معاون امور بین الملل وزیر نفت از نهایی شدن قرارداد صادرات گاز ایران به عراق خبر داد و گفت: هم اکنون این خطوط لوله صادراتی در دست احداث است.

به گزارش خبرگزاری برنا علی ماجدی افزود: با توجه به پیشرفت مذاکره های انجام شده، صادرات گاز به عراق امسال کلید می خورد.

وی با اشاره به توافقنامه سه جانبه ایران، عراق و سوریه برای صادرات گاز ایران به اروپا از طریق عراق، سوریه و دریای مدیترانه نیز گفت: این توافقنامه به دلیل حوادث سوریه، تا اطلاع ثانوی متوقف است.

ماجدی یادآور شد: در صورتی که شرایط سوریه به حالت عادی بازگردد، امکان ادامه این توافق وجود دارد.

صادرات گاز ایران به اروپا از طریق خاک سوریه در سال 88 مطرح و بررسی شد. این اقدام از آنجا که می توانست از یک سو گاز مورد نیاز عراق و سوریه را تامین کند و از سوی دیگر، امکان صادرات گاز ایران از طریق سوریه به اروپا را فراهم کند مورد توجه قرار گرفت.

مقرر شد با احداث یک خط لوله گازی از مسیر عراق به سوریه، این خط لوله از طریق دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی امتداد یابد.

در ادامه وزیران نفت ایران، عراق و سوریه در مرداد سال 1391، تفاهمنامه انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر عراق، سوریه و لبنان و از آنجا به اروپا را امضا کردند و توافقنامه اصولی سه جانبه این طرح نیز در پایان همان سال به تایید نهایی وزیران نفت ایران و عراق رسید و برای تایید از جانب مقامهای سوریه ارسال شد؛ توافقنامه ای که به واسطه آغاز درگیری ها در سوریه، عملا از دستور کار خارج شده است.

خط لوله صادارت گاز به عراق با تکمیل 80 کیلومتر از این مسیر، تا پایان فروردین امسال پیشرفت 75 درصدی داشته و تا 4 ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

خط لوله 100 کیلومتری صادرات گاز به عراق، از چارمله در استان ایلام شروع و در نفتشهر (مرز ایران و عراق) به پایان می رسد و با تکمیل این خط در مرحله نخست امکان صادرات 5 میلیون متر مکعب گاز به عراق فراهم می شود. پس از تکمیل، تست خط لوله 48 اینچ صادرات گاز شروع می شود و در مرحله بعد نیز زیرساختهای افزایش میزان صادرات فراهم شده و صادرات گاز به 10 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

تکمیل خط بیستون به دهکلان و خط بیستون به نفتشهر در افزایش ظرفیت صادرات به عراق نقش دارد که عملیات این خطوط نیز در دست اقدام است. در سال 94 با تکمیل خط 600 کیلومتری ششم که از اهواز شروع می شود و تا دهکلان ادامه دارد ظرفیت خط صادرات به عراق نیز افزایش می یابد.

عراق نیز بر اساس قرارداد در حال تکمیل خط لوله در خاک خود است و تاکنون پیشرفت مناسبی داشته است.