به گزارش سرویس اقتصادی برنا، علی اكبر محرابیان در اولین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن كشور، از اجرای بزرگترین طرح توسعه معادن و صنایع معدنی تاریخ كشور خبر داد و اظهارداشت: طرح "فراز" به عنوان بزرگترین طرح توسعه ای معادن و صنایع معدنی كشور با سرمایه گذاری بیش از 26هزار میلیارد تومانی در حوزه های مختلفی همچون فولاد، روی، آلومینیوم، زغال سنگ و ... از ابتدای سال آینده به طور رسمی به اجرا درخواهد آمد.

وی با بیان اینكه بسیاری از قراردادهای مربوط به طرح «فراز» هم اكنون منعقد شده است، خاطرنشان كرد: این طرح با مشاركت بخش خصوصی به اجرا در خواهد آمد تا كشور به طور متوازن در صنایع معدنی توسعه پیدا كند.

وزیر صنایع و معادن با بیان اینكه طرح جامع توسعه صنعت فولاد كشور تدوین شده است، گفت: با پیاده سازی این طرح، ظرف حداكثر چهار سال آینده ظرفیت تولید فولاد كشور به بیش از 55میلیون تن خواهد رسید.

به گفته محرابیان، امروز وزارت صنایع و معادن سندی تهیه كرده است كه براساس آن مشخص شده طی سال های آینده، چه معدنی، در چه سالی، چه مقدار استخراج و برای كدام طرح، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به مزیت های تولید فولاد در كشور خاطرنشان كرد: در اختیار داشتن منابع سرشار انرژی، دارابودن ظرفیت های غنی معدنی و دسترسی به آب های آزاد از جمله مزیت های ایران برای قرار گرفتن در جمع فولاد سازان بزرگ دنیا است.

وزیر صنایع و معادن ادامه داد: با افزایش تولید و ظرفیت فولاد در كشور، تا افق 1404 در جمع 10 فولاد ساز بزرگ دنیا قرار خواهیم گرفت.

محرابیان با تاكید بر اینكه توسعه صنعت فولاد و محصولات فولادی از جمله اولویت های وزارت صنایع و معادن خواهد بود، خاطرنشان كرد: با توجه به موقعیت استراتژیك كشور كه در نقطه ثقل مصرف فولاد دنیا قرار گرفته، رشد صنعت فولاد، جزء برنامه های بنیادی ما قرار دارد.

وی با بیان اینكه دستیابی به ظرفیت تولید 55میلیون تن فولاد هدف نهایی این بخش نیست، تصریح كرد: افزایش تولید فولاد خام و تحقق اهداف صادراتی این بخش برای ما كافی نیست، بلكه درصدد هستیم با تكمیل سایر زنجیره های تولید مربوط به این بخش و توسعه صنایع وابسته به فولاد، ارزش افزوده بیشتری نصیب فعالان این صنعت كنیم.

وزیر صنایع و معادن با بیان اینكه پیش از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، تامین انرژی واحدهای صنعتی به خصوص در فصول سرد سال، یكی از دغدغه های اصلی وزارت صنایع و معادن بوده است، اظهار داشت: با گذشت نزدیك به دو ماه از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها و صرفه جویی مصرف انرژی در بخش خانگی، بخش عمده ای از این دغدغه از میان رفته است؛ به گونه ای كه طی این مدت مصرف گاز صنایع نزدیك به 15درصد افزایش یافته است و هیچ گونه مشكلی در زمینه تامین گاز واحدهای صنعتی وجود ندارد.