مدیر پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران از پذیرش سه محصول جدید در بورس کالای ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا منوچهر میرزایی گفت : در هفتاد و یکمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کال ا، پذیرش انیدرید فتالیک و تولوئن مجتمع پتروشیمی اصفهان به همراه مس باره شرکت معدنی مدوار ، تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر محصولات جدید پذیرش شده مذکور، بورس کالای ایران 13 کالای مشابه را در سه ماهه اول سال جاری مورد پذیرش قرار داده است که از جمله آنها می توان به شمش فولادی وارداتی شرکت بازرگانی بین المللی گروه پاسارگاد ، میلگرد شرکت فولاد ارگ تبریز و میلگرد شرکت ذوب آهن و نورد البرز در تالار محصولات صنعتی و معدنی اشاره کرد.

مدیر پذیرش و بازاریابی بورس کالا گفت: انواع قیر شرکت های قیصر کنگ جنوب، بازرگانی پارس الوند سپاهان، توسعه نفت هرمزان، پترو زرین پالایش ایرانیان و شیمی تجارت نقش جهان به همراه عایق رطوبتی شرکت پاسارگاد عایق پارس نیز در سه ماهه نخست امسال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی پذیرش شد.

پلی پروپیلن شرکت هیوسانگ کره جنوبی، منومر وینیل استات هندوستان، گوگرد شرکت پالایش گاز ایلام و وکیوم سلاپس شرکت پالایش نفت بندرعباس از دیگر کالاهای پذیرش شده در این تالار به شمار می رود.

میرزایی به تشریح کاربردهای سه کالای جدید پذیرش شده در بورس کالا پرداخت و گفت: انیدرید فتالیک یک ماده شیمیایی بسیار فرا گیرنده با کاربردهای بسیار وسیع است که در ساخت تعداد زیادی از مواد شیمیایی صنایع مهم مصرف می شود. این ماده در تولید رزین های آلکید، نرم کننده ها- بعنوان عامل سخت کننده رزین ها-، در سنتز فنل فتالئین و دیگر فتالئین ها، در تهیه رنگ های نساجی- به عنوان مواد میانی محصولات داروئی و دیگر موارد کاربرد دارد.

وی گفت: تولوئن نیز به عنوان یک ماده اولیه و همچنین حلال شیمیایی در صنایع مختلفی چون رنگ و رزین کاربرد دارد. این محصول در تولید مبلمان و سرویس خواب ، صنایع لاک، ضدعفونی کننده و گندزدا، تولید جوهر و رنگ، تولید فوم و ساخت درزگیرهای سیلیکونی، حلال رنگ، تینر رنگ ، واکنش‌گر شیمیایی، پلاستیک، جوهر چاپ و چسب کاربرد دارد. همچنین می‌توان از آن برای ساخت فوم و TNT استفاده کرد.

میرزایی گفت: مس باره نیز مناسب ترین ماده از نظر کیفیت و قیمت است و در از بین بردن زنگ ، رسوبات و آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی است که در صنایع کشتی سازی ، ساخت پل ، صنعت فولاد سازی، پالایشگاه ها، نیروگاهها، صنایع قطعه سازی و غیره کاربرد دارد.