به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مهدی غضنفری درباره برنامه های دولت برای افزایش حمایت صادرات غیر نفتی با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: مانند گذشته قصد داریم از طریق مشوق های صادراتی به توسعه و رشد صادرات غیر نفتی کمک کنیم. طبیعی است که با توجه به هدفمند شدن یارانه ها حمایت از صادرات باید بیش از گذشته باشد .

وی ادامه داد:به همین دلیل در چندین جلسه شورایعالی صادارت که رییس جمهور هم حضور داشت، مهم‌ترین موضوع پرداخت جوایز، مشوق ها و معوقات بود و با موافقت رییس جمهور مواجه شد. 

وزیر بازرگانی افزود: خوشبختانه موضوع معوقات در بودجه سال آینده پیش بینی شده و این مهم ترین نکته ای است که صادر کنندگان از ما می خواهند. 

غضنفری به سایر برنامه های دولت برای حمایت از صادرات غیر نفتی اشاره کرد و گفت: اعزام هیئت های مختلف به سایر کشورها، برگزاری نمایشگاه های متعدد، امضای تفاهم نامه و موافقت نامه های دو جانبه مانند گذشته برای بستر سازی در حوزه صادرات غیر نفتی همچنان ادامه پیدا می کند.
 
وی افزود: جای امیدواری است که اجرای قانون هدفمندی یارانه ها با استقبال مواجه شده و یکی از آثار حتمی اجرای این قانون آشکارشدن هزینه های پنهان است که می تواند بحث نهضت کاهش قیمت تمام شده بهتر از گذشته دنبال شود.
 
وزیر بازرگانی اظهار داشت: با مجود اینکه به صورت ظاهری افزایش قیمت ها را ناشی از افزایش قیمت حامل های سوخت داریم، اما این نوعی رفتار بهره ورانه و کاهش هزینه ها را به دنبال دارد که می تواند منجر به کاهش قیمت کالاهای تولیدی و حتی کالاهای صادراتی شود.

غضنفری کاهش قیمت کالاهای تولیدی و صادراتی را به معنای بالا رفتن قدرت رقابت پذیری دانست و افزود: اما برای این که این اتفاق بیافتد؛ باید بسته های حمایتی در تولید را بلافاصله اجرایی کنیم تا امکان تولیدی قابل رقابت و عرضه دربازارهای جهانی فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: اگر فلسفه ذاتی هدفمندی یارانه ها را مدنظر داشته باشیم این افزایش بهره وری و کاهش قیمت تمام شده، موجب افزایش رقابت پذیری در کالاهای صادراتی بعد از یک دوران گذار خواهد شد.