وزیر امور خارجه کشورمان، روابط با همسایگان را از اولویت های سیاست خارجی ایران دانست و گفت:توسعه افغانستان و شرق ایران از جمله فرصت های مشترک میان ایران و افغانستان است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، محمد جواد ظریف در سفارت ایران در افغانستان با اشاره به سفر به این کشور، گفت: سفر به افغانستان برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا افغانستان همسایه بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: روابط با همه همسایگان اولویت های مهم جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: مردم ایران و افغانستان ارتباطات دیرینه، تاریخی، مذهبی و روابط گسترده‌ای دارند و برای ما بسیار مهم است که بتوانیم سهمی جدی در امنیت، ثبات و پیشرفت افغانستان داشته باشیم.

ظریف افزود: ایران با افغانستان چالش های مشترکی دارد که از آن جمله می توان به بحث افراطی‌گری و مواد مخدر اشاره کرد.

وی گفت: ما با افغانستان فرصت‌های مشترکی نیز داریم که توسعه افغانستان و شرق ایران از جمله مهم‌ترین آنهاست.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: موضوعات مشترکی نیز میان ایران و افغانستان وجود دارد که از آن جمله مساله آب، تالاب‌های بین‌المللی، مواد مخدر، مهاجران و ... هستند.

ظریف تاکید کرد: بسیار خوشحالیم که در افغانستان، دولت وحدت ملی ایجاد شده و همه مردم حضورشان را در دولت مشاهده می‌کنند.

وی ادامه داد: این فرصت بسیار مناسبی است و باید از این فرصت برای ریشه‌کنی افراط و مواد مخدر، مبارزه با افراطی‌گری و حضور غیرسازنده خارجی‌ها بهره برد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خاتمه گفت: ما امنیت افغانستان را امنیت و توسعه خود می‌دانیم و به آینده افغانستان امیدواریم و مردم ایران نیز همانگونه که تاکنون نشان دادند، پشت و پشتیبان مردم افغان خواهند بود.