عملیات راه اندازی و شیرین سازی آزمایشی گاز در واحد دوم پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی با موفقیت انجام شده و تا ماه آینده تولید گاز از این فاز به حدود ٢٥ میلیون مترمکعب می رسد.

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از شانا ، مجری فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با تاکید بر این که برای تولید گاز شیرین در واحد (ترین) دوم این فاز تنها در انتظار افزایش ارسال گاز ترش از دریا به خشکی هستیم، گفت: تولید گاز ترش در سکوی A این فاز تا دو هفته آینده به یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش می یابد.

وی با بیان این که هم اکنون روزانه حدود ١٢ میلیون مترمکعب گاز در واحد یک این فاز تولید می شود، گفت: تا نیمه خرداد ماه امسال این تولید به بیش از دو برابر (حدود ٢٥ میلیون مترمکعب در روز) افزایش می یابد.

فلاح نژاد افزود: عملیات راه اندازی واحدهای سوم و چهارم فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی در حال اجراست و بر اساس زمان بندی که پیش از این اعلام شده وارد مدار تولید خواهد شد.

نصب سکوهای C و B تا اواسط تیرماه

مجری فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با تاکید بر این که هم اکنون در بخش خشکی فاز ١٢ پارس جنوبی هیچ مشکلی وجود ندارد، گفت: بر اساس زمان بندی صورت گرفته عملیات بارگیری و نصب سکوهای B و C این فاز در موقعیت خود در خلیج فارس تا اواسط تیر ماه امسال به پایان می رسد.

وی با اشاره به اجرای عملیات پیش راه اندازی سکوهای B و C فاز ١٢ میدان مشترک گازی پارس جنوبی در یارد خرمشهر گفت: همه چاههای این فاز در این سکوها آماده تولید گاز هستند.

به گزارش شانا، طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید ٧٥ میلیون مترمکعب گاز غنی برای تحویل به شبکه سراسری و واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (ال ان جی) پیش بینی شده است که از این مقدار، ٢٥ میلیون مترمکعب به شبکه سراسری تزریق و ٥٠ میلیون مترمکعب به ال ان جی بدل می شود. تولید ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٧٥٠ تن گوگرد در روز نیز در این فاز پیش بینی شده است.

بر پایه این گزارش، پیمانکار اصلی طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس و محل احداث تاسیسات خشکی طرح، سایت ٢ در تنبک (به فاصله ٧٠ کیلومتری عسلویه) است؛ افزون بر توسعه میدان و احداث واحدهای پالایشی، آماده سازی و اجرای لنگرگاه خدماتی برای کل سایت نیز پیش بینی شده است.