«مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه فعلا ارتقا روابط تهران و لندن در سطح سفیر مطرح نیست، گفت: اینکه چه زمانی تصمیم بگیریم کاردار غیرمقیم به مقیم و بعد سفیر تغییر کند به تصمیم طرفین بستگی دارد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، این اظهارات معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش به جدیدترین اظهارات ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس در مجلس عوام این کشور است که گفته بود اکنون زمان مناسبی برای ارتقای سطح روابط تهران - لندن به سفیر است.

تخت روانچی عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران در وین اظهار داشت: فعلا در سطح کاردارهای ترددی روابط برقرار است که طبیعتا در زمان مناسب بعد از تفاهم دو طرف، کارداری که در پایتخت های ایران و انگلیس مستقر شوند، معرفی می شود.

وی در ادامه بیان کرد: از نظر سطح روابط فرقی نمی کند که کاردار مقیم یا غیرمقیم داشته باشیم. الان در کشورهای دیگر نیز ما سفیر ترددی داریم و امر غیرمعمولی نیست. این که چه زمان تصمیم بگیریم کاردار غیرمقیم به مقیم و بعد به سفیر تغییر کند به تصمیم دو طرف بستگی دارد اما الان صحبت از تغییر سطح به سطح سفارت میان دو کشور مطرح نیست.

مقام ارشد وزارت خارجه کشورمان گفت: ایران قبلا سفارتش را باز کرده بود و تحت نام جمهوری اسلامی ایران است و کاردار ترددی ما رفت و آمد دارد و خدمات کنسولی مورد نیاز شهروندان مان در انگلیس را ارایه می دهیم. دولت انگلیس برای بازگشایی به زمان بیش تر نیاز داشت و باید مقدماتی را آماده می کردند؛ البته چند ماهی است که سفارت انگلیس از این حالت که سوئد حافظ منافع آن باشد، خارج شده است .

تخت روانچی در پاسخ به این سوال که گفته شده است سفارت انگلیس بازگشایی می شود اما خدمات کنسولی ارایه نخواهد داد؟ گفت: انتظار است سفارت بعد از این که بازگشایی می شود شروع به کار کند.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره موضوع پرداخت خسارت به انگلیس نیز اظهار داشت: فعلا این بحث مطرح نیست و در موقع خود اگر لازم باشد صحبت می کنیم.
تخت روانچی همچنین گفت: در واکنش به مواضع دولت کانادا درباره مساله هسته ای، مواضع این کشور را به دور از واقعیت و منطبق با مواضع صهیونیست ها دانست و گفت: بهتر است کانادا بر اساس واقعیت های موجود اظهار نظر کند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای درباره آخرین تحولات در مذاکرات هسته ای به ویژه نگارش متن توافق نهایی تصریح کرد: هنوز زود است که بگوییم در چند روز آینده چه اتفاقی می افتد اما الان در میانه یک فرایند هستیم و این امکان وجود دارد که بتوانیم در انتهای این دور از مذاکرات نگارش را شروع کنیم و تا جایی که امکان دارد موضوعات را پیش برده و آن ها را مکتوب هم کنیم.

وی همچنین در پایان در پاسخ به این که تا کنون چیزی مکتوب شده است؟ گفت: هنوز چیزی به این عنوان که بخواهیم بر روی آن به یک نتیجه خاص برسیم مکتوب نشده است.