به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مقرر شد ساعت کاری مرکز مبادلات ارزی هر روز از ساعت هشت صبح تا 20 شب باشد و این مرکز پنج شنبه‌ها نیز فعال خواهد بود.
 
وی افزود: همچنین مقرر شد سه بانک عامل جدید از بانک‌های خصوصی به جمع بانک‌های فعال در مرکز (ملت، جهاد کشاورزی) بپیوندند تا تحت عنوان پنجره واحد در قالب یک میز، نمایندگان این بانک‌ها در این محل به ارایه خدمات بپردازند.
 
استقرار نماینده گمرک در مرکز مبادلات ارزی موضوع دیگری بود که غضنفری به آن اشاره کرد و گفت: مقرر شد میزی برای پاسخگویی یه پرسش‌های وارد کنندگان درباره اولویت‌های یک و2 ( کالاهای استراتژیک و اساسی ) اختصاص یابد.
 
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، ازاین پس به تناسب استقرار سایر دستگاه‌ها و نمایندگان بانک‌های عامل فضای بیشتری به مرکز مبادلات ارزی اختصاص خواهد یافت.
 
غضنفری تصریح کرد: به‌منظور رقابتی کردن قیمت گذاری ارز مقرر شد قیمت‌هایی که هر روز ساعت 8 صبح اعلام می‌شود، به‌گونه‌ای باشد که در مقایسه با ارز بازار آزاد که صرافان هزینه‌های انتقال آن را بر عهده می‌گیرند، برای وارد کنندگان توجیه پذیر باشد.

وی تاکید کرد: به عبارتی دیگر از آنجایی که در تخصیص ارز در بازار آزاد هزینه‌های انتقال ظاهرا برعهده فروشنده یا صراف است، قرار شد در قیمت گذاری ارز مبادله‌ای موضوع رقابتی بودن آن مد نظر قرار گیرد به‌گونه‌ای که به‌تدریج تعداد و حجم مبادلات ارزی در مرکز مبادلات ارزی رو به تزاید است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: در واقع هدف اولیه این مرکز جذب تعداد بیشتری از متقاضیان ارز از بازار آزاد به سمت مرکز مبادلات است تا هم واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای تسریع یافته و هم بازار ارز به لحاظ اطلاعات و عملیات سرو سامان گیرد.

غضنفری ادامه داد: یکی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی عملکرد مرکز مبادلات مقدار ارز فروخته شده و جابه‌جایی شده در خلال هر روز برای واردات کالا است که امیدواریم هر روز بهتر از روزهای قبل باشد خوشبختانه این شاخص در یکی دو روز آغاز به کار مرکز رو به بهبود بوده است.
 
وی همچنین از تلاش مستمر دستگاه‌های مستقر در مرکز مبادلات ارزی و حمایت‌ها و پشتیبانی نمایندگان مجلس، تشکل‌های بخش خصوصی و رسانه‌ها و نیز استقبال فعالان اقتصادی تشکر و قردانی کرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امیدواریم درجلسه‌ای با صادرکنندگان غیرنفتی کشور چگونگی عملکرد این مرکز اطلاع رسانی شود و در یک هم اندیشی مشترک راهکارهای عرضه ارز آن‌ها را دراین مرکز را به بحث بگذاریم.

وی در پایان افزود: با توجه به حساسیت امر و رفع هر گونه اشکال و کاستی احتمالی کمیته عملیاتی آمادگی دریافت پیشنهادات و نقطه نظرات همه اقتصاد دانان و فعالان اقتصادی را برای بهبود عملکرد مرکز دارد. با توجه به دیدگاه‌های مطرح شده توسط صاحب‌نظران حل مشکل ارز در بازار کشور راهکارهای متعددی ندارد و باید از شکل گیری مرکز مبادلات ارزی به‌عنوان یک راهکار اجرایی شده در مراحل نخستین خود است پشتیبانی کرده و آن را به سمت تکامل هدایت کنیم.