احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است: حتی اگر به هر دلیلی مذاکرات به نتیجه مورد نظر نرسیده و توافق نهایی حاصل نشود؛ باز هم بعید به نظر می‌رسد که وضعیت به شرایط پیش از توافق ژنو باز گردد.

احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای جاری در وین گفت: طرفین در این دور از مذاکرات بر روی موانع باقیمانده بحث و گفتگو می‌کنند.

وی در تشریح موانع این دور از مذاکرات گفت: به نظر می‌رسد غربی‌ها و به ویژه آمریکایی‌ها در برخی حوزه ها همچون حوزۀ تحریم‌ها حاضر نیستند کمترین امتیازی به ایران بدهند.

شوهانی در این باره افزود: اگر غربی ها بر درخواست های نامعقول خود سماجت داشته باشند مذاکرات متوقف می شود و طرفین به نتیجه دلخواه خود نمی رسند.
 
وی خاطر نشان کرد: با وجود تمامی شرایط سنگین و فشرده در جریان مذاکرات به نظر می‌رسد که طرفین در چارچوب کلیات به توافق دست یابند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه گفت: حتی اگر به هر دلیلی مذاکرات به نتیجه مورد نظر نرسیده و توافق نهایی حاصل نشود؛ باز هم بعید به نظر می‌رسد که وضعیت به شرایط پیش از توافق ژنو باز گردد.

شوهانی در ادامه با اشاره به تحریم‌های ظالمانۀ وضع شده از سوی ایالات متحدۀ آمریکا گفت: آمریکایی‌ها در این زمینه مدعی شده‌اند که برداشتن تحریم های شورای امنیت، اتحادیه اروپا و کنگره کار دشواری است؛ در حالی که فراموش می‌کنند که برخی از این تحریم‌ها به صورت یکجانبه بدست شخص رییس جمهور آمریکا و یا کشورهای اروپایی وضع شده است و بنابراین رفع آن‌ها نیاز به طی شدن فرآیندهای پیچیده ندارد. به نظر می‌رسد که غربی‌ها در زمینۀ رفع تحریم‌ها بیشتر بهانه تراشی می‌کنند. 

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: اگر غربی‌ها خواستار رسیدن به توافق و رفع اختلافات‌اند؛ بایستی در زمینه لغو تحریم‌های ظالمانه بر علیه کشورمان حاضر به برداشتن گام‌های جدی باشند.