به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، دیدار صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران با مهدی اکر همتای ترکیه‌ای خود، در حاشیه پنجمین نشست وزرای کشاورزی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) در آنتالیا ترکیه صورت گرفت.
 
خلیلیان و اکر در دیدار دوجانبه بر توسعه همکاری‌های دوکشور بزرگ و موثر اکو در امنیت غذایی، موضوعات کشاورزی و دامداری، اعم از مبارزه با آفات نباتی، بیماری‌های دامی، قرنطینه دامی و گیاهی، واکسیناسیون دامی، استفاده متقابل از تجربیات و اطلاعات دوکشور، مبادله هیات‌های کارشناسی تاکید کرده و درباره ایجاد یک مرکز قرنطینه در مرزی مشترک به توافق اصولی دست یافتند.

وزیر جهاد کشاورزی ایران ضمن دعوت از اکر برای سفر به ایران، بر افزایش تماس‌های دوطرف درباره به حرکت درآوردن ظرفیت‌های همکاری در ابعاد مختلف کشاورزی تاکید کرد.

دو طرف در این دیدار با اشاره به اراده رهبران ایران و ترکیه در رساندن حجم مبادلات بازرگانی به رقم 35 میلیارد دلار تا سال 2015 میلادی، ابراز امیدواری کردند با توسعه تجارت کشاورزی، نقش این بخش در تحقق هدف یادشده بیش از پیش نمایان شده و با توسعه همکاری‌های همه جانبه ایران و ترکیه در حوزه کشاورزی و دامداری، الگویی برای سایر کشورهای عضو اکو باشند.