اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها، تاثیر مثبتی بر بورس اوراق بهادار می گذارد.

به گزارش خبرگزاری برنا یک کارگزار بورس اوراق بهادار با بیان این مطلب گفت : هدفمندی یارانه ها پیش از این تاثیر خود را بر بازار سرمایه گذاشته و چند مبحث جزیی از آن باقی مانده که بحث قیمت بنزین و گازوییل است.

مجید عشقی ادامه داد : چنانچه این موارد نیز مشخص و اعمال شود ، دیگر ابهامی در این حوزه باقی نمی ماند ، بعلاوه این موارد، تاثیر آنچنانی روی بورس ندارد، بلکه برعکس معتقدم تاثیر مثبتی بر بازار هم می گذارد.

وی اظهار داشت : متناسب با بحث تورم ، روند نرخ دلار را افزایشی می بینم و بر همین اساس، انتظار می رود شرکت ها که امسال بودجه های محافظه کارانه ای به بازار منعکس کرده اند، بتوانند از محل افزایش نرخ دلار سودآوریشان را افزایش دهند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود : در مجموع اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تاثیر منفی بر بازار ندارد، بلکه تاثیر مثبتی هم دارد. به طور قطع دولت ماه های آینده سیاست های انقباضی خود را ادامه می دهد تا جلوی تورم را بگیرد. البته به مرور این سیاست ها کاهش می یابد و دست شرکت ها بازتر می شود.

وی در باره شرایط این روزهای بازار سهام تصریح کرد: بازار سهام افت و خیزهایی را در ماه های اخیر تجربه کرده است که با توجه به سیاست های دولت و واقعیت های اقتصاد، انتظار می رود روند تعادلی خود را دوباره از سر بگیرد.

عشقی با تاکید بر اینکه انتظار نمی رود بازار سهام صعود کند، خاطرنشان کرد: اما با تصمیم گیری های اخیری که در مجلس و دولت در خصوص بازار سرمایه انجام شده است، بعید به نظر می رسد به رکودی که در دو سه ماه گذشته وجود داشته برگردد. بعلاوه قیمت سهام تا حدودی منطقی شده و قیمت ها برای خرید جذاب است و کم کم حرکت نقدینگی به سمت بورس افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه نشانه خروج بازار از حالت رکوری وجود دارد، گفت: اگر حقوقی ها همت کنند و از طرف دیگر اشخاص حقیقی هم در فروش سهام خود عجله نکنند، بازار متعادل تری خواهیم داشت.

وی در باره رفتار سهام داران حقوقی در بورس گفت: نباید خیلی از سهام داران حقوقی انتظار داشت، زیرا این سهام داران تنها بخشی از بازار و به دنبال منافع خود هستند.

این کارگزار بازار سهام تاکید کرد: اما به طور قطع، نشست های این گروه به منظور حمایت از بازار سهام، بر روند بازار اثر می گذارد و جلوی فروش های بی حساب و کتاب را می گیرد و اثر آن برای بازار مثبت خواهد بود.