به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور در نوزدهمین همایش ملی و پنجمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه اظهار داشت: صنعت بیمه ایران توانسته است تحریم‌ها را دور بزند و اکنون جایگاه جهانی ایران در شاخص حق بیمه تولیدی ارتقا یافته است.

رحیمی با بیان اینکه 24 شرکت از 25 شرکت بیمه، غیردولتی هستند و انواع خدمات بیمه‌ای را در بازار فراهم کرده‌اند، گفت: باید زمینه برای حضور فعال‌تر شرکت‌های بیمه در سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، افزایش ارتباط با شرکت‌های بیمه خارجی و بسترهای توسعه بیمه در کشور فراهم شود و همکاری‌های بیمه‌ای با کشورهای همسایه و جهان گسترش یابد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: اکنون شرکت‌های بیمه ایرانی توانسته‌اند علاوه بر پوشش نفتکش‌های حامل نفت صادراتی کشور به اقصی نقاط جهان با ایجاد پوشش‌های مناسب بیمه‌ای برای سایر محموله‌های وارداتی و صادراتی، تلاش دشمنان را برای محدود کردن تجارت خارجی ایران خنثی کنند.

وی افزود: سهم بیمه در اکثر کشورهای اسلامی از یک درصد تولید ناخالص داخلی آن‌ها فراتر نمی‌رود، در حالی که شرکت‌های بیمه در کشورهای اسلامی می‌توانند تجربه‌های متعارف در صنعت بیمه را از کشورهای دیگر بیاموزند.

رحیمی در ادامه با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی در کشورهای اسلامی و منطقه نشانه فراهم شدن زمینه برای حضور فعال‌تر شرکت‌های بیمه است، خاطرنشان کرد: با وجود اهمیت و کارکردهای بسیار به‌ویژه تامین پس انداز مطمئن برای زندگی و آینده افراد خانواده، این رشته هنوز جایگاه شایسته خود را نیافته و نقش آن در اقتصاد کشور و در میان خانواده‌ها کم رنگ شده است.

وی ادامه داد: با کمک نهادهای آموزشی و تبلیغات مناسب رسانه‌ها باید برای درک مفهوم واقعی و مزایای بیمه عمر فرهنگ سازی کرد.

رحیمی با اشاره به تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: به رغم برخی مشکلات، خوشبختانه این تحریم‌ها فرصت‌های جدیدی برای صنعت بیمه ایران فراهم کرد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که صنعت بیمه کشور طی سال های اخیر با سیاست گذاری‌ها، تمهیدات و تشویق‌های مناسب شکوفا شده است، خاطرنشان کرد: در دولت‌های نهم و دهم توجه بیشتری به صنعت بیمه نسبت به گذشته شده است و براساس آمارهای رسمی با افزایش ضریب نفوذ بیمه، حق بیمه تولیدی کشور حدود 500 درصد رشد داشته است.

وی در ادامه تاکید کرد: شرکت‌های بیمه اسلامی می‌توانند روش‌ها و مهارت‌های متعارف را از کشورهای خارجی فراگیرند اما برای رشد به سرمایه گذاری‌های عظیمی نیاز دارند.

رحیمی یادآور شد: رشد اقتصادی و جمعیتی کشورهای منطقه و نبود پوشش بیمه‌ای اکثریت مسلمانان بیانگر وجود زمینه مساعد برای رشد انواع بیمه در منطقه است.