به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، در مراسم بهره برداری از طرح های نوین شرکت گاز در کشور اظهار داشت: در ایام دهه فجر بیش از یک هزار و 114 پروژه گازی با هزینه مالی 1500 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه امروز 6 طرح کلیدی گاز با ارزش 700 میلیارد تومان افتتاح شدند، ادامه داد: افتتاح طرح های گازرسانی در سراسر کشور ادامه دارد. 

اوجی افزود: با اقدامات انجام شده از آغاز فصل سرما تاکنون هیچ مورد قطعی گاز یا افت فشار گاز در کشور نداشته ایم .

معاون وزیر نفت در امور گاز میزان مصرف گاز در صنایع عمده قبل از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها را 71 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: پس از اجرای قانون این میزان به 82 میلیون متر مکعب رسیده است.

وی تصریح کرد: در سال جاری بیش از 9 هزار میلیارد تومان عقد قرارداد در صنعت گاز کشور صورت گرفته که منابع مالی این قراردادها از طریق فاینانس و مشارکت تامین می شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: ادامه خطوط سراسری 6 و 7 با استفاده از فاینانس داخلی (همکاری بانک پارسیان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا) و همچنین یک هزار میلیارد تومان وام جهت رفع بدهی شرکت های لوله سازی و در نهایت 4 هزار میلیارد تومان مشارکت نامه برای پالایشگاه بیدبلند 2 و پارسیان از مهم ترین قراردادهای منعقد شده هستند که امیدواریم ظرف 2 تا 3 سال آینده به بهره برداری برسند.

وی افزود: در امر تامین تجهیزات گاز نیز به 75 درصد خودکفایی رسیده ایم که این امر با تکیه بر توان بخش خصوصی و منابع داخلی محقق شده است.

در ادامه این مراسم غریبی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، گفت: به دلیل تعدد پروژه های گازی بخشی از این طرح ها به صورت تلفنی از سوی وزیر نفت افتتاح شد.

وی افزود: ایستگاه تقویت فشار گاز ساوه 2 و 3 بزرگترین ایستگاه تقویت فشار گاز در کشور است که توانایی انتقال 160 میلیون متر مکعب گاز را در خطوط مختلف گاز رسانی دارد و با هزینه 130 میلیارد تومان احداث شده است.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین اسلامی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز خبرداد: وزارت نفت در رتبه اول رضایتمندی در کمیسیون اصل 90، قرار گرفته و وزارت مسکن نیز دومین رتبه را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با گاز رسانی وسیعی که در سطح کشور صورت گرفته و سرمایه گذاری و افتتاح طرح های بزرگ نفت و گاز در کشور، وزارت نفت از جمله وزارتخانه هایی است که رضایت نمایندگان را جلب کرده است.