به گزارش سرویس اقتصادی برنا، سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر رصد بازار سکه توسط بانک مرکزی روز چهارشنبه در حاشیه همایش اهمیت و نقش موسسات رتبه بندی در اقتصاد کشور در جمع خبرنگاران در ارتباط پیش فروش سکه گفت: بانک مرکزی مسوول بازار ارز و سکه است، اما بر اساس شنیده‌ها این بانک هم اکنون در حال رصد بازار سکه بوده تا در صورت ایجاد حباب در این بازار از طریق عرضه سکه حباب را بشکند.

سید شمس‌الدین حسینی افزود: با توجه به روند کاهشی نرخ ارز قیمت سکه نیز روند کاهشی خواهد داشت.

وی با بیان آن که، قیمت سکه متاثر از نرخ طلا در بازارهای جهانی است خاطرنشان کرد: البته اقداماتی نیز برای تنظیم بازار در ایران انجام می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، بخشی از سرمایه‌های ملی در ماه‌های گذشته به شکل مصنوعات طلا از کشور خارج می‌شد که این مصنوعات به شکل تجاری بوده است.

وی افزود: به عنوان مثال النگوها و زنجیرهایی که مورد استفاده انسان نبوده از کشور خارج می‌شد که از این امر جلوگیری شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت در ارتباط با وضعیت بازار ارز نیز گفت: جهت گیری دو ماهه اخیر دولت کاهش نوسانات بازار ارز و تثبیت آن بوده است.

وی ادامه داد: همچنین دولت به دنبال استراتژی خروج از وضعیت چند نرخی به تک نرخی است و مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

وی ادامه داد: با همکاری مرکز مبادلات ارزی شاهد کاهش نوسانات نرخ ارز بوده‌ایم و تلاش بر این است تا از تعدد نرخ‌ها در بازار کاسته شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: البته بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای تقویت عرضه ارز انجام می‌دهد.

وی مدیریت واردات و صادرات را از دیگر دلایل کاهش نرخ ارز در بازار موازی دانست و افزود: جمع بندی اصحاب اقتصاد این است که نرخ‌های موجود در بازار ارز گران است و تلاش می‌شود با محوریت بانک مرکزی این مشکل رفع شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با تاثیر موسسات رتبه بندی در اقتصاد کشور گفت: این موسسات به انجام سرمایه گذاری در کشور کمک می‌‍‌کنند، به طوری که سرمایه گذاران می‌توانند ریسک طرح‌های مختلف و ناشران متفاوت را در بازار ارزیابی کنند و از این منظر می‌توانند به بهبود محیط کسب و کار و سرمایه گذاری کمک کنند.

وی توفیق این نهادها را در گرو وجود زیر ساخت های دیگر و اعتماد بیشتر فعالان در شفافیت اقتصادی دانست و افزود: تلاش دولت با استفاده از ابزارهایی همانند مالیات، حرکت به سمت اقتصادی شفاف تر است و امیدواریم لایحه اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم به شفافیت اقتصادی کمک کند.