به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از وزارت نیرو، این تفاهم نامه روز یکشنبه (امروز) به امضای مجید نامجو وزیر نیرو، محمد بهزاد معاون امور برق و انرژی این وزارتخانه، رامین پاشایی فام رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه و میرعلی یاری مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید رسید.

براساس این تفاهم نامه، بانک سپه به عنوان بانک عامل تامین منابع مالی و شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید به عنوان سرمایه گذار، اجرای طرح های موضوع تفاهم نامه را برعهده خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، احداث نیروگاه های حرارتی اعم از گازی، بخاری و سیکل ترکیبی به ظرفیت چهار هزار مگاوات و ظرفیت سازی برای تولید دستکم یکهزار مگاوات برق از طریق ایجاد مولدهای تولید پراکنده (DG) و یا مولدهای تولید همزمان حرارت و برق (CHP) ازجمله موضوع های این تفاهم نامه است.

همچنین احداث و بهسازی شبکه های توزیع و خطوط انتقال برق با هدف كاهش میزان تلفات در شبكه برق كشور و نیز سرمایه گذاری در زمینه احداث شبكه های هوشمند به ویژه طرح تعویض كنتورهای مكانیكی و تبدیل آن به كنتورهای هوشمند، همكاری در زمینه خرید، تهیه و تامین كالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت برق كشور و فروش آنها به پیمانكاران و شركت های مجری پروژه با ارایه تسهیلات مناسب مالی و همكاری در زمینه احداث دستگاه های آب شیرین كن از طریق استفاده از حرارت تولید شده در نیروگاه های تولید برق با اهداف افزایش بازده نیروگاه ها و حفاظت از محیط زیست دیگر موضوع های این تفاهم نامه را شامل می شود.

براساس این تفاهم نامه، وزارت نیرو (شركت توانیر) متعهد است ضمن بررسی و صدور تمامی مجوز های مورد نیاز، بستر‌های مناسب برای عملیاتی شدن مفاد این تفاهم نامه از قبیل معرفی سایت های اقتصادی نیروگاهی، پیگیری تامین سوخت مورد نیاز، بررسی و عقد قرارداد خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های احداث شده، بررسی و اعطای مجوز ترانزیت برق تولید شده به هر نقطه از کشور و اخذ مصوبه های مورد نیاز از شورای اقتصاد و تمام مراجع قانونی برای هر یك از پروژه های مورد توافق و اخذ تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی را فراهم کرده و نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کند.

بانك سپه نیز به عنوان بانك عامل تعهد می کند تا حداقل مبلغ 50تریلیون ریال به صورت ارزی و ریالی با هدف سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های موضوع تفاهم نامه را در مدت چهار سال تأمین اعتبار كرده و برای اجرا در اختیار شركت مدیریت سرمایه گذاری امید قرار دهد.

این گزارش می افزاید، طرح های اجرایی جهت تأمین منابع بایستی از توجیه اقتصادی لازم و مورد تأیید بانك برخوردار باشد.

شركت مدیریت سرمایه گذاری امید نیز پس از اخذ مشخصات طرح ها و گزارش های توجیهی و اقتصادی هر یك از پروژه ها موظف است در فرصت زمانی مورد توافق با استفاده از توانمندی شركت های داخلی و خارجی مورد تأیید وزارت نیرو نسبت به عقد قرارداد و برنامه‌ریزی برای اجرایی کردن پروژه ها اقدام کند.

این شرکت همچنین موظف است افزون بر تأمین منابع مورد تعهد بانك عامل درخصوص اجرای پروژه ها، منابع مورد نیاز دیگری را با استفاده از توان مالی شركت مدیریت سرمایه گذاری امید در قالب انتشار اوراق مشاركت و یا سایر سازوكارها برای اجرای پروژه های موضوع قرارداد فراهم کند.

همچنین، شركت مدیریت سرمایه گذاری امید متعهد شد نسبت به بهره‌گیری از فناوری های روز صنعت برق در احداث پروژه های نیروگاهی و اجرای طرح های بهسازی اهتمام ورزد.

این تفاهم نامه با توجه به اهمیت و جایگاه انرژی به ویژه برق در تعاملات اقتصادی و فرایندهای صنعتی و ضرورت سرمایه گذاری روزافزون جهت احداث تاسیسات تولید و تبدیل انرژی و بهسازی شبکه های توزیع و انتقال برق و لزوم توجه به بهره گیری از فناوری های نوین صنعت برق و تقویت نقش و منزلت بخش خصوصی و غیر دولتی به امضا رسید و اعتبار آن به مدت یک سال است.