ظریف گفت: در آینده میزبان رییس‌جمهور چین در ایران خواهیم بود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز با همتای چینی خود در محل وزارت خارجه دیدار کرد.

وی پس از این دیدار در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه چین شرکت کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: در نشست با وزیر خارجه چین درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5 صحبت کردیم.

وی افزود: ما به نقش چین برای رسیدن به راه حل خوب در بحث هسته‌ای امیدواریم.

ظریف تصریح کرد: چین تاکنون در مذاکرات نقش خوبی ایفا و پیشنهادهای مفیدی ارائه کرده و امیدواریم این نقش‌آفرینی ادامه یابد.

ظریف گفت: اطمینان داریم با وجود اراده سیاسی زمینه برای رسیدن به یک راه حل جامع در آینده نزدیک فراهم است امیدواریم این اراده سیاسی و تصمیم سیاسی در طرف مقابل هم وجود داشته باشد.

وی در ادامه افزود: ما بسیار خوشحال هستیم که در طول یکسال و نیم گذشته در دولت جدید چندین دیدار بین ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و ریاست محترم خلق چین صورت گرفته و انشاالله در آینده میزبان رییس جمهور چین در ایران خواهیم بود.

وزیر امورخارجه یادآور شد: تعداد سفرهای مقامات عالی رتبه از دو کشور در یک سال و نیم گذشته به نحو چشمگیری افزایش یافته که نشان دهنده اهمیتی است که دو کشور برای این روابط دراز مدت و راهبردی قائل هستند.

وزیر امورخارجه کشورمان به مباحث جلسه دوجانبه خود و یانگ یی اشاره کرد و گفت: ما امروز در ملاقات دو و نیم ساعتی که داشتیم مسائل مختلف دو جانبه، بین المللی، موضوع هسته ای و زمینه گسترش خوب روابط را بحث و بررسی کردیم.

ظریف گفت: من اطمینان دارم که حضور موثر ایران و چین در اقتصاد یکدیگر می تواند برای منافع دو کشور و دو ملت بسیار مثمرثمر باشد.

وی ادامه داد: ما حوزه های مختلف همکاری از انرژی تا انرژی صلح آمیز هسته ای، همکاری های صلح آمیز در سایر حوزه ها، همکاری های صنعتی، اقتصادی، فایناس و سایر زمینه های همکاری را بررسی کردیم و درباره سفرهای بسیار خوبی که از سوی مقامات دو کشور انجام شد نیز صحبت کردیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: در مورد موضوعات منطقه ای و بین المللی هنوز فرصت صحبت نشده است و در زمان صرف ناهار به عنوان ناهار کاری در این زمینه ها صحبت خواهیم کرد.

ظریف خاطرنشان کرد: من با توجه به سوابق ایران و چین می دانم که دو کشور در اکثر زمینه ها اگر نگوییم در همه زمینه ها مواضع یکسان، مشترک و نزدیک به هم دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان خطاب همتای چینی خود گفت: یکبار دیگر به شما خوش آمد می گویم و امیدوارم فرصت کنید علاوه بر برنامه سنگین کاری که در این سفر برای شما تدارک دیده شده است قدری هم از زیبایی های ایران بهره ببرید. 

ظریف در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: ما باید از تمامی فرصت ها برای رسیدن به یک توافق جامع استفاده کنیم. در حال حاضر برنامه ریزی های لازم صورت گرفته و تلاش می کنیم در زمان تعیین شده مذاکرات به نتیجه برسد.