رویترز طی گزارشی اعلام کرد برخی اعضای شواری امنیت مذاکراتی را برای تصویب قطعنامه ای در این شورا برای برداشته شدن تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت انعقاد توافق هسته ای آغاز کرده اند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به گفته مقامات غربی، قدرت های مهم جهانی مذاکراتی را برای تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت برای برداشته شدن تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت انعقاد توافق هسته ای با تهران آغاز کرده اند که می تواند تلاش های کنگره آمریکا برای بلااثر کردن توافق را دشوار سازد.

در آستانه مذاکرات دشواری که هفته آینده قرار است برگزار شود، مذاکراتی بین انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا – ۵ عضو دائم شورای امنیت- به اضافه آلمان و ایران در حال انجام است.

حدود ۸ قطعنامه شورای امنیت – که چهار تای آنها در بردارنده اقدامات تحریمی هستند- ایران را از غنی سازی اورانیوم و دیگر فعالیت های حساس اتمی منع کرده اند و خرید و فروش فن آوری هسته ای و هر کالای مرتبط به موشک های بالستیک به تهران را ممنوع ساخته اند. سازمان ملل همچنین تحریم هایی در زمینه تسلیحات را بر ایران تحمیل کرده است.

از نظر ایران، برداشته شدن این تحریم ها به شدت ضروری است زیرا اقدامات در چهارچوب سازمان ملل می تواند مبنای حقوقی لازم را برای اجرای دقیق تر اقدامات آمریکا و اتحادیه اروپا فراهم سازد. آمریکا و اتحادیه اروپا اغلب نقض قطعنامه های شورای امنیت از سوی ایران را به عنوان بهانه خود برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران عنوان می کنند.

اما دیپلمات های غربی می گویند، یک قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل در زمینه توافق هسته ای با ایران می تواند از نظر حقوقی لازم الاجرا باشد. چنین اقدامی می تواند تلاش های آینده جمهوری خواهان در واشنگتن برای نقض توافق را پیچیده سازد و احتمالا خنثی نماید.