به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، گرچه آخرین گزارشهای رسیده از اوکراین ساعاتی پس از آغاز آتش بس میان جدایی طلبان طرفدار روسیه و ارتش اوکراین، از کشته شدن دو غیرنظامی در روستایی در شرق این کشور حکایت دارد، اما به نظر می رسد که اوضاع در مجموع نسبتا آرام است و دو طرف به این آتش بس که از نیمه شب شنبه آغاز شده احترام گذاشته اند.

والنتین نالی وایچنکو، مسئول اداره امنیت اوکراین، با بیان این که نقض آتش بس در منطقه لوهانسک صورت گرفته، افزود: “خمپاره ای که بر روی یک خانه فرود آمده از روستای زولوتو، شلیک شده است.”

این در حالی است که جدایی طلبان، ارتش اوکراین را عامل نقض آتش بس دانسته اند.

ساکنان دونتسک، مقر جدایی طلبان هم از آرامش برقرار شده ابراز رضایت می کنند.

یکی از آنها می گوید: “بله دیگر صدای شلیک شنیده نمی شود. قلبا احساس رضایت می کنم و دوست دارم آواز بخوانم. ما واقعا به این صلح نیاز داریم. اما نیروهای اوکراینی به هر قیمتی که شده می بایست از مرز منطقه دونتسک خارج شوند.”

دیگری هم می گوید: “ما تا ساعت یک صبح نخوابیدیم ولی پس از آن که آرامش برقرار شد خوابیدیم و اکنون هم برای خرید به بازار آمده ایم چون ظاهرا اوضاع آرام است. آرزو می کنیم اوضاع بهبود یابد.”

مطابق توافق صورت گرفته میان رهبران آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین در مینسک، دو طرف متعهد به برداشتن تجهیزات نظامی سنگین خود از خط نبرد، دو روز پس از آغاز آتش بس شده اند.

جنگ ده ماهه در اوکراین بیش از 5500 کشته بر جا گذاشت.