رحمان میرزایی رییس شبکه دامپزشکی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا اظهار داشت: 800 نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان در صورت ذبح غیربهداشتی تهیه دام ناسالم وجود دارد. 

رییس شبکه دامپزشکی شهر تهران ادامه داد: عفونت‌های شایع، سیاه‌زخم، تب کریمه کنگو و هاری ازجمله بارزترین بیماری‌های قابل انتقال و مشترک بین انسان و حیوان است.

وی افزود: طی جلسه‌ای که در شورای شهر برگزار شد، قرار بر این شد که اقدامات لازم برای عرضه دام بهداشتی به‌صورت تقویت جایگاه‌های عرضه دام بهداشتی و ارایه توصیه‌های لازم به هیات‌های مذهبی برای ذبح بهداشتی دام انجام شود.

مقام مسوول ادامه داد: 20 دامپزشکی در سه جایگاه اصلی دام زنده اضافه می‌شود تا بر روند نظارت بر عرضه بهداشتی دام نظارت کند.

میرزایی تصریح کرد: علاوه بر نظارت مکان‌های ثابت عرضه دام بهداشتی، 20 اکیپ به‌صورت گردشی در سطح شهر تهران حاضر می‌شوند و توصیه و آگاهی‌های لازم را به افراد داده و آن‌ها را به سمت جایگاه عرضه بهداشتی هدایت می‌کند.

وی یادآرو شد: با توجه به اینکه ذبح دام در معابر از گذشته دور وجود داشته، به یک‌باره امکان تغییر رویه وجود ندارد و برخورد قهری با ذبح‌کنندگان دام انجام نمی‌شود.

میرزایی در پایان تأکید کرد: نذورات به‌دلیل اینکه در بین افراد بسیاری پخش می‌شود، در صورت آلودگی، سلامت بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نیازمند دقت بیشتری در این زمینه است.