رییس منطقه کردستان عراق گفت: نیروهای پیشمرگه کرد داعش را در هم شکسته و عناصر تروریست را از مناطق بسیاری بیرون راندند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «مسعود بارزانی» در مصاحبه با روزنامه سعودی «الحیات» چاپ لندن به تحولات سوریه و یمن و سایر کشورهای اشاره کرد وگفت: عراق برای یکپارچه ماندن به چارچوب دیگری نیاز دارد.

بارزانی خاطرنشان کرد: عرب های اهل سنت در عراق بازنده بزرگ جنگی هستند که گروه داعش به راه انداخته است؛ چرا که این جنگ در مناطق زندگی آنها جریان دارد و باعث خرابی ویرانی شهرها و روستاهای آنها می گردد.

وی شهروندان اهل سنت عراق را به اقدام برای ریشه کن کردن تروریسم و مبارزه با آنها و تشکیل یک رهبری سیاسی برای خودشان که سخنگوی آنها باشد، ترغیب کرد.

بارزانی گفت: نیروهای پیشمرگه کرد، داعش را در هم شکسته و عناصر تروریست را از مناطق بسیاری بیرون راندند.

وی جنگ با گروه تروریستی داعش را دشوارتر از نبرد کردهای شمال عراق با رژیم صدام توصیف کرد و گفت: گروه داعش یک گروه بسیار خطرناک و متشکل از بیش از50 هزار جنگجو در عراق و سوریه است.

بارزانی به نقاط ضعف و قوت گروه تروریستی داعش از جمله حضور کارشناسانی از کشورهای مختلف و شماری از نیروها و افسران بازنشسته ارتش کشورهای دیگر و شمار زیادی از افسران ارتش رژیم صدام در این گروه اشاره کرد و گفت: نیروهای پیشمرگه برای وارد کردن ضربه نهایی به داعش به سلاح سنگین نیاز دارند.

وی ضمن مخالفت با ورود نیروهای عراقی به کرکوک اعلام کرد: نیروهای پیشمرگه به نیروهایی که آنها را حمایت کنند نیازی ندارند و کرکوک به دست داعش نخواهد افتاد.

بارزانی به کمک ایران به منطقه کردستان عراق درپی ملاقات با سردار قاسم سلیمانی اشاره کرد و افزود: ایران دو هواپیمای حامل مهمات ارسال کرد و همچنان هر از چند گاهی کمک می کند.

وی حملات هوایی ائتلاف ضد داعش را موثر خواند و ورود هرگونه نیرویی به کرکوک را رد کرد و گفت: نیروهای پیشمرگه نیازی به نیروی پیشتیبانی ندارند و کرکوک هرگز به دست داعش سقوط نخواهد کرد.