازسازی زیرساخت های این کشور آغاز کرده است.

دانایی فر در ادامه افزود: بودجه سال 2014 عراق 120 میلیارد دلار پیش بینی شده که از این مقدار 30 میلیارد دلار به بودجه عمرانی اختصاص یافته است.

دانایی فر تاکید کرد: خوشبختانه فعالیت های بسیار خوبی برای حضور جمهوری اسلامی در اجرای طرح های زیربنایی و تامین بازار کالاهای اساسی در عراق تاکنون اجرا شده و صادرات کشورمان به این کشور از 790 میلیون دلار در سال 84 به 12 میلیارد دلار درزمان حاضر رسیده است.

وی بیان کرد: سالانه یک میلیون عراقی به ایران سفر می کنند که از این شمار نزدیک به 200 هزار نفر معادل 18 درصد برای برطرف کردن مشکلات درمانی و پزشکی کشورمان را انتخاب می کنند.

سفیر ایران در عراق تصریح کرد: گردشگری سلامت در استان مرزی ایلام با توجه به وجود امنیت بالا و نزدیکی به شهرهای عراق از مزیت بسیار بالایی برخوردار است که باید دانشگاه علوم پزشکی استان با فراهم کردن امکانات ضمن جذب بیماران عراقی از این فرصت برای رونق اقتصادی و توسعه اشتغال در منطقه نهایت استفاده را ببرد.

وی همچنین به مشکلات صدور مواد غذایی به عراق اشاره کرد و گفت: این معضل تنها به مرز مهران محدود نشده و در سایر مرزهای جنوبی همچون مرز شلمچه و چزابه نیز مقام های عراقی مشکلاتی را ایجاد کرده که امیدواریم با برگزاری نشست های مشترک موانع را برطرف کنیم.

دانایی فر اظهار کرد: در دو سال گذشته 21 تفاهم نامه میان دانشگاه های ایران و عراق برای گسترش فعالیت های آموزشی منعقد شده و دو هزار و 252 عراقی در دوره های آموزشی کوتاه و میان مدت مراکز اموزشی کشورمان شرکت کرده اند.

سفیر کشورمان در عراق افزود: یک هزار دانشجوی عراقی نیز سال گذشته برای ادامه تحصیلات خود به ایران سفر کرده اند که از این شمار 88 نفر در مقطع دکترا بوده اند.

به گزارش برنا، دانایی فر یادآور شد: خوشبختانه جایگاه علمی و آموزشی دانشگاه های ایران بخوبی در میان دانشجویان و مقام های عراقی شناخته شده و روز به روز بر شمار افراد متقاضی برای حضور در مراکز علمی و آموزشی کشور افزوده می شود.

وی در ادامه به معضل ورود ریزگردها از سمت کشور عراق به استان های غربی و بویژه ایلام پرداخت و تاکید کرد: این پدیده زیست محیطی مشکلاتی را برای مردم این کشور نیز ایجاد کرده و مقام های عراقی معتقدند که ریشه اصلی این گرد و غبار در سایر کشورهاست.

سفیر ایران در عراق بیان کرد: نشست های متعددی با حضور مقام های ارشد دو کشور برای مبارزه با این معضل تاکنون برگزار شده و تفاهم نامه هایی نیز در این زمینه منعقد شده که امیدواریم با اجرایی شدن آنها شاهد کاهش آثار مخرب این پدیده زیست محیطی باشیم.

استاندار ایلام نیز در این نشست به وجود 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق اشاره کرد و افزود: مدیریت ارشد استان برای ارتقا مراودات فرهنگی و اقتصادی به طرف عراقی و بویژه استان های همجوار با ایلام برنامه ریزی گسترده ای را آغاز کرده است.

«محمدرضا مرواری» یادآور شد: برگزاری نشست های مشترک با مقام ها و تجار عراقی برای آشنایی هرچه بیشتر با نیازهای بازار این کشور می تواند در افزایش همکاری ها بویژه در بخش اقتصادی تعیین کننده باشد.

گفتنی است که در این نشست شماری از مدیران دستگاه های اجرایی ایلام به بیان ظرفیت های این استان برای توسعه روابط با طرف عراقی پرداخته و بر لزوم برطرف کردن مشکلات برای افزایش حضور تجار و بازرگانان ایلام در کشور عراق تاکید کردند.