به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، بر اساس آخرین آمار منتشره در سایت رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت ( اوپک )، بهای هر بشکه نفت خام این سازمان را 90 دلار و 2 سنت اعلام کرده است.

عبور بهای نفت از مرز 90 دلار سبب شد احتمال درخواست مصرف کنندگان نفت از اوپک برای افزایش تولید، بیشتر شود، زیرا به دلیل رشد چشمگیر تقاضای نفت در سال 2010 میلادی، رشد تولید کشورهای غیر عضو اوپک، کفاف افزایش تقاضای نفت در سال 2011 را نخواهد داد.

سبد نفت خام اوپک در بردارنده 12 نوع نفت خام اعضای این سازمان شامل مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادور، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات و مری ونزوئلاست.

بهای هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در یازدهمین روز از ماه فوریه، 94 دلار و 42 سنت معین شده است، همچنین بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت برای تحویل در همان روز، 91 دلار و 78 سنت اعلام شده است.

شکری غانم، رئیس شرکت ملی نفت لیبی پیش از نشست کشورهای عرب صادرکننده نفت در قاهره، پایتخت مصر، با بیان این که قیمت های نفت خام عادلانه اما لازم است که بهای این ماده اندکی افزایش یابد، بهای حدود 100 دلار برای هر بشکه را در حال حاضر عادلانه خواند.

یوسف یوسفی، وزیر انرژی الجزایر نیز در مصاحبه با بلومبرگ، گفت: بازارهای جهانی نفت خام بسیار متعادل است و بهای کنونی این ماده در سطح مطلوبی قرار دارد.

شیخ احمد عبدالله الصالح، وزیر نفت کویت، بهای کنونی نفت خام در بازارهای جهانی را با ثبات و مطلوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرده و گفته بود: قیمت های جهانی نفت خام تا پایان سال جاری میلادی در سطوح 79 تا 90 دلار برای هر بشکه باقی بماند.

محمد علی خطیبی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک شرایط عرضه و تقاضا در بازار نفت را متعادل دانست و گفت: سطح ذخیره سازی نفت خام همچنان بالا است و بازار با کمبود عرضه مواجه نیست به همین دلیل افزایش بهای نفت به بیش از 90 دلار در هر بشکه ناشی از کمبود نفت در بازار نبوده و بروز سرمای شدید و بی سابقه در اروپا، امریکا و چین، ضعف دلار و تعطیلات آخر سال میلادی و افزایش تقاضای بنزین و سوخت حرارتی، بهای نفت را هم اکنون به بیش از 90 دلار در هر بشکه رسانده است.

بهبود رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه چهارم سال جاری و کاهش بیکاری و افزایش هزینه های مصرفی برای پنجمین ماه پیاپی در ماه نوامبر در این کشور نیز به افزایش قیمت های نفت کمک کرده است.

افت ذخایر نفت آمریکا برای سومین هفته پی در پی، افزایش سرما در دو سوی اقیانوس اطلس و خبرهای خوش اقتصادی از آمریکا، سبب شدند بهای نفت در سطح بیش از 90 دلار تثبیت شود.