به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مهدی غضنفری درباره برنامه های وزارت بازرگانی برای افزایش کیفیت نان با اجرای هدفمندی یارانه ها گفت: یکی از علت های اصلی مشکل در کیفیت نان تولیدی ساختار معیوبی بود که قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در روابط میان مزرعه، آسیابانی و نانوایی وجود داشت.


وی افزود: یعنی دولت به دلیل این که می خواست قیمت آرد را ثابت نگه دارد، مجبور بود یک سری از کنترل ها را اعمال کند، از جمله این که گندم را خودش به آسیابان می داد، آرد را می گرفت و به نانواها عرضه می کرد و مراقب بود تا خدشه ای وارد نشود و به این صورت تجارت گندم، آرد و نان به معنای واقعی در اختیار بخش خصوصی نبود.


وزیر بازرگانی این ساختار را فاقد خلاقیت، نوآوری، ابداع و ابتکار دانست و تصریح کرد: این ساختار معیوب جلوی بسیاری از خلاقیت ها و نوآوری ها را از عواملی که درگیر این زنجیر بودند، می گرفت و دولت با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها سعی در اصلاح و بهبود روش ها دارد.


وی در عین حال خاطر نشان کرد: با هدفمند شدن یارانه ها در حوزه گندم، آرد و نان، بلافاصله نمی توانیم بگوییم باید تمام عیوبی که در گذشته بود، اصلاح شود؛ به تدریج اینها در حال اصلاح شدن است.


غضنفری اظهار داشت: هفته آینده را به عنوان هفته کیفیت نان اعلام کرده ایم؛ در این هفته صاحبنظران، اندیشمندان، آنهایی که تجربه کافی در این زمینه دارند، راهنمایی خواهند کرد که چگونه می شود در ساختار جدید، کیفیت را اصل قرار داد و به آن پرداخت.


وزیر بازرگانی ادامه داد: مهم ترین نکته ای که الان وجود دارد، این است که چون مشتری در تمام حلقه ها قدرت انتخاب دارد، این به خودی خود نوعی رقابت ایجاد می کند. یعنی مشتری مصرف کننده نان، می تواند نانوایی های مختلفی را انتخاب کند. نانوا می تواند کارخانه آردهای مختلفی را انتخاب کند و به تدریج کارخانه آرد هم می تواند از گندم های مختلف استفاده کند؛ اگر این پدیده رخ دهد که نیازمند زمان هست، یعنی قدرت انتخاب و تصمیم گیری بدهیم و رقابت را در این فضا یک اصل کنیم، حتما به سمت بهبود خواهیم رفت.

وی اظهارداشت: شرکت بازرگانی دولتی ایران هم پژوهشکده غله دارد که در آن انواع روش ها و ابزارها برای بهبود کیفیت قبلا کار شده است؛ آموزش های متعددی پیش بینی و روش های بهسازی نانوایی ها از قبل شروع شده بود که قرار است دنبال شود.

غضنفری اظهار امیدواری کرد در هفته کیفیت نان بتوان در این زمینه بهبودی حاصل و نان با کیفیت و بهتری به مردم عرضه گردد.


وزیر بازرگانی در پایان ضمن تشکر از تمام دست اندرکاران این صنعت برای همکاری با وزارت بازرگانی گفت: واحدهایی که به صورت یارانه پز و آزادپز پیش از این فعالیت می کردند، از این پس به صورت یکپارچه با قیمت های مشابه کار می کنند، یعنی حرکت بسیار بزرگی انجام شده و به نظرم عظمت این کار شایسته تقدیر و تشکر از دست اندرکاران است. ما سعی می کنیم به تدریج سایر عیوب این بخش را برطرف کنیم.