به گفته منابع صنعتی، هند سومین قسط بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از روزنامه اکانومیک تایمز از دهلی نو، سه منبع صنعتی اعلام کردند: در چارچوب توافق هسته ای میان تهران و کشورهای عضو گروه ٥+١ برای دسترسی ایران به چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده اش، هند قسط سوم بدهی نفتی خود را معادل ٥٥٠ میلیون دلار به ایران پرداخت کرد.

پالایشگران هندی نخستین قسط بدهی نفتی خود را به ایران که معادل ٥٥٠ میلیون دلار بود در ٢٦ ژوئن گذشته، دومین قسط را در تاریخ هشتم ژوئیه و سومین قسط را دیروز پرداخت کردند.

منابع صنعتی و دولتی هند اعلام کردند: پس از پرداخت قسط سوم، یک چهارم بدهی نفتی پالایشگرهای هندی به ایران تسویه شده است.

از فوریه سال ٢٠١٣ میلادی که آمریکا تحریمهای بانکی خود علیه ایران را اعمال کرد، هند ٤٥ درصد از وجوه نفت خریداری شده خود از ایران را به روپیه و از طریق بانک یو سی او کلکته پرداخت می‌کند.

منابع هندی اعلام کردند: یک سازوکار پرداخت ماه گذشته میلادی به کار گرفته شد که بر اساس آن ١,٦٥ میلیارد دلار بدهی در سه قسط هر یک به مقدار ٥٥٠ میلیون دلار از طریق بانک مرکزی امارات به ایران انتقال داده شد.

بر اساس این گزارش، پرداخت بدهی نفتی هند به ایران در قالب روپیه معادل ٥٥٠ میلیون دلار است که به وسیله پالایشگران هندی به حساب بانک یو سی او واریز شده است و هم اکنون این پول به منظور انتقال به بانک مرکزی امارات به حساب بانک مرکزی هند (Reserve Bank of India ) واریز می شود.

این گزارش می افزاید: این بانک اماراتی بدهی نفتی ایران را در قالب درهم به ایران انتقال می دهد.