به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه خبری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، علاوه بر محبت رییسی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، منوچهر سید جلالی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری این منطقه و نیز فرزین حقدل معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم و فرهاد امین دهقان مدیر فنی و مهندسی منطقه آزاد چابهار به عنوان نمایندگان مناطق آزاد ایران در این نمایشگاه حضور دارند.

چهارمین نمایشگاه سرمایه گذاری‏های چین در خارج از کشور"(China Overseas Investment Fair, COIFAIR) در حالی برگزار می شود که جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن غرفه 150 متری در این نمایشگاه، فرصت های سرمایه گذاری کشور را در حوزه های مناطق آزاد تجاری، نفت، گاز و پتروشیمی، انرژی های نو، مسکن و شهرسازی، صنعت، کشاورزی و گردشگری به سرمایه گذاران بین المللی و چینی معرفی خواهد کرد.

به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان سرمایه گذاری، 400 پروژه سرمایه گذاری به ارزش تقریبی 50 میلیارد دلار در این نمایشگاه از سوی ایران ارایه می‌شود.
 
بهروز علیشیری افزود: این همایش و نمایشگاه در فضایی بالغ بر 10 هزار متر مربع و در قالب ده‌ها همایش جنبی برگزار می‌شود و کشورها و صاحبان پروژه های مختلف در دنیا اطلاعات مربوط به پروژه های خود را که ظرفیت سرمایه‌پذیری دارند به شرکت های و سرمایه گذاران چینی و بین المللی معرفی می‌کنند.

علیشیری به مزایای این همایش برای صاحبان پروژه های سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: از آنجا که روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور جمهوری خلق چین در سطح مطلوبی قرار دارد به نظر می رسد معرفی پروژه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور در نمایشگاه مذکور فرصت مغتنمی را برای معرفی و جذب سرمایه‌های خارجی فراهم خواهد آورد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: چین یکی از بزرگترین کشورهای صاحبان سرمایه دنیا محسوب می‌شود و در سال گذشته میلادی بیش از 65 میلیارد دلار، سرمایه گذاری خارجی در سایر کشورها انجام داده است.

همچنین همایش "روز سرمایه گذاری ایران" در چهارمین نمایشگاه سرمایه گذاری چین در روز دوم برگزاری (سه شنبه 14 آذر ماه) ساعت 9 تا 12 در سالن کنفرانس شماره 1 اکسپو واقع در مرکز تجارت جهانی چین برگزار می‌شود.

در این همایش میزگردها و نشست‌های تخصصی میان صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی که تمایل به سرمایه گذاری در ایران دارند برگزار می‌شود.
 
در نمایشگاه بین المللی چین، بیش از هفتاد کشور در جستجوی جذب ظرفیت هفتاد میلیارد دلاری سرمایه گذاری چین در خارج از کشور هستند.

کمیسیون ملی توسعه و بازسازی چـین (NDRC)، بانک توسـعه چین و سایر نهادهای مرتبط دولتی آن کـشور از4500 شرکت، بانک و نهادهای بین المللی و همچنین بیش از 12 هزار شرکت چینی جهت مذاکره با صاحبان فرصت های سرمایه گذاری و بازدید از این نمایشگاه دعوت به عمل آورده‌اند.
 
همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری که سال گذشته در تهران آغاز به کار کرد و قرار است در چند کشور مهم دنیا ادامه یابد با حضور ویژه شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برگزار می شود.