وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: هیات های گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران مذاکرات گسترده ای درمورد متن توافقنامه نهایی درخصوص فعالیت های هسته ای انجام دادند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، متن بیانیه به شرح زیر است:

« مذاکرات در مورد مساله هسته ای ایران از 13 تا 16 ماه می (23 تا 26 اردیبهشت) جریان داشت و سرپرستی هیات روسی در این مذاکرات برعهده سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور بود.

براساس این بیانیه، در نشست وین4 هیات های کشورهای روسیه، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین با مشارکت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و خانم کاترین اشتون نماینده سیاسی اتحادیه اروپا در مورد امضای توافقنامه نهایی برای حل و فصل وضعیت برنامه هسته ای ایران گفت وگو کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود خاطرنشان کرده است: ˈطرف های شرکت کننده در وین4 درمورد ابعاد کلیدی که باید در متن توافقنامه گنجانده شود به طور مشروح گفت وگو کردند.ˈ

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مذاکرات در وین در شکل های مختلف از جمله نشست های عمومی، دیدارهای هماهنگی مدیران سیاسی وزارتخانه های کشورهای عضو 1+5 و نشست مشترک کارشناسان این گروه و ایران و نیز رایزنی های دوجانبه برگزار شد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در وین دیدارهای جداگانه ای با ˈعباس عراقچیˈ و ˈمجید تخت روانچیˈ معاونان وزیر خارجه ایران و ˈهلگا اشمیدˈ معاون خانم اشتون و ˈه.لوکاسˈ و ˈوان سونگ نمˈ مدیران سیاسی آلمان و چین داشت.

ریابکوف روز جمعه در پایان نشست وین4 اعلام کرد: تماس ها برای حل و فصل مساله هسته ای ایران و تنظیم توافقنامه نهایی در آینده نزدیک افزایش می یابد.

وی در این رابطه به ریانووستی گفت: مذاکرات این دور بسیارسودمند بود اما در این دور، پیشرفت قابل توجهی در تنظیم متن توافقنامه نهایی به دست نیامد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: طرفین برای افزایش تماس ها برای حل مساله هسته ای در آینده نزدیک توافق کردند».