معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه گفت: ایران خواهان مصری مستقل، آزاد، قوی، پیشرفته و با ثبات یکپارچه است که در تحولات منطقه و بین‌المللی نفوذ و ابتکار عمل دارد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، حسین امیرعبداللهیان در نشست مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه با موسسه الاهرام مصر گفت: ایران صادقانه آماده همکاری با مصر برای بازگشت روابط تهران ـ قاهره به مسیر طبیعی است.

معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه گفت: ایران بدون هیچ ملاحظه و پیش شرطی آماده گسترش روابط دوستانه با مصر به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه است.

وی به گفت و گوی اخیر خود با رییس جمهور مصر در آدیس آبابا اشاره کرد و گفت: ایران و مصر می توانند با گفت و گو خواست ملت هایشان را برای ارتباط نزدیک تر دو ملت تحقق بخشند.

معاون عربی افریقایی وزارت خارجه به برخی اختلافات بین تهران و قاهره اشاره کرد و گفت: گفت و گو و گذشت زمان امکان گشایش صفحه جدیدی و فصل نوینی در روابط دو کشور را فراهم می آورد.

وی از پژوهشگران و موسسات دولتی و غیردولتی مصر و ایران خواست از همه ظرفیت ها برای نزدیک تر کردن دو کشور و دو ملت استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: همکاری های خوبی بین ایران و مصر در یک سال گذشته در موضوعاتی مثل تروریست و همچنین موضوع سوریه و عراق برقرار بوده است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ایران تروریسم را در همه اشکال آن از جمله در مصر محکوم می کند.

معاون وزیر امور خارجه به مشکلات داخلی مصر اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران دیدگاه‌های معارضین مصر را به عنوان بخشی از واقعیت های این کشور قابل توجه می داند. دشمنان دو ملت ایران و مصر شرایطی را به وجود آورده اند تا دو کشور درگیر اختلافات باشند.

وی درباره تشکیل مجلس جدید مصر اظهار داشت: امید است مجلس آینده مصر با حضور کلیه افراد و آرای مردم این کشور تصویب شود و شاهد تبدیل جامعه مصر به دو بخش نباشیم.

امیرعبداللهیان گفت: ما مردم مصر را مردمی دارای تاریخ و تمدن و متدین و فرهیخته می دانیم و معتقدیم اقدامات تکفیری و خشونت طلبانه هیچ سنخیتی با این ملت ندارد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ایران از رویکردهای دولت مصر در خصوص گسترش روابط با دنیا از جمله کشورهای اسلامی استقبال می کند. به عنوان جمهوری اسلامی خواهان مصری مستقل، آزاد، قوی، پیشرفته و با ثبات یکپارچه هستیم که در تحولات منطقه و بین المللی صاحب نفوذ و دارای ابتکار عمل است.

امیرعبداللهیان نقش مصر را در تحولات فلسطین یادآور شد و گفت: ایران معتقد است تا زمانی که حقوق فلسطینی ها تامین نشود فلسطین باید مساله اول جهان اسلام باقی بماند.