معاون عربی و آفریقا وزارت خارجه جمهوری اسلامی، حوادث جاری در فلسطین را مشکوک و بهانه جویی نیروهای صهیونیستی برای سرکوب مردم بی دفاع غزه دانست که از فرصت طلبی و تحلیل غلط آنان از تحولات جاری در منطقه نشات گرفته است.


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه، حسین امیرعبداللهیان عصر یکشنبه با ˈوو سی کهˈ فرستاده ویژه دولت چین در امور خاورمیانه که در ادامه سفر منطقه ای در تهران به سر می برد دیدار و در خصوص مسایل منطقه ای به ویژه تحولات جاری در عراق، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

وی ضمن تشریح سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه، بحران عراق را نتیجه یک توطئه دانست و اظهارداشت: همه کشورها باید به تعهد خود برای مبارزه با تروریسم پایبند باشند و از دولت و ملت عراق در این راه حمایت کنند.

معاون عربی و آفریقا وزارت امورخارجه،برضرورت مقابله همزمان دولت عراق با تروریست های داعش – بعثی و تکمیل فرآیند سیاسی و انتخاب روسای مجلس و جمهوری و نخست وزیر تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین مواضع مشترک تهران،مسکو و پکن را در مقابل بحران سوریه درست خواند و بر ادامه این مواضع اصولی در عراق تاکید کرد.

ˈوو سی کهˈ فرستاده ویژه دولت چین در امور خاورمیانه نیز در این دیدار، ضمن ارایه گزارشی از سفر اخیر خود به کشورهای منطقه، تحولات را عمیق، حساس و برای صلح و امنیت جهانی بسیار خطرناک توصیف کرد. 

فرستاده ویژه دولت چین ضمن ابراز تاسف از کشتار مردم فلسطین و همچنین حملات تروریستی داعش به عراق، بحران اخیر در عراق را ناشی از حمله آمریکا و متحدانش در سال 2003 به عراق دانست که البته بحران سه سال اخیر سوریه نیز در شکل گیری آن موثر بوده است.

ˈ به گزارش برنا،«وو سی» کهˈ ضمن تاکید بر حمایت کشورش از دولت عراق در مبارزه با تروریسم، اظهار امیدواری کرد که احزاب و جناح های مختلف عراق هر چه سریع تر بتوانند روند سیاسی موجود این کشور را تکمیل کنند.

وی در ادامه مواضع کشورش در بسیاری از مسایل منطقه ای از جمله فلسطین،سوریه و عراق را با مواضع و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران مشترک توصیف کرد و گفت: چین به شدت با تحمیل هر نوع راه حلی از بیرون از عراق به این کشور مخالف است.

فرستاده ویژه دولت چین در امور خاورمیانه همچنین بر ضرورت تداوم رایزنی های دو کشور در مسایل منطقه ای و بین المللی تاکید کرد و اظهارداشت: دو کشور ایران و چین باید در این مسایل در یک زاویه راهبردی همکاری های خود را ادامه دهند.

طرفین در این دیدار،تحرکات تروریستی اخیر درعراق را برای منطقه و جهان خطرناک توصیف و برضرورت همکاری جامعه بین المللی برای مقابله با پدیده شوم تروریزم تاکید کردند. 

در پایان دو طرف حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق، وحدت سیاسی، مبنا قرار دادن قانون اساسی، مخالفت با تجزیه این کشور،مخالفت با مداخله خارجی از سوی آمریکا یا هر کشور دیگر،مبارزه با تروریسم،کمک به دولت عراق در مبارزه با تروریسم داعشی – بعثی، پایبندی به نتایج انتخابات عراق این کشور را از اصول سیاست های خود دانستند.